Третій етап клінічних випробувань вакцини від коронавірусу, яку розроблять компанія AstraZeneca спільно з Оксфордським університетом, призупинили, бо один із вакцинованих захворів. Розробники запевняють, що це нормальна процедура, яка не означає зупинку випробувань вакцини взагалі.

Для перевірки причин захворювання учасника клінічних випробувань AstraZeneca і Оксфордський університет сформували комісію. Вона перевірить дані випробувань і остаточно встановить, чи було викликане захворювання саме вакциною.

Розробники публічно не говорили про те, яке саме захворювання виявили в одного з вакцинованих. The New York Times із посиланням на джерела стверджує, що йдеться про поперековий мієліт — запалення спинного мозку, яке викликається вірусами.

І AstraZeneca, і Оксфордський університет наголошують: у призупиненні клінічних випробувань вакцини немає нічого незвичайного. Із їхнім препаратом це сталося вже вдруге. За даними Financial Times, відновитися випробування можуть уже наступного тижня.

Що ми знаємо про цю вакцину?

Британська вакцина має назву AZD1222. Вона використовує вірусний вектор, створений на основі послабленого вірусу, що викликає застуду в шимпанзе, і містить генетичний матеріал коронавірусу. Після вакцинації формується спеціальний шипоподібний білок, який допомагає імунній системі розпізнавати коронавірус, якщо той потрапляє в організм людини.

AZD1222 почали випробовувати на людях наприкінці квітня. У липні Оксфордський університет повідомив про успішне завершення другого етапу клінічних випробувань за участі 1077 людей, які довели дієвість і безпечність вакцини.

Третій і найважливіший етап випробувань — рандомізоване масове подвійно-сліпе дослідження — розпочалося на початку вересня одразу в кількох країнах: Великій Британії, США, Бразилії та Південній Африці. У цьому етапі беруть участь близько 30 тисяч людей.

Російська зловтіха і «кармічний удар» (???)

Наразі у світі, за даними Всесвітньої організації охорони здоров'я, випробовують понад 180 вакцин від коронавірусу. Серед них на стадії клінічних випробувань перебувають понад 30, але лише шість — зокрема і вже згадана вакцина від Оксфордського університету — досягла третього етапу клінічних випробувань.

AstraZeneca разом із вісьмома іншими розробниками вакцин зобов'язалася не подаватися на реєстрацію вакцини, поки вона не пройде всі клінічні випробування і її ефективність не буде підтверджена. У Росії та Китаї, приміром, свої вакцини вже зареєстрували, хоча третього етапу випробувань вони ще не пройшли.

Російська сторона, до речі, вже встигла позловтішатися з новини про призупинення випробувань британської вакцини: мовляв, нашу критикували, а тепер маєте. «Не треба було критикувати нашу вакцину — люди отримали кармічний удар. Позиції російської вакцини це укріпить», — вважає професор фундаментальної медицини Московського державного університету Андрій Царенко.

Поділитись: