Верховний суд закрив справу щодо директора НАБУ й ексдепутата Лещенка про «втручання» у вибори президента США у 2016-му

Верховний суд України 24 грудня 2020 року закрив справу щодо директора Національного антикорупційного бюро Артема Ситника та колишнього народного депутата Сергія Лещенка про «втручання» у вибори президента США у 2016 році через розголошення «чорної бухгалтерії» «Партії регіонів».

Про це Лещенко написав у Facebook, а також про це йдеться в постанові суду.

Позов проти Ситника та Лещенка подав народний депутат 8-го скликання від «Блоку Петра Порошенка» Борислав Розенблат. Він вимагав визнати директора НАБУ та тодішнього депутата винними в незаконному втручанні у зовнішню політику України, незаконному розголошенні інформації про ексочільника передвиборчого штабу Дональда Трампа Пола Манафорта та зобов'язати їх більше не втручатися в зовнішню політику України.

Про що йдеться?

У 2016 році Сергій Лещенко на брифінгу оприлюднив 22 сторінки з так званої «чорної бухгалтерії» «Партії регіонів» за другу половину 2012 року. Пізніше депутат виклав документ у відкритий доступ. У книзі є прізвища різних людей — від прибиральниць до керівників ПР, а також суми грошей, які всі ці люди отримували за різні послуги неофіційно.

Розписуватися за отримані гроші в цій книзі мав і американець Пол Манафорт, який у 2012 році був радником українського президента Віктора Януковича. У дописах «амбарної книги» згадуються 12,7 мільйона доларів, які призначалися для  фірми Манафорта з 2007 до 2012 року.

У 2016 році Манафорт очолив виборчий штаб кандидата в президенти США від республіканців Дональда Трампа. Тоді в медіа писали про Манафорта як про людину, яка привела до влади в Україні Януковича у 2010-му, і про те, що він не сплатив достатньо податків за свої послуги радника. Штаб Трампа відмовився від Манафорта, а згодом його засудили за шахрайство; втім торік той же Трамп помилував Манафорта.

У позові йдеться про те, що оприлюдненням інформації про Манафорта Лещенко та Ситник втрутилися у вибори у США та намагалися допомогти Гілларі Клінтон від демократів перемогти на тих виборах.

Що вирішив суд?

Окружний адмінсуд Києва у 2018 році задовольнив позов Розенблата та визнав незаконним оприлюднення інформації про Манафорта, що призвело до втручання у вибори президента США.

Через рік Шостий апеляційний адміністративний суд скасував рішення Окружного адмінсуду. Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду 24 грудня 2020 року постановив змінити лише мотиви скасування рішення Окружного адмінсуду, а в решті — залишив чинним скасування рішення. Постанова оскарженню не піддається.

Підписуйтеся на щотижневу розсилку від редакції hromadske, щоб знати, що насправді відбувається. Лист приходить щонеділі. Без спаму. Без реклами. Тільки найважливіше за тиждень.