Венеціанська комісія закликала переглянути закони про декомунізацію
Венеціанська комісія разом з іншими європейськими інститутами визнала закон України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їх символіки» таким, що переслідує законну мету, але не відповідає європейським стандартам і має бути переглянутий.
Таке рішення винесла Венеціанська Комісія, Організація безпеки і співробітництва в Європі та Бюро демократичних інститутів і прав людини 18 грудня у Венеції, передає Уніан.
«Венеціанська комісія та ОБСЄ/БДІПЛ визнають право України забороняти або навіть запроваджувати кримінальну відповідальність за використання певної символіки та пропаганду тоталітарних режимів, але попереджають, що в нинішній редакції закон може перешкоджати праву на свободу висловлення думок. Поняття пропаганди повинно бути «чітко визначено» і повинно «мати на увазі щось більше, ніж просте висловлення думок і ідей», - заявили європейські депутати.
Представники комісії вважають, що закон містить досить «важке» і «непропорційне» застосування санкцій. Експерти також вважають, що кримінальна відповідальність повинна бути запроваджена лише за дії, які становлять реальну небезпеку для суспільств.
«Просте відображення символу або використання імені не повинно призводити до тюремного ув`язнення», - зауважили у Венеціанській комісії та ОБСЄ/БДІПЛ і закликали переглянути санкції.
Президент Петро Порошенко підписав 16 травня 2015 року чотири закони про декомунізацію: «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їх символіки»; «Про доступ до архівів репресивних органів комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років»; «Про увічнення перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939-1945 років» та «Про правовий статус та вшанування пам'яті борців за незалежність України у ХХ столітті».
Документами забороняється радянська символіка, засуджується комуністичний режим, відкриваються архіви радянських спецслужб та визнаються борцями за незалежність України УПА й інші організації.
/фото Громадське
- Поділитися: