Фото:

ICAN

Договір про заборону ядерної зброї було ратифіковано 50 країнами — найменшою необхідною кількістю для набуття ним чинності. Станеться це через 90 днів — тобто 22 січня 2021 року.

Про це повідомили Організація Об’єднаних Націй та Міжнародна ініціатива із заборони ядерної зброї (ICAN).

Останньою, п’ятдесятою країною, яка передала акт про ратифікацію договору 24 жовтня, став Гондурас. Сталося це на 75-річчя з дня заснування ООН. За день до цього ратифікували договір ще дві країни — Ямайка і Науру.

«Після набуття договором чинності ми зможемо називати ядерну зброю такою, як вона є — забороненою зброєю масового знищення, як і хімічну, і біологічну зброю», — зазначають в ICAN.

Генеральний секретар ООН Антоніу Гутереш назвав набуття чинності договором «кульмінацією глобального руху з привернення уваги до катастрофічних гуманітарних наслідків будь-якого використання ядерної зброї».

Договір ратифікували більше десятка країн саме у 2020 році, коли світ відзначив 75 років із дня першого в історії застосування ядерної зброї.

Що це за договір і що він передбачає?

Договір про заборону ядерної зброї ухвалили на конференції ООН у липні 2017 року. Тоді за неї проголосували 122 країни-члени Організації.

Договір передбачає заборону на розробку, випробування, придбання, накопичення, використання ядерної зброї чи погрозу нею, а також допомогу в цих діях. Також документ зобов’язує країни-члени допомагати людям, постраждалим від наслідків випробувань такої зброї.

Станом на зараз договір підписали 86 країн світу. Після набуття чинності всі три види зброї масового знищення будуть офіційно заборонені на міжнародному рівні. Конвенція про біологічну зброю набула чинності 1975 року, а Конвенція про хімічну зброю — 1997-го.

У 2017 році Міжнародна ініціатива із заборони ядерної зброї — один із головних лобістів ухвалення й ратифікації договору — отримала Нобелівську премію миру.

Чому до договору не приєдналися ядерні держави?

Серед підписантів договору про заборону ядерної зброї немає членів так званого ядерного клубу — держав, які офіційно заявляють про наявність у себе ядерної зброї. Це США, Велика Британія, Франція, Китай і Росія. Неофіційно сюди відносять Північну Корею, Індію, Пакистан та Ізраїль.

У нещодавньому листі до підписантів договору США заявили, що він «є відкатом зусиль із перевірки й роззброєння ядерного арсеналу», а також становить загрозу іншому договору — про нерозповсюдження ядерної зброї, який набув чинності у 1970 році.

Цей договір не забороняє ядерну зброю, а обмежує її використання й розробку іншими країнами, а також запроваджує міжнародний механізм контролю за нею. Ядерні держави стверджують, що ядерна зброя для них є чинником стримування зовнішніх загроз.

Наразі США і Росія ведуть перемовини щодо продовження двостороннього договору про скорочення стратегічних наступальних озброєнь. Нинішня угода, термін дії якої закінчується в лютому 2021 року, обмежує ядерний арсенал обох країн 1550 ядерними боєголовками.

Поділитись: