Кард з горор-гри на виживання A Plague Tale: Innocence («Історія про чуму: невинність»)

«Щоб уникнути зараження новим коронавірусом, краще залишатися вдома», — вирішив десь тиждень тому автор комп’ютерної гри Mirror і почав безкоштовно роздавати її гравцям із Китаю.

Сама гра, втім, коштує всього 2 долари (до речі, для українських користувачів там теж зараз знижка), та й жанр її специфічний — хентай (його основним елементом є порнографічні сцени). Тож важко сказати, чи допоможе ця ініціатива стримати поширення нового коронавірусу.

Утім глобальні епідемії й самі неодноразово ставали темами для популярних відеоігор. Навряд чи їхні розробники передбачали реальні спалахи смертельних захворювань, як-от 2019-nCoV. Ігри, тим не менш, здатні навчати — або принаймні відволікти від паніки й на деякий час занурити у віртуальний світ.

hromadske згадує кілька популярних — і водночас різних — відеоігор про «вірусний апокаліпсис», аби ви теж могли відволіктись від інформаційного галасу довкола коронавірусу.

Plague Inc. (Корпорація «Чума»)

Коли вийшла: починаючи з 2012 року.

Жанр: стратегія в реальному часі, симулятор.

Де грати: мобільні платформи (iOS, Android, Windows Phone), консолі (Xbox One, PlayStation 4, Nintendo Switch), ПК (Windows, Linux, macOS).

Суть гри проста: гравець створює свій вірус і повинен за його допомогою знищити людство або перетворити всіх людей на зомбі чи рабів.

При цьому люди не сидять, склавши руки, а активно вивчають збудник невідомої хвороби. Тож якщо гравець не розвиватиме вірус (приміром, додаючи нові симптоми або способи зараження), через деякий час його зможуть вилікувати — і гра завершується програшем.

Спершу Plague Inc. була доступна лише для мобільних телефонів, але з 2015 року розробники з британської компанії Ndemic Creations створили окрему версію для настільних комп’ютерів і консолей під назвою Plague Inc.: Evolved. Там, зокрема, додали можливість гри онлайн.

Цікаво, що американський урядовий Центр із контролю та профілактики захворювань у 2013 році назвав Plague Inc. «засобом для навчання тому, як виникають спалахи захворювань і як захворювання передаються». Такої ж думки дотримується й засновник Ndemic Studios Джеймс Воґен.

Популярною Plague Inc. була ще з часу виходу, однак інтерес до неї зростав і після спалаху вірусу Еболи в 2014 році, і після появи нового коронавірусу на початку цього року. Продажі гри зросли настільки стрімко (особливо в Китаї), що компанія-розробник оприлюднила окрему заяву: «Plague