Відповідальні громадяни

У мирному житті журналісти, адміністратори кафе, бізнесмени, студенти, фахівці з цінних паперів й фінансистів. Сьогодні – «Відповідальні громадяни Донбасу».

Ініціативна група створена ще влітку тими, хто принципово вирішив залишитися в Донецьку, щоб допомагати мирному населенню.

Вони регулярно об’їжджають околиці міста, куди долітають снаряди, щоб знайти бомбосховища, де мешкають ті, хто потребує допомоги. Тим часом допомагають найбільш нужденним – старим, дітям, інвалідам. Через фейсбук збирають кошти, закупають необхідне, щоб розвозити по регіону на непідконтрольних територіях, для будинків для старих людей, психіатричних лікарень, або ж тим, хто немає вибору і не може сам прийти за допомогою. Єдине правило – допомагати винятково цивільним.

Також розвозять у найнедоступніші місця гуманітарну від міжнародних організацій, яку доправляють до Донецька, коли ті не можуть дістатися недоступних районів. У день, коли Громадське приєдналося до «Відповідальних громадян», ті отримали допомогу від чеської організації «Люди в біді» і мали розфасувати набір для одного з бомбосховищ в Петровському районі міста, що під самою Мар’їнкою, яке обстрілюється останні місяці.

Зубна паста, мило, найнеобхідніше з гігієни – буденні речі, які не беруться ні звідки. За кожною річчю, яка потрапляє до рук того, хто потребує, є ще й людина, яка має докласти зусиль.

Донецьким волонтерам доводиться ще й весь час доводити, що можливо все. Кажуть не можна доставити гуманітарну допомогу на непідконтрольних територіях – вони довозять. Кажуть, що не можна працювати на тій території – працюють.

Нині в ініціативі 20 людей. За дуже умовними підрахунками вони змогли допомогти кільком сотням тисяч людей. Найбільше шкода, звісно, бабусь і малих дітей, яких чимало.

«Що нам потрібно найбільше? Ми звертаємося до тих донецьких бізнесменів, хто виїхав з міста, але має власність в Донецьку: без жодних політичних умов надати приміщення для тих, хто залишився без даху над головою», - пояснює одна із співзасновниць групи Марина Черенкова.

«Найскладніше було спершу донести до людей інформацію про те, наскільки погана гуманітарна ситуація на Донеччині, люди справді не вірили. Що тут сотні людей залишилися без житла, а без пенсій і виплат людям буквально немає чого їсти», – говорить колишній журналіст, а нині волонтер Дмитро Шибалов.

Ось уже майже півроку він буквально щодня розвозить гуманітарку. За весь час лише одного дня потужний артобстріл не дав змоги довезти продукти.

«А що дає сили?» – запитуємо

«Спасибі», - це вже дуже багато.

/Наталя Гуменюк, Нікіта Мєкєнзін