На такій думці сходяться науковці, статистики та державні управлінці. Перший і останній перепис населення було проведено в 2001 році. І з того часу кількість населення України змінилась, зокрема, через активні міграційні процеси, які Держстат не відображає повною мірою в офіційних оцінках населення.

Ніхто точно не може сказати, скільки українців виїхали з країни та проживають за кордоном, починаючи з 2001 року. Але час від часу з’являються різні «докази» на підтвердження тієї чи іншої цифри.

Олена Малиновська (головна наукова співробітниця Національного інституту стратегічних досліджень — ред.) звертала увагу на суттєве розходження даних Держстату щодо кількості громадян, які переїхали на постійне проживання за кордон за рік (емігрантів з України) та даних Євростату щодо кількості українців, які переїхали на постійне проживання в країни Євросоюзу (іммігрантів в ці країни). Залежно від країни та року показники щодо потоків відрізняються в десятки разів. Показовим є приклад Італії. За даними Держстату, протягом 2008-2017 років до цієї країни переїхало майже 1,6 тисяч українців, а за даними Євростату — майже 155 тисяч.

На підтвердження великих обсягів міграції команда міністра Кабінету міністрів Дмитра Дубілета та громадська організація «Європа без бар'єрів» незалежно одне від одного показали, що кількість перетинів кордону українцями на виїзд переважає кількість перетинів на в'їзд. Зокрема, за інформацією з телеграм-каналу Дмитра Дубілета, тільки з 2010 року з України виїхали і не повернулися близько 4 мільйонів громадян. Для порівняння, за даними Держстату, з України за 2010-2017 рік вибуло 135,7 тисяч осіб, а прибуло 309 тисяч.

Очікувалось, що ці міграційні процеси знайдуть відображення в оцінці чисельності населення, яку кілька місяців проводила команда міністра Дубілета. Однак вчора під час презентації результатів стало зрозуміло, що ця різниця не така вже й велика.

За результатами альтернативної оцінки, яка, за словами Дмитра Дубілета, ґрунтується на трьох різних методологіях, чисельність наявного населення без урахування тимчасово окупованих територій становила 37,3 мільйона населення. А за даними Держстату — 38,1 мільйона (на 1 січня наявне населення України становило 41,920 млн осіб без АР Крим, а населення тимчасово окупованих територій Донецької та Луганської областей — 2,298 млн та 1,495 млн відповідно). Більше того, ця різниця потрапляє в межі похибки, анонсованої міністром.

Чи означає це, що масштаби міграції з України переоцінювались? Чи можливо, що всі три методи альтернативної оцінки населення містять суттєві неточності чи помилки? Чи дані, отримані на основі традиційного перепису, були б такі самі? На жаль, відповіді на ці питання ми отримати не можемо, тому що методологія жодного із запропонованих методів не була пояснена та зафіксована належним чином.

Незрозуміло, чи дотримуються автори міжнародних стандартів визначення наявного населення, які припущення роблять, та як ці припущення можуть впливати на кінцевий результат. На жаль, через це оцінка населення не може бути легітимізована кінцевими споживачами даних. І це, в свою чергу, ставить під сумнів рішення, які будуть прийматись на основі цих даних.

Поділитись: