Вступ до ЄС за 2 роки та зміна закону про КСУ: які очікування в уряду перед самітом Україна — ЄС

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль
Прем'єр-міністр України Денис ШмигальКабінет Міністрів

Україна хоче вступити до Євросоюзу протягом наступних двох років. Уряд наголошує, що готовий продовжувати боротьбу з корупцією та незабаром внести зміни до суперечливого закону щодо реформи КСУ.

Про це прем’єр-міністр України Денис Шмигаль розповів виданню Politico.

За словами прем'єра, в України є «дуже амбітний план» приєднатися до Європейського Союзу протягом наступних двох років.

«Тож ми очікуємо, що цього року, у 2023 році, ми вже можемо мати цю передвступну стадію переговорів», — сказав він.

Так, вже на цю п'ятницю, 3 лютого, запланований саміт Україна — ЄС. Зустрічі в межах цих самітів надають сторонам можливість на найвищому рівні підбити підсумки співпраці між Україною та ЄС за рік, що минув, визначити пріоритети взаємодії на найближче майбутнє, узгодити позиції щодо актуальних міжнародних питань тощо.

Шмигаль сподівається, що Україна зможе зробити «суттєвий ривок уперед» у п’ятницю, зокрема щодо угоди про безвізовий режим для промислових товарів, призупинення мита на український експорт ще на рік, та «активний прогрес» щодо приєднання до платіжної схеми SEPA і включення України до зони мобільного роумінгу ЄС.

Що потрібно для вступу в ЄС?

У Єврокомісії наголошували, що Україна, з-поміж іншого, має продовжити боротьбу з корупцією, призначити голову САП та директора НАБУ, знизити вплив олігархів на економічне та політичне життя, ухвалити законодавство щодо процедур відбору суддів, а також — закон про ЗМІ, який приведе українське законодавство у відповідність із чинними стандартами ЄС.

Шмигаль запевнив, що уряд серйозно ставиться до корупції, вказавши на «блискавичну швидкість», з якою цього місяця було звільнено низку посадовців.

Він також сказав, що влада готова переглянути закон про реформу Конституційного Суду, який президент Володимир Зеленський підписав без правок, запропонованих Венеційською комісією. Шмигаль заявив, що зміни можуть відбутися вже цього тижня, напередодні саміту.

«Ми проводимо консультації з Європейською комісією, щоб переконатися, що всі опубліковані висновки можуть бути включені в текст», — сказав він.

За даними Politico, деякі країни наполягають, що підсумкове комюніке ЄС після завершення цього саміту не повинне далеко відходити від червневої заяви Європейської ради, наголошуючи, що, хоча майбутнє України — в Європейському Союзі, країни-кандидати повинні відповідати конкретним критеріям.

«Очікування в Києві досить високі, але є потреба виконати всі умови, які висунула Єврокомісія. Це процес, заснований на заслугах», — сказав один високопоставлений чиновник ЄС.