Вибачення міського голови Івано-Франківська Руслана Марцінківа «за емоції» під час оперативної наради, коли він розпорядився вивезти з міста ромів, не скасовують факту відкриття провадження щодо мови ворожнечі та відповідальності в його межах.

Про це заявив ромський правозахисник Юліан Кондур, передає Центр прав людини ZMINA.

Сьогодні у коментарі hromadske Марцінків пояснив, чим було мотивоване його доручення вивезти з міста у Закарпатську область людей ромської національності, а також вибачився за свої висловлювання, хоч і не визнає, що вони були дискримінаційні. За його словами, йшлося про близько 20 ромів, які зареєстровані в Іршавському та Свалявському районах Закарпаття й порушували умови карантину в Івано-Франківську.

Однак, як зауважує правозахисник, Марцінків посилається на постанову Кабміну щодо порушення карантинних норм, але санкції, які передбачені нею — це штраф, а не депортація.

«Марцінків каже, що так вони із поліцією допомогли ромам дістатися додому. Але, чесно, я маю сумніви, що роми дійсно просили про це. Натомість цікаво, що зробила місцева влада для того, аби допомогти їм, згідно з дотриманням прав», — зазначив Кондур

«Вочевидь, якщо роми живуть на вулицях, вони є малозабезпеченими. Цікаво, яким чином відбувалось спілкування, взаємодія влади з ними, чи були залучені правозахисники, яку соціальну допомогу надали чи запропонували», — додав він.

Також пояснення мера не змінюють факту порушення прав та дискримінації ромів, адже він рекомендував зробити другу «ходку» та примусово «пакувати» ромів, які раніше не погодилися їхати.

Наразі ромські неурядові організації намагаються знайти тих ромів, яких вивезли, аби прояснити ситуацію.

Нагадаємо, напередодні мер Івано-Франківська Руслан Марцінків дав доручення вивезти людей ромської національності з міста в Закарпатську область. Про це очільник міста повідомив на щотижневій оперативній нараді, неодноразово вживши висловлювання, що мають ознаки мови ворожнечі та можуть спричинити розпалювання міжнаціональної ворожнечі проти ромської національної етнічної групи. Під час наради з'ясувалося, що 10 ромів вже вивезли з міста, а 12 відмовилися їхати.

Водночас Коаліція ромських неурядових громадських організацій України, які опікуються захистом прав ромської меншини в України, звернулася до органів державної влади та органів місцевого самоврядування Івано-Франківська й особисто до мера міста Руслана Марцінківа через його антиромські настрої.

Після цього поліція відкрила кримінальну справу за ст. 161 Кримінального кодексу України — порушення рівноправності громадян залежно від їх расової, національної належності, релігійних переконань, інвалідності та за іншими ознаками.

Поділитись: