Верещук пояснила, чому не може рекомендувати жителям тимчасово окупованих територій брати російські паспорти
Міністерка з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Ірина Верещук розповіла, що люди повинні самі вирішити, чи брати їм російські паспорти під час окупації, з огляду на власні життєві обставини. А втім, сама вона не може порадити це робити.
Про це міністерка розповіла у своєму Telegram-каналі.
«Життя складне, випадки бувають різні. Комусь російський паспорт треба, щоб виїхати з ТОТ. Комусь паспорт потрібен, щоб отримати медичну допомогу або пенсію. Все це зрозуміло. Людина сама ухвалить рішення з огляду на свої життєві обставини», — зазначила Верещук.
А втім, очільниця Мінреінтеграції додала, що це не означає, що вона має чи може рекомендувати людям брати паспорти рф.
«Це не тільки про документи, а й про цінності та позицію. Бо окрім українців на ТОТ є українці, які залишили ТОТ саме через те, щоб не брати російські паспорти. Є українці, які зараз воюють саме за те, щоб на нашій землі не було російських паспортів», — наголосила вона.
Верещук упевнена, що дискусія стосовно доцільності чи недоцільності отримання російських паспортів на тимчасово окупованих територіях шкодить інформаційній безпеці України. Вона закликала припинити це обговорення.
«Усередині влади немає дискусії щодо ворожих паспортів. І з паном омбудсменом ми на одній стороні й на одній хвилі», — написала міністерка.
Що передувало?
Наприкінці квітня президент росії володимир путін підписав указ щодо можливої депортації жителів окупованих територій, які відмовилися від громадянства рф та «створюють загрозу її національній безпеці».
Омбудсмен Дмитро Лубінець закликав жителів тимчасово окупованих територій України отримувати російське громадянство задля збереження життя, а після деокупації офіційно відмовитися від російського паспорта — зараз напрацьовується відповідний закон.
Водночас міністерка з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Ірина Верещук порадила «російські паспорти не брати, з окупантами не співпрацювати, за можливості виїхати, чекати ЗСУ».
Радник глави Офісу президента Михайло Подоляк зазначив, що і Лубінець, і Верещук мають рацію. Він пояснив, що омбудсмен сказав, що російський паспорт варто брати в крайньому разі з міркувань безпеки, а міністерка стверджує, що не слід просто так оформляти собі паспорт чи допомагати ворогу.
Примусова паспортизація
Після незаконної анексії Криму росія почала видавати його жителям російські паспорти. Зараз вона продовжує це робити вже на інших окупованих територіях. Майже всі країни-члени ЄС заявили, що не визнають російські паспорти, видані на окупованих територіях.
Генштаб писав, що в окупованій Кремінній Луганської області росіяни на 30% знижують зарплату працівникам «державних підприємств "ЛНР"», які не перебувають у черзі на отримання російського паспорта.
17 березня цього року стало відомо, що в тимчасово захопленому місті Мелітополь Запорізької області мешканці можуть отримувати виплати, тільки якщо мають російські паспорти.
А на окупованій території Херсонської області, як повідомляв Генштаб, росіяни погрожують місцевому населенню незаконним позбавленням волі та насильницькими діями за відсутність російських паспортів.
У квітні окупанти почали погрожувати жителям Херсонщини депортацією та конфіскацією майна, якщо вони до 1 червня не погодяться оформити російський паспорт.
- Поділитися: