Волонтери завозили ліки у сумках на окуповану територію — голова Ради ЛВЖ
Міністерство охорони здоров'я України підрахувало кількість прибулих з АР Крим та із зони проведення АТО людей з диагнозом СНІД. Лише за останній місяць дослідження - за серпень - взяті на облік 116 осіб, 21 людина, з них - вперше в житті встановленим діагнозом ВІЛ-інфекція. З них 68% прибули з Донецької області, 32 людини - з Луганської та 5 осіб з Криму. Загальна кількість що знаходяться під спостереженням за станом на 1 вересня - 1 045 осіб.
Наразі ситуація з ліками для ВІЛ-інфікованих та людей хворих на СНІД, які перебувають на окупованій території, критична. Існує велика проблема з постачанням туди ліків. Ситуацію рятувало те, що наприкінці 2013 року - на початку 2014 року за державний кошт вдалося закупити та завезти партію необхідних медикаментів, тому був певний запас.
«Міністерство охорони здоров'я разом з неурядовими організаціями зверталося до міжнародних організацій. За кошти Глобального Фонду були закуплені препарати і частково завезені на окуповану територію у лютому-березні 2015 року. Це доволило забезпечити запас препаратів у Донецьку та Луганську, який вже закінчується вже наприкінці вересня - на початку жовтня. Тобто зараз» - розповідає у студії Громадське.СХІД директор ДУ «Український центр контролю за соцхворобами МОЗ України» Наталія Нізова.
В той же час голова Координаційної ради Всеукраїнської мережі людей, які живуть з ВІЛ/СНІД Володимир Жовтяк розповідає, що ліки за державний кошт на окуповані території не завозилися з початку 2014 року. Препарати везли волонтери всіми можливими способами.
«Препарати завозили туди соціальні працівники у сумках. Особливо це стосувалося в'язниць - там взагалі препаратів не було. Силами «Лікарів без кордонів» ми туди двічі завозили не тільки препарати, а й вироби медичного призначення. Необхідні тести для того щоб розуміти, як просувається лікування» - розповідає Володимир Жовтяк. За його словами, були випадки унікальних операцій, коли на окуповану територію вдавалося завезти ліки для дорослих, які закуповивали в ЛЖВ за кошти Глобального Фонду. А з окупованої території вдалося вивезти дитячі форми, яких не було на звільненій території.
Питання постачання ліків - це суто політичне питання, кажуть в ЛЖВ. Наразі допомогти можуть міжнародні організації, але вони теж відчувають проблеми через заяви про заборону діяльності на окупованій території.
Бували випадки затримки вантажу з ліками на українськіх блок-постах, але вони швидко вирішувалися. Заборона завозити ліки керівництвом так званих «республік» може бути політичним тиском з боку «сусідів», вважає Володимир Жовтяк.
Наталія Нізова додає, зиск Росії, яка забороняє ввезення ліків - кинути людей, які потребують допомоги, на призволяще, бо вони непотрібні: «Вони вважають, що ВІЛ-інфіковані - це люди іншого сорту і тут справжня дискримінація, кричуще відношення до людей».
На окупованих територіях залишилося сучасне та потужне обладнання, яке інколи значно краще ніж те, що в наявності на вільній території. Але проблема з ліками може загостритися. Наразі ці питання знаходяться на розгляді на міжнародному рівні, бо легітимних шляхів доставляти ліки на окуповану територію у МОЗ немає.
/ Громадське.СХІД
hromadske.tv
- Поділитися: