Військовий облік для жінок: кого стосується, як записатися та чи будуть штрафи

Військовослужбовиці беруть участь у репетиції військового параду
Військовослужбовиці беруть участь у репетиції військового парадуМіноборони

У 2021 році Міністерство оборони України розробило нову редакцію наказу щодо військового обліку для жінок. Відтоді й донині це питання є топтемою дискусій, що породжує багато міфів та плутанини. Що відомо зараз ㅡ пояснюємо у матеріалі.

Що таке військовий облік?

Військовий облік проводиться для планування комплектування Збройних сил України та інших законних військових формувань. Він поділяється на облік призовників, військовозобов’язаних та резервістів. Також є розподіл на загальний та спеціальний облік (для заброньованих держорганами).

Згідно зі змінами у Законі про військову службу в Україні 2021 року, жінки, які мають спеціальність та/або професію, споріднену з військово-обліковою, та придатні до військової служби за станом здоров’я та віком, мають стати на військовий облік військовозобов’язаних.

Ця процедура була обов'язковою для всіх, однак у 2022 році Міноборони заявило, що гострої потреби істотно збільшувати кількість жінок на військовому обліку в Україні немає. Тож для більшості спеціальностей облік зробили добровільним.

Хто такі військовозобов'язані?

Військовозобов'язані ㅡ це люди, які перебувають у запасі для комплектування Збройних сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави.

То жінок призиватимуть на військову службу?

Взяття на військовий облік ㅡ це не призов на службу. Та все ж жінки, які перебувають на військовому обліку, можуть бути призвані на військову службу чи залучені для виконання робіт із забезпечення оборони у воєнний час. Такі жінки виконують військовий обов’язок на рівних засадах із чоловіками. Тобто законодавство не розрізняє військовозобов'язаних жінок і чоловіків.

У Міноборони наголошують, що з 2014 року жодна жінка примусово на фронт не потрапила — лише за її згодою.

А що тоді роблять військовозобов'язані?

Призовники та військовозобов’язані повинні:

  • перебувати на військовому обліку за місцем проживання, за місцем роботи (навчання), а також у разі тимчасового вибуття за межі України — за місцем консульського обліку в дипустановах України;
  • з’являтися за викликом у призовні дільниці у строки, вказані у повістці;
  • не змінювати місце проживання з моменту оголошення мобілізації, а у воєнний час — не виїжджати з місця проживання без дозволу керівника центру комплектування;
  • проходити медогляд та лікування згідно з рішеннями комісії;
  • проходити підготовку до військової служби, військову службу і виконувати військовий обов’язок у запасі;
  • прийти до центру комплектування за 7 днів, щоб знятися з військового обліку, якщо потрібно змінити місце проживання, поїхати у відрядження, на навчання, у відпустку чи на лікування (на понад три місяці за межі України), у разі зміни місця проживання в межах міста з переїздом на територію іншого адміністративного району;
  • протягом 7 днів повідомити органам, в яких ви перебуваєте на військовому обліку, про зміну сімейного стану, стану здоров’я, адреси проживання, освіти, місця роботи та посади;
  • негайно повідомляти центрам комплектування про втрату військово-облікового документа;
  • подавати щороку до 1 жовтня документи, що підтверджують право на відстрочку від призову на строкову військову службу.

У Верховній Раді заявили, що після набуття статусу військовозобов'язаних на жінок буде поширюватися обмеження на виїзд за кордон. Утім, прикордонники інформацію про можливі зміни у правилах перетину кордону ще не отримували.

Хто має стати на облік?

Загалом, усі жінки віком від 18 до 60 років, які мають спеціальність та/або професію з визначеного переліку, за умови придатності до проходження військової служби за станом здоров’я, віком та сімейним станом. Повний перелік можна переглянути тут. Але після пом’якшень законодавства для більшості спеціальностей облік — за бажанням.

Лише жінки, які мають спеціальність та/або професію, споріднену з медичною діяльністю, обов’язково беруться на військовий облік військовозобов’язаних. Хоча до кінця 2026 року такі жінки можуть працевлаштовуватися як невійськовозобов’язані, якщо до цього ще не були на військовому обліку.

Про які саме спеціальності йдеться?

