Зеленський підписав закон про добровільний військовий облік жінок

Президент Володимир Зеленський 21 жовтня підписав законопроєкт №6482, що передбачає добровільний військовий облік для жінок.

Про це йдеться в картці законопроєкту.

Відповідний законопроєкт Верховна Рада ухвалила і відправила на підпис президенту 7 жовтня. «За» проголосували 297 народних депутатів.

Згідно з документом, жінки, які мають спеціальність та/або професію, споріднену з відповідною військово-обліковою спеціальністю, можуть ставати на військовий облік військовозобов’язаних за власним бажанням.

Водночас залишається норма для медичних працівників. Так, жінки, які мають спеціальність та/або професію, споріднену з медичною діяльністю, обов'язково беруться на військовий облік військовозобов’язаних.

Що передувало?

Міноборони передало до Верховної Ради пропозиції змін до Закону «Про військовий обов’язок і військову службу» щодо добровільного взяття на військовий облік жінок. У міністерстві пояснювали, що взяття жінок на військовий облік встановлюється законом, тому відомство не може змінити вимоги самостійно — це повноваження парламенту.

Заступниця міністра Ганна Маляр зазначала, що якщо депутати ухвалять зміни, то Генштаб розробить зміни до переліку військово-облікових спеціальностей для жінок і скоротить перелік до оптимальної потреби. Наразі для ЗСУ є потреба в спеціальностях та фахівцях медицини, радіотехніки, харчових технологій.

Про військовий облік для жінок

Торік Міністерство оборони видало наказ, яким затвердило перелік спеціальностей та/або професій, які є спорідненими з відповідними військово-обліковими спеціальностями. Представниці цих сфер беруться на військовий облік військовозобов'язаних.

Наразі оновлений варіант цього переліку об'єднує 14 спеціальностей та 7 професій: у галузі медицини, електроніки, зв’язку, метрології та картографії, фінансів, бухгалтерського обліку та аудиту тощо.

У липні Генштаб зазначав, що на військову службу призвали близько 1% жінок від загальної кількості мобілізованих. Більшість жінок призначено на посади медичного персоналу, підрозділів зв’язку, морально-психологічного забезпечення, діловодів, бухгалтерів та кухарів. Зараз в Україні немає гострої потреби істотно збільшувати кількість жінок на військовому обліку, казали в Генштабі.