Трамп помилував Пола Манафорта і Роджера Стоуна. Їх засудили в межах розслідування втручання Росії у вибори у США

Екскерівник виборчого штабу Дональда Трампа Пол Манафорт
Екскерівник виборчого штабу Дональда Трампа Пол МанафортSeth Wenig / AP

Під кінець свого терміну президент США Дональд Трамп видав указ про помилування 26 людей, серед яких — колишній керівник його передвиборчого штабу Пол Манафорт і колишній радник Роджер Стоун. Манафорта засудили за податкове шахрайство, серед іншого, через діяльність в Україні, а Стоуна — за брехню під присягою перед Конгресом.

У повідомленні Білого дому наголошується, що звинувачення проти Манафорта «ґрунтувалися на вигадці про "російське втручання"» і що він «зазнав років несправедливого поводження» внаслідок «грубого перевищення прокурорських повноважень».

До Стоуна — давнього особистого товариша Трампа — також «дуже несправедливо» ставилися, йдеться в повідомленні, а під час суду він «постав перед потенційною політичною упередженістю».

Манафорт уже встиг відреагувати на помилування з боку Трампа. «Словами не можна повністю передати, наскільки ми вдячні. Історія покаже, що ви за чотири роки президентства досягли більше, ніж будь-хто із ваших нинішніх попередників», — написав він у Twitter.

Ексрадник і соратник Дональда Трампа Роджер СтоунJulio Cortez / AP

За що засудили Манафорта й Стоуна?

В обох випадках ідеться про розслідування спецпрокурора Роберта Мюллера, яке мало пролити світло на ймовірне втручання Росії у вибори президента США у 2016 році. Розслідування підтвердило такі спроби втручання, але не виявило ймовірної змови між Москвою і штабом Трампа, про що свого часу говорили демократи.

Пола Манафорта засудили двічі: у 2018 році — за шахрайство в податковій та банківській сферах і в 2019 році — за звинуваченнями у змові, пов’язаними з його діяльністю в Україні. Йдеться про консультування українських політиків із 2005 по 2014 рік, за що він отримував незаконні виплати.

Під час перебування в Україні Манафорт, серед іншого, консультував «Партію регіонів» та Віктора Януковича («відбілюючи» його репутацію, часом — за дуже специфічні подарунки), а також співпрацював із українськими олігархами — Рінатом Ахметовим, Сергієм Льовочкіним та іншими.

Загалом політтехнолога засудили до 7,5 років ув’язнення. Із травня цього року він відбував ув’язнення вдома — таку можливість надав Мін’юст США через епідемію коронавірусу.

Роджера Стоуна в лютому засудили до трьох років і чотирьох місяців ув’язнення за брехню під час свідчень у Конгресі. Тоді його викликали як свідка у справі про злив особистого листування екскандидатки Трампа на виборах президента Гілларі Клінтон на сайті WikiLeaks. Стоун намагався отримати від власників порталу компромат на Клінтон, хоча сам це заперечував.

У травні Трамп своїм указом пом'якшив вирок Стоуну, фактично дозволивши йому вийти на волю, але не звільнив його від звинувачень, як це відбувається у випадку помилування.

Кого ще судили в межах розслідування Мюллера?

Загалом Трамп помилував уже чотирьох людей, яких засудили до ув'язнення в межах так званої російської справи.

У листопаді цього року він помилував свого ексрадника з нацбезпеки Майкла Флінна. Раніше той визнав, що збрехав ФБР про свої зв'язки з Росією. А напередодні помилування Манафорта й Стоуна Трамп помилував ще одного ексрадника — Джорджа Пападопулоса, якого так само засудили за брехню ФБР.

Поки своє покарання продовжують відбувати ще двоє соратників Трампа, засуджених у межах розслідування російського втручання в американські вибори: заступник Манафорта Рік Ґейтс (його у 2019-му засудили до 45 днів ув'язнення) та ексадвокат Трампа Майкл Коен (зізнався в тому, що намагався заплатити жінкам, які мали інтимні відносини з Трампом, за мовчання; вирок йому поки не оголосили).