Війна просто так не починається і не закінчується, але впливає на кожного

Британський фотограф Марк Невілл 3 місяці провів в Афганістані з однією зі штурмових бригад. По поверненню привіз фотографії, відео ...і посттравматичний стресовий розлад. Він узявся вивчати, які наслідки має війна для британських військових, але не помітив, що і сам повернувся геть іншою людиною. Увесь цей досвід ліг в основу його книги The Battle Against Stigma – «Боротьба зі стигмою». Марк Невілл наполягає, що реабілітація військових – одне з ключових питань сьогодні.

«Я описую цей процес так. - пояснює фотограф. - Коли ти береш кота, випускаєш його на мінне поле, кіт може вижити. Але це не буде вже той самий кіт. Так само із людьми. Взагалі, це міф, що ти можеш піти на війну і повернутися таким самим. Це впливає на тебе, на твою сім'ю, на твоїх друзів. Це впливає на твою взаємодію з суспільством. Якщо ви очікуєте на позитивну взаємодію, ви маєте допомогти відновитися після війни».

Тож Невілл обрав для себе найдієвіший спосіб розказати про це – написати книгу про посттравматичний стрес, з яким стикаються військові, коли повертаються додому із зони конфлікту. Видавав The Battle Against Stigma фотограф з боєм: у міністерстві оборони побачили у виданні небезпечну для відомства критику. Потім йому врешті-решт дозволили, але за умов – має бути одна книга. Невілл знайшов вихід і видав два томи: у першому – історії британських військових, у другий – увійшли фотографії з Афганістану. Марк обіцяє перекласти цю книгу українською. Бо саме через призму подій в іншій країні, фотограф зацікавився Україною. І тепер має тут кілька проектів: фотографує поранених українців у військовому шпиталі для благодійної організації Ukraine Aid Uk, яка у Лондоні збирає гроші для допомоги постраждалим у війні в Україні.