Українська делегація в Тристоронній контактній групі у Мінську відреагувала на заяви Вітольда Фокіна про те, що він «не бачить доказів війни України з Росією». Там зі словами Фокіна не погодилися і закликали його дотримуватися офіційної позиції.

Про це йдеться у спільній заяві глави української делегації в ТКГ Леоніда Кравчука та його заступників Олексія Резнікова і Олександра Мережка, передає «Интерфакс».

Трохи контексту: 29 вересня на засіданні комітету парламенту з питань організації державної влади заступник української делегації в ТКГ Вітольд Фокін заявив, що не бачив «жодного підтвердження того, що там (на Донбасі) війна між Україною та Росією». А прийшов політик на засідання, щоб відповісти на питання щодо своїх попередніх висловлювань про війну на Донбасі.

У ТКГ заявили, що Фокін має право на власну позицію, але як представник делегації України повинен дотримуватися офіційної позиції про війну на Донбасі, навіть поза переговорами.

«У питаннях про тимчасову окупацію Криму та війну на Донбасі дотримуватись офіційної позиції дуже легко, оскільки офіційна позиція України повністю сходиться з правдою про війну. Ми повністю усвідомлюємо, що війну на територію України принесла Росія та її громадяни», — йдеться у заяві.

Саме тому, наприклад, переговори щодо миру на Донбасі відбуваються у тристоронньому форматі — Україна, ОБСЄ як посередник та Росія як держава, яка тимчасово окупувала частину нашої території.

Також у делегації запевняють, що безпосередньо під час переговорів Фокін не робив таких заяв, тому не розуміють, чому політик не врахував, що його слова сприйматимуть як члена делегації, а не просто громадянина.

А поки Кравчук, Резніков і Мережко очікують «на належну оцінку» заяв Фокіна. Зазначимо, що призначає та звільняє з делегації президент України.

Що сказали в Офісі президента?

Їхня заява схожа на заяву делегації. Вони теж не підтримують слова Фокіна та рекомендують йому дотримуватися офіційної позиції, доки він представляє державу, навіть якщо ця позиція розходиться з його власною.

В ОП кажуть, що належну оцінку словами політика вже надали, без уточнень, що це означає. У Зеленського додають, що перш за все, оцінку надало суспільство.

Політики проти Фокіна

Очільник Офісу президента Андрій Єрмак заявив, що після таких висловлювань Фокін має піти з ТКГ. Цікаво, що нещодавно онучка першого прем'єр-міністра Маша Фокіна розповідала, що це вона познайомила дідуся з Єрмаком. Тоді вона казала, що погляди Єрмака та першого прем’єра у питанні Донбасу схожі. Натомість Фокін не міг пригадати, коли познайомився з главою ОП.

Комітет Ради з держвлади, де Фокін і зробив свою заяву, ініціював прийняття Верховною Радою постанови зі зверненням до Зеленського. Так, депутати просять засудити слова Фокіна та звільнити його з ТКГ.

Водночас депутат від «Слуги Народу» Олександр Качура розповів «РБК-Україна», що рішення ухвалювали з порушенням регламенту, тому навряд постанова потрапить у сесійну залу.

Не до вподоби заяви Фокіна і міністру внутрішніх справ Арсену Авакову. Він назвав заступника Кравчука «махровим ідіотом» та закликав «негайно гнати, як мінімуму, на пенсію».

Хто такий Фокін і що він вже наговорив?

18 серпня президент Володимир Зеленський увів до складу делегації України в Тристоронній контактній групі з мирного врегулювання ситуації на Донбасі колишнього прем'єр-міністра Вітольда Фокіна. Він став першим заступником глави делегації — Леоніда Кравчука.

В одному з інтерв'ю Фокін заявив, що виступає за надання особливого статусу всій території Донецької та Луганської областей, а не тільки їх окупованій частині. Також він заявив, що з обидвох сторін було скоєно багато злочинів і виступає за повну амністію.

А ще зазначив, що готовий їхати на окуповану частину Донбасу для переговорів, якщо таке доручення дадуть президент чи парламент.

Поділитись: