Як Іспанія за диктатури Франко майже змогла створити ядерну зброю? Документальний фільм розкрив нові подробиці

Іспанський диктатор Франсіско Франко, Мадрид, 1966 рік
Іспанський диктатор Франсіско Франко, Мадрид, 1966 рікAP Photo

Іспанський диктатор Франсіско Франко, який правив країною з 1939 по 1975 рік, планував створити арсенал ядерної зброї. Для цього він хотів викрасти залишки термоядерних бомб, які американський літак випадково впустив над Середземномор’ям у 1966 році.

Про це йдеться в новій документальній стрічці «Ядерна держава», прем’єра якої має відбутися наприкінці березня на іспанському телеканалі DMAX, передає The Times.

Після Другої світової війни Франко намагався зблизитися зі США в надії отримати доступ до технології виготовлення ядерної зброї. Зокрема, диктатор дозволив побудувати на території Іспанії американські військові бази.

За президентства Двайта Ейзенгауера Іспанія отримала доступ до технології мирного використання атома й почала будувати перші атомні електростанції за американські кошти.

Водночас Франко віддав наказ командувачу військово-повітряними силами Іспанії та фізику-ядернику Гільєрмо Веларде почати розробку власної ядерної бомби.

Двайт Ейзенгауер (у центрі, передній план) і Франсіско Франко. Мадрид, 1959 рікU.S. National Archives via Wikimedia Commons

Поворотним моментом у цій історії мала стати авіакатастрофа над Паломаресом 1966 року. Тоді американський бомбардувальник під час дозаправки в польоті зіштовхнувся з танкером. У катастрофі загинули семеро людей (троє із семи з бомбардувальника й усі четверо на танкері).

Крім того, через зіткнення з літака випали чотири ядерні бомби. Жодна з них не розірвалася, але радіоактивний плутоній усе ж витік із двох із них. Три бомби, що впали на суходіл, знайшли одразу, ще одну, яка була в морі, виявили через кілька місяців.

Водночас, як випливає з недавно розсекречених документів, іспанська сторона також змогла ознайомитися з фрагментами бомб і через деякий час відтворити закладені в них технології. Операцію назвали «Проєкт Іслеро» — за іменем бика, який у 1947 році убив одного з найвідоміших тореадорів Іспанії.

Одна з ядерних бомб, яка випала з бомбардувальника під час авіакатастрофи над Паломаресом 1966 рокуU.S. Navy / Natural Resources Defense Council via Wikimedia Commons

Але Франко розпорядився, щоб Веларде припинив розробку ядерної зброї, побоюючись, що США дізнаються, як їхні АЕС використовуються для виробництва збагаченого плутонію, — і накладуть санкції або припинять фінансування станцій.

Так до 1970-х «Проєкт Іслеро» залишався замороженим. Тоді Іспанія знайшла можливість побудувати власну АЕС за домовленістю з Францією — тобто вона б не контролювалася США. Але приватні компанії, які управляли станцією, відмовилися брати участь у розробці ядерної зброї.

Зрештою, наступник Франко, Карлос Аріас Наварро, планував продовжити «Проєкт Іслеро» й розпорядився побудувати установку зі збагачення плутонію. Але ці плани так і не були втілені в життя: 1976 року в Іспанії відбулася демократична революція.

«Схоже, що [влада Іспанії] впритул наблизилася [до створення ядерної зброї] — до моменту, коли можна сказати, що це можливо, — але не втілила ці плани зі стратегічних міркувань», — говорить режисер документального фільму Джозеп Серра.

Наразі ядерною зброєю офіційно володіють п'ять держав: США, Росія, Велика Британія, Франція та Китай. Вони є учасниками міжнародної угоди про нерозповсюждення ядерної зброї, яка забороняє їм передавати технології з її створення іншим державам.

Неофіційно ж до «ядерного клубу» також входять Індія, Пакистан, Північна Корея і, за непідтвердженою інформацією, Ізраїль.