ВВС: росія у TikTok поширює фейки про українських посадовців, щоб підірвати підтримку Заходу
Журналісти BBC викрили російську пропагандистську кампанію з тисячами фейкових акаунтів у TikTok, які поширюють дезінформацію про українських посадовців і членів їхніх родин, щоб підірвати підтримку Заходу.
Про це йдеться в матеріалі британського мовника.
З липня BBC виявила майже 800 фальшивих акаунтів у TikTok. У компанії кажуть, що розслідують цю проблему і стверджують, що видалили понад 12 тисяч фейкових облікових записів із росії.
У відео, які поширюються на мільйони користувачів, стверджується, нібито українські високопосадовці та їхні родичі купили розкішні автомобілі чи вілли за кордоном після російського вторгнення.
Донька колишнього міністра оборони Олексія Резнікова — Анастасія Штейнгауз — розповіла, що фейкові відео у TikTok зіграли свою роль у звільненні її тата у вересні цього року.
За словами Штейнгауз, вона дізналася про відео від чоловіка, який одного дня пожартував: «Тепер у вас є вілла в Мадриді» — і показав їй фейковий ролик.
Згодом жінка отримала ще одне схоже відео, озвучене голосом штучного інтелекту, в якому розповідалося, нібито вона стала власницею вілли у Франції.
Фахівці BBC Verify перевірили фотографії будинків з відео у Мадриді та Каннах на двох місцевих сайтах нерухомості, і з’ясували, що обидва вони все ще продавалися.
На думку Штейнгауз, одне відео саме по собі не буде мати жодного ефекту, але коли таких відео стає багато, і вони транслюються безліч разів, то починають «працювати».
Мовник зауважує, що відео про «віллу доньки Резнікова» належать до великої російської мережі підроблених облікових записів TikTok, які видають себе за справжніх користувачів із Німеччини, Франції, Польщі, Ізраїлю та України.
Використовуючи пошук за хештегами та власні рекомендації TikTok, BBC Verify вдалося відстежити сотні подібних відео, націлених на десятки українських чиновників.
Акаунти, які їх опублікували, використовували вкрадені фотографії профілів, зокрема таких знаменитостей, як Скарлетт Йоганссон, Емма Вотсон і Колін Фаррелл.
За небагатьма винятками, вони опублікували лише по одному відео. У TikTok заявили, що ця тактика є новою та спрямована на те, щоб уникнути виявлення та маніпулювати системою платформи для рекомендацій відео користувачам.
BBC зазначає, що пропагандистські зусилля були скоординованими: іноді відео публікувалися різними обліковими записами в один день і мали ідентичні або дуже схожі сценарії.
Вони також включали мовні помилки, характерні для носіїв російської мови. Це, зокрема, деякі російські фрази, які не вживаються в інших мовах. Крім того, багато відео містили посилання на вебсайт, раніше викритий компанією Meta як частина пов’язаної з росією мережі, що видає себе за справжні західні новинні ресурси.
Багато відео, проаналізованих BBC Verify, були спрямовані на Резнікова, президента України Володимира Зеленського та інших українських посадовців, зображуючи їх одержимими грошима та байдужими до простих українців чи війни.
Менеджерка з технічних досліджень Стенфордської Інтернет-обсерваторії Рене ДіРеста пояснила, що відео про вигадану корупцію особливо спрямовувалося на західну авдиторію, щоб підірвати подальшу підтримку.
TikTok заявив, що все ще розслідує, хто стоїть за пропагандистською мережею, і знайшов підроблені відео ще двома мовами — італійською та англійською.
Як зауважує BBC, фейкові відео, що, схоже, є частиною російської мережі, досі циркулюються на платформі.
- Поділитися: