Життя

«Відійди від мене, нечисть!» Рада ухвалила закон про перехід релігійних громад. Як це було і що означає

Життя/«Відійди від мене, нечисть!» Рада ухвалила закон про перехід релігійних громад. Як це було і що означає
Зберегти
Вигляд
Верховна Рада проголосувала за законопроект 4128-Д «Про свободу совісті та релігійних організацій». Він затверджує механізм переходу релігійних громад з однієї парафії до іншої.

«Відійди від мене! Нечисть!» — так спікер Верховної Ради Андрій Парубій відганяв від себе народного депутата оппоблоківця Вадима Новинського перед голосуванням. Той підійшов до спікера з проханням голосувати тільки в першому читанні. Новинський — член комітету з питань культури й духовності, а також головний захисник УПЦ МП в парламенті.

Законопроект ухвалили з другої спроби — проголосували 229 депутатів. Одностайно проти виступив тільки Опозиційний блок — Новинський після голосування переконував Громадське, що доопрацьований законопроект став кращим, проте все одно залишає можливості «захоплення храмів». Інші депутати — наприклад Олександр Бригинець із Блоку Петра Порошенко відверто говорили: сподіваються, що закон пришвидшить перехід парафій до новоствореної православної церкви.

Що міняється

Головне в цьому законі — чітка схема переходу громади до іншої парафії. Відтепер це рішення ухвалюється на відповідних зборах, «за» повинні проголосувати ⅔ прихожан. Та частина, яка не погодиться з цим рішенням, має право утворити нову релігійну громаду та укласти договір про почергове користування храмом.

«Це найбільш чіткий механізм, який зараз може запропонувати держава», — переконував в коментарі Громадському автор законопроекту Віктор Єленський з «Народного фронту».

Окрім того, на час переходу заборонено вчиняти будь-які дії з церковним майном. Тобто, його не можна буде продати чи передати комусь. Потім це майно залишається у тієї громади, яка була в більшості під час голосування.

«Це захистить від так званого церковного рейдерства, яким займаються недобросовісні священики», — пояснив Єленський.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ «Усюди в місті наші»: як Україні в Стамбулі вручали томос про автокефалію

Історія законопроекту

Законопроект «Про свободу совісті та релігійних організацій» внесли до парламенту ще в 2016 році. У чинному на той час законі такий перехід був можливий тільки за рішенням єпархіального керівництва чи митрополії.

Автори законопроекту пропонували, щоб долю парафії вирішували самі віряни цієї громади. Приналежність до громади мала визначатися самоідентифікацією та участю в релігійному житті. А перехід міг би бути можливим, якби так вирішили більше половини громади.

Проти законопроекту тоді висловлювалися в Українській православній церкві Московського патріархату (УПЦ МП). Там заявляли, що він спровокує «церковне рейдерство»:

«Якщо, наприклад, на західній Україні будуть захоплювати храми УПЦ, то в центральній та східній будуть захоплювати за тією ж самою схемою храми УПЦ КП. Таким чином це призведе до непередбачуваних наслідків», — говорив голова Синодального юридичного відділу Української Православної Церкви протоієрей Олександр Бахов.

до розгляду законопроекту вирішили повернутися вже після того, як в Україні утворилася помісна православна церква, яка отримала томос від Вселенського патріархату. Проте наголосили, що його потрібно доопрацювати.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Як Московський патріархат переходить у нову Православну церкву України

Пов`язані новини
Життя
11 лютого 2019
Депутати не підтримають закон про кримінальну відповідальність за «кнопкодавство» – автор проекту
Депутат від фракції «Народний фронт» Леонід Ємець, який є автором проекту закону про запровадження кримінальної відповідальності за неособисте голосування депутатів (№8461), вважає, що це скликання парламенту не підтримає цей проект. Цей закон депутати зареєстрували ще влітку 2018-го, але він так і не був проголосований парламент. У коментарі Громадському Ємець заявив, що парламент нинішнього скликання, на його думку, не підтримає цей закон: «На даний момент, з цим парламентом, який вже, мабуть, забув про свої обіцянки, що голосувати усі будуть особисто, і вже багато тих людей, які свого часу, в минулому скликанні, як і я, ходили у футболках «Голосуй особисто» і вимагали від «Партії регіонів» особистого голосування, ставши депутатами повторно, чомусь забули про цю свою обіцянку. Я зареєстрував законопроект, але наразі достатньої кількості голосів у парламенті, обраному за цією виборчою системою, очевидно немає», – наголосив депутат.Нагадаємо, рух ЧЕСНО повідомив, що карткою народного депутата із фракції «Блоку Петра Порошенка», президента Федерації футболу України Андрія Павелка декілька разів проголосували під час пленарного засідання Верховної Ради 7 лютого. Сам депутат в цей час перебував на 43-му Конгресі Спілки європейських футбольних асоціацій (УЄФА) у Римі.Законопроект №8461 про кримінальну відповідальність за «кнопкодавство», зареєстрували 8 червня 2018 року, а 11 червня документ надійшов на розгляд профільного комітету. Щоправда, за словами депутата, комітет так і не включив його до порядку денного./Марко Погуляєвський
Перевірено
Зберегти