  • Хімія, хімічні технології та інженерія, біологія;
  • Телекомунікації та радіотехніка;
  • Інженерія програмного забезпечення, комп'ютерні науки, інформаційні системи та технології, комп'ютерна інженерія;
  • Метрологія та інформаційно-вимірювальна техніка;
  • Науки про Землю, географія, фізика та астрономія;
  • Харчові технології, технологія виробництва і переробки продукції тваринництва;
  • Забезпечення військ, озброєння та військова техніка, технології легкої промисловості;
  • Фізична терапія, ерготерапія, медична та психологічна реабілітація, громадське здоров'я, фізична реабілітація, промислова фармація, санітарія і експертиза;
  • Стоматологія, медицина, медсестринство, фармація, технології медичної діагностики та лікування;
  • Біомедична інженерія, біотехнології та біоінженерія;
  • Ветеринарна медицина, ветеринарна гігієна;
  • Облік і оподаткування, маркетинг, менеджмент, підприємництво, економіка, фінанси, банківська справа та страхування;
  • Видавництво та поліграфія;
  • Психологія, соціальна робота, соціальне забезпечення.

Спеціальність визначається тільки за дипломом?

Ні, військово-облікова спеціальність визначається і за дипломом, і за записом у трудовій книжці — досвідом роботи та КВЕДами фізичної особи-підприємця. Остаточно приналежність до військово-облікової спеціальності визначається у територіальному центрі комплектування.

Заклади освіти, які здійснюють підготовку жінок за фахом, спорідненим із відповідними військово-обліковими спеціальностями, за три місяці до випуску мають подати до військоматів відповідні списки — вони долучаються до окремої справи та зберігаються у територіальному центрі комплектування протягом 30 років.

А як бути вагітним та з маленькими дітьми?

Як і у випадку чоловіків, у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки для жінок враховуватиметься стан здоров’я людини та її сімейні обставини.

Тобто, вагітні жінки та/або з малолітніми дітьми також мають стати на військовий облік. Але вагітні жінки визнаються непридатними до військової служби, незалежно від терміну й перебігу вагітності.

Вже призвані під час мобілізації військовослужбовиці мають право на звільнення зі служби у зв’язку з вагітністю (незалежно від перебігу й терміну) та у зв’язку із перебуванням у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. А також — якщо дитина до 6 років потребує домашнього догляду тривалістю, визначеною в медичному висновку.

Медики-матері отримують право на відстрочку, якщо виховують дітей самостійно, мають трьох і більше неповнолітніх дітей або виховують дитину з інвалідністю, а також якщо їхній чоловік служить в ЗСУ. Для цього необхідно відвідати свій ТЦК та СП та надати усі підтверджуючі документи.

Що буде за порушення вимог?

Стати на військовий облік потрібно з 1 жовтня 2023 року. Це можна зробити у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем реєстрації місця проживання.

Жінкам також оформлюють тимчасове посвідчення військовозобов’язаного на 30 днів та вносять до реєстру на підставі списків, які у військкомати подають заклади освіти за кілька місяців до завершення навчання студенток (це стосується фахівців-медиків).

У тимчасовому посвідченні немає визначення ступеня придатності жінки для виконання військового обов’язку та відмітки про взяття на облік. Після його видачі жінки мають протягом 7 днів прибути до військкомату для взяття на військовий облік.

Непрацевлаштовані жінки мають прибувати до ТЦК для взяття на облік самостійно.

За порушення військовозобов'язаними правил військового обліку під час воєнного стану, на них може бути накладено штраф від 850 до 1700 гривень.

Окрім того, усі підприємства, установи та організації незалежно від форм власності мають вести облік військовозобов'язаних. За порушення для керівників підприємств передбачений штраф — від 5100 до 8500 гривень.

То як стати на облік?

Цей процес подібний до того, який проходять чоловіки. Потрібно написати заяву про взяття на військовий облік, а також зібрати пакет документів: копії та оригінали паспорта та ідентифікаційного коду, свідоцтв про шлюб, народження дітей, про закінчення навчального закладу, довідку з роботи із зазначенням спеціальності, за якою ви працюєте, та фотокартки (3х4).

Після цього у центрі комплектування ухвалять рішення, чи підлягаєте ви військовому обліку. Якщо так ㅡ вас направлять на проходження медкомісії.

Військовозобов’язаних жінок, як і чоловіків, мають оглянути хірург, терапевт, невропатолог, психіатр, офтальмолог, оториноларинголог, стоматолог, дерматолог. Єдина відмінність ㅡ жінки мають пройти ще огляд у гінеколога.

Зібраний пакет документів та висновок військово-лікарської комісії необхідно надати до центру комплектування за місцем реєстрації.

У Міноборони анонсували переведення всіх можливих процесів в онлайн: «Процес запущено». Та коли вдасться отримати послуги дистанційно ㅡ поки не відомо.


Цей текст оновлено актуальною інформацією 7 вересня 2023 року.