«Коли ми побачимо місце загибелі журналістів, уся абсурдність звинувачень стане очевидною» — адвокат, прокурор та полковник спеціальної оперативної групи карабінерів можуть поїхати в Україну для проведення слідчих дій

Цього тижня в Італії відбувся допит захисту Віталія Марківа – українського солдата, якого звинувачують у вбивстві італійського фотографа Андреа Роккеллі. Той загинув унаслідок мінометного обстрілу під Слов’янськом у травні 2014 року.

Що сказав під час допиту Віталій, чи приїдуть італійські слідчі до України та які шанси на виправдання Марківа – в ексклюзивному інтерв’ю Громадського з італійським адвокатом Раффаеле делла Валле, що захищає українця. 

Які аргументи надав Віталій Марків на свій захист під час слухання?

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Винний без суду і слідства: як італійські медіа засудили українського солдата Марківа

Допит тривав близько 6 годин. Було непросто, але ми змогли надати багато корисної інформації. Мій клієнт заявив про свою невинуватість та несправедливість затримання, адже він ніяк не причетний до загибелі фотографа. Віталій сказав, що нікого не вбивав.

По-друге, він заявив, що ситуація була геть іншою, ніж її змальовує сторона звинувачення. Прокурори твердять, що Марків був командиром батальйону і міг віддавати накази. Але мій клієнт наголосив, що був звичайним солдатом.

Віталій також заявив, що не був авантюристом, якому закортіло піти на війну. Він, як громадянин України, захотів підтримати свою країну у війні, спершу пішов на фронт волонтером, а в березні 2014-го офіційно вступив до лав Національної гвардії та отримував за це зарплатню.

Віталій був простим солдатом, який не міг віддавати накази будь-кому і не мав доступу до мінометів. У його розпорядженні був лише автомат, з якого він аж ніяк не міг поцілити в журналістів.

Віталій засвідчив, що в той день він перебував на пагорбі Карачун, але в позиції, з якої не було видно місця інциденту. За його словами, стріляти туди навіть з автомата він не міг би, адже перебував з іншого боку пагорба та мав обмежений радіус огляду.

Марків також сказав, що мінометні обстріли здійснювали обидві сторони конфлікту. Цілком можливо, що в журналістів поцілила міна, випущена проросійськими терористами, які контролювали територію. З огляду на все це, Віталій Марків наполягає на своїй повній невинуватості.

Про що говорили під час допиту Ви, як його адвокат?

Як захисник, я попросив сторону державного обвинувачення подати запит (до органів юстиції України – ред.) на проведення міжнародного розслідування. Якщо цей дозвіл нададуть, я, прокурор та полковник спеціальної оперативної групи карабінерів, що веде розслідування, поїдемо до України.

Я вважаю, що коли ми побачимо місце загибелі журналістів, уся абсурдність звинувачень стане очевидною. Місце, де стався інцидент — не футбольний стадіон, де вболівальники перебувають на відстані 60-70 метрів і кидають одне одному пляшки з кока-колою чи пивом. Це зона військових дій, вона дуже велика і складна, і я переконаний, що, побувавши там, прокурори та слідчі переконаються у правдивості свідчень Віталія Марківа.

Я також подав запит, щоби прокуратура, у співпраці зі слідчими органами України, допитала свідків. Це люди, які того дня, близько 17 години, перебували поряд з Віталієм і можуть підтвердити, що він справді був на позиції, з якої не міг стріляти в журналістів ні з міномета, ні з автомата.

Окрім того, я заявив, що ми залишаємо за собою право надати свідчення інших свідків та додаткові документи. Ми також плануємо допитати керівництво Національної гвардії України. Ми прагнемо довести, що звинувачення не тримаються купи, а Віталій Марків має вийти на свободу.

Зрозуміло, на це знадобиться багато часу — процес подання запиту в органи іноземної держави є складним. Про проміжні підсумки розслідування зможемо говорити в кінці серпня — тоді будуть доступними документи як сторони звинувачення, так і зібрані нами. Сподіваюся, після того ми зможемо домогтися переведення Віталія під домашній арешт.

Італійський адвокат українського солдата Віталія Марківа Раффаеле делла Валле Фото: Giornale L'Irpinia

Коли, на вашу думку, могла б відбутися поїздка до України і з ким би ви хотіли зустрітися?

Прокурор може і відхилити наш запит на проведення міжнародних слідчих дій та одразу наказати судді призначити дату суду. У такому випадку всі ці докази ми муситимемо надати вже в ході процесу.

Прокурор також може сказати, що йому достатньо вже зібраних матеріалів. Але, на нашу думку, їх геть недостатньо, адже свідчення мого клієнта суперечать даним сторони звинувачення.

Іще один варіант — прокурор закриває розслідування, але змінює звинувачення проти Марківа. Наприклад, з «умисного вбивства», в якому зараз його звинувачують, на «ненавмисне вбивство».

Нарешті, прокурор може дати старт судовому процесу і викликати свідків, імена яких ми перерахували. У цьому випадку їм доведеться приїхати свідчити до Італії на користь Віталія.

Рішення щодо нашого запиту на міжнародні слідчі дії стане відомим протягом 15-20 днів. Якщо воно буде позитивним, то поїхати до України ми зможемо вже у вересні.

Ви зверталися із закликом до українців надати інформацію, що стосується справи Марківа. Отримали багато відповідей?

Так, кілька людей звернулися до мене, заявивши, що готові свідчити. Зараз я розглядаю ці запити.

Хто ці люди?

Не можу сказати, це таємниця слідства. Я розглядаю звернення кількох громадян України, щоб зрозуміти, чи вони є надійними джерелами. Згодом я планую зв’язатися з ними. Не виключаю, що наприкінці серпня поїду до України, щоби поспілкуватися з цими людьми чи запросити їх в Італію.

Чи зустрічався Віталій Марків з родичами?

Прокурор надав родичам — батькові, матері, дружині та сестрі — дозвіл відвідати Віталія у в’язниці Павії. Йому також дозволили один раз на тиждень телефонувати родині.

Яке враження на Вас справив Віталій?

Він дуже довіряє італійській системі правосуддя. Під час допиту прокурор проявив відкритість до наших аргументів. Віталій виглядав трохи пригніченим, але це зрозуміло, адже в’язниця — не п’ятизірковий готель. Проте він намагався триматися.

Я чотири рази відвідував його, щоб підтримати морально. Консул України в Мілані шість з половиною годин чекав під сонцем — хотів дізнатися, як пройшов допит. Українське консульство дуже активно співпрацює з нами. Я спілкувався з дипломатами кілька днів тому і вони готові допомогти нам із контактами в Україні та всією необхідною інформацією.

Віталій Марків на горі Карачун під Слов'янськом 31 травня 2014 року (архівне фото) Фото: сторінка Юрія Касьянова у facebook

Що відбудеться в наступні дні, тижні?

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: «Кілер» чи доброволець: чому українця Марківа звинувачують у вбивстві італійського фотокора

У наступні дні нічого не зміниться, Віталій залишиться під вартою. Якщо прокурори погодяться на проведення міжнародних слідчих дій, вони надішлють запит українській владі або самі поїдуть до України допитувати свідків. Це 8-9 осіб, імена та прізвища яких ми надали прокуророві. Це відкриє абсолютно нові горизонти для нас, як сторони захисту.

Навіть без цього шанси Віталія на виправдання доволі високі. Докази, які мають прокурори, достатні для попереднього затримання, але їх аж ніяк не вистачить для звинувачувального вироку.

Прикметно, що суд у Франції заархівував справу, пов’язану з пораненням французького журналіста під час цього інциденту. Висновок був таким: події розгорталися на фоні бойових дій, установити точні обставини того, що відбулося, неможливо.

І головне, що постановив французький суд — неможливо довести, що хтось із солдатів мав чіткий намір убити журналістів. Ідеться про смерть в обставинах війни, точно не про навмисне вбивство. Звинувачення проти Марківа просто сміховинні. Я вірю, що ми зможемо домогтися виправдання.

Підписуйтесь на наш канал в Telegram

Поділитись: