VoxCheck #17: про курс гривні
У VoxCheck 17 ми проаналізували та перевірили заяви політиків стосовно курсу гривні
У VoxCheck 17 ми проаналізували та перевірили заяви політиків стосовно курсу гривні.
Олег Чурій, заступник голови НБУ заявив:
«Якщо говорити про формування курсу, то є дві складові: фундаментальна — стан платіжного балансу (скільки експорту, імпорту, руху капіталу). З іншої сторони дуже важливий вплив — це очікування. Якщо ти очікуєш, що завтра надрукують гроші — то модель поведінки у всіх однакова: я краще сьогодні куплю долар».
Це висловлювання — правда.
Надходження та відплив валюти з країни - це справді один з фундаментальних чинників вартості національної валюти. Очікування населення та компаній також мають значний вплив на вартість гривні до долара. Але є ще такі явища як спекуляція та інфляційний тиск на курс.
Вадим Івченко, депутат від Батьківщини заявив:
«У нас рапортують інфляцію 8,1%. Що в цій країні виробляється без газу, без робочої сили або без електрики? Нічого. Якщо газ вдвічі дорожчає, електрика на 70%, то як може бути інфляція 8% - тому що воно в собівартості будь-якої продукції? <...> З такою інфляцією, тінізацією <...> курс може бути і 32 грн/долл.»
Це висловлювання — маніпуляція.
8,1% - це прогноз інфляції на 2017 рік, закладений у бюджет, тому казати, що про нього вже рапортують — неправильно. Промислові ціни на газ значно зросли два роки тому, на електроенергію — рік-два тому. Значні підвищення цін на газ та електроенергію на 2017 рік не заплановані.
Олег Ляшко, депутат від Радикальної партії сказав:
«Єдина можливість стабілізувати, утримати курс гривні — це економічне зростання, підтримка національного виробника, збільшення експортного потенціалу, збільшення робочих місць».
Це висловлювання — маніпуляція.
Збільшення експорту дійсно може допомогти утримати курс за решти незмінних умов. Але інші названі фактори - підтримка нацвиробника, економічне зростання, збільшення робочих місць - прямого впливу на курс не мають.
- Поділитися: