Україна зможе отримати першу партію ліцензованої вакцини від COVID-19 у другому кварталі 2021 року. Її передадуть у межах співпраці з Фондом глобального доступу до вакцин проти коронавірусу (COVAX).

Про це заявив голова Офісу ВООЗ в Україні Ярно Хабіхт, пише DW.

За словами Хабіхта, Україна зможе отримати вакцину, яка успішно пройде випробування та отримає офіційну реєстрацію від ВООЗ. Однак він не уточнив, чи йдеться про вакцину від Pfizer і BioNTech, яка вже показала понад 90% ефективності на фінальному етапі тестувань.

За його словами, наразі українська сторона працює над документами, щоб задовольнити вимоги COVAX, і має визначити групи ризику, які першими отримають вакцину.

У Міністерстві охорони здоров'я зазначали, що орієнтовні дати поставки та вартість вакцин стануть відомим після найближчого засідання правління COVAX 19 листопада.

А скільки вакцини отримає Україна?

За механізмом глобального доступу до вакцин від COVID-19 (COVAX) одразу після реєстрації препарату Україна зможе отримати 8,5 мільйона доз вакцин, яких вистачить для 20% населення.

У ВООЗ такий розподіл назвали справедливим, адже на першому етапі кампанії зі щеплення від COVID-19 між країнами має зберігатися принцип рівності.

«Транш, що покриває 20 відсотків населення країни, найімовірніше, буде розподілений серед дорослих із високим ризиком, як-от літні люди та особи, які страждають на захворювання», ㅡ заявив голова Офісу ВООЗ в Україні.

Водночас Україна потрапила до переліку 92 країн, які отримають або спеціальну ринкову ціну на вакцини від коронавірусу, або ж їх нам нададуть безкоштовно.

Що взагалі з вакцинами від COVID-19 у світі?

За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я, усього приблизно 10 вакцин перебувають на третьому етапі тестування ㅡ рандомізованих, подвійно-сліпих випробувань серед великої кількості добровольців. На цьому етапі учасникам тестування дають не лише вакцину, а й плацебо, і ані вони, ані лікарі не знають, кому саме що дістається. Усього ж на різних етапах розробки перебувають приблизно 40 вакцин-кандидатів ВООЗ.

Водночас 9 листопада компанії Pfizer та BioNTech (зі США та ФРН відповідно) оголосили про те, що їхня вакцина продемонструвала ефективність понад 90% на фінальному етапі випробувань. Євросоюз одразу ж заявив про намір закупити 300 мільйонів доз цієї вакцини.

У перегонах за першу сертифіковану вакцину багато вчених сподіваються мати готовий до поширення медичний препарат уже у 2021 році. ВООЗ очікує, що до цього часу науковці підготують достатню кількість інформації про вакцини, щоб передати її органам охорони здоров'я країн-членів.

Поділитись: