VoxCheck #18: Про інфляцію
У цьому випуску VoxCheck ми проаналізували висловлювання політиків щодо інфляції в Україні.
У цьому випуску VoxCheck ми проаналізували висловлювання політиків щодо інфляції в Україні.
Андрій Павловський, колишній народний депутат від Батьківщини заявив:
«З нашою країною, де непередбачувана інфляція, бо якщо уряд планує на цей рік 8% інфляції, то нещодавно я бачив дані ЄБРР і Світового банку, де кажуть 15-16%».
Це висловлювання — неправда.
НБУ дотримується стратегії інфляційного таргетування, або простими словами — передбачуваного рівня інфляції. В 2016 році інфляція склала 12,4% за цілі 12%. На цей рік прогноз МВФ — 11%, Світового банка — 8,5%, НБУ — 8%.
Віктор Галасюк, народний депутат від «Радикальної партії» сказав:
«Головним завданням монетарної політики Нацбанк ставить інфляційне таргетування — по суті, стримування інфляції, замороження економіки. Якщо людина хворіє, то замість того, щоб лікувати, її засовують в холодильник. Оце інфляційне таргетування. Це повний ідіотизм, яким можна тільки вбити українську економіку».
Це висловлювання — маніпуляція.
Таргетування стабілізує інфляцію. Воно стримує її, якщо інфляція вище цільового показника, та стимулює, якщо нижче. Надмірне стримування може мати негативний вплив на поточне економічне зростання. Але низька та передбачувана інфляція може позитивно впливати на інвестування, що, в свою чергу, сприяє економічному зростанню.
Юрій Бойко, народний депутат від партії «опозиційний блок» заявив:
«Вже початок січня показав наскільки велика інфляція, наскільки росте інфляція. І те що не було дотримано принцип підтримки соціально незахищених верств населення — це була головна проблема цього бюджету».
Це висловлювання — неправда.
Попередні дані за 20 днів січня не показують значних стрибків цін. При тому бюджет 2017-го враховує інфляцію 8,1%, а прожитковий мінімум підвищено на 10%, мінімальну зарплату — вдвічі. Загалом фінансування соціального захисту населення збільшується майже на 56% порівняно з 2016 роком.
Микола Скорик, народний депутат від партії «Опозиційний блок» заявив:
«Прем’єр Гройсман с 1 січня пообіцяв бюджетникам заробітну платню у 3200 гривень. Без реальних кроків, без стимулювання росту ВВП цей крок приведе до збільшення інфляції».
Це висловлювання — перебільшення.
За даними Інституту економічних досліджень та політичних консультацій, підняття мінімалки може пришвидшити інфляцію на 0,5-1,5 відсоткових пунктів, за даними НБУ — на 1 в.п. Але навряд це означає розкручування інфляції.
- Поділитися: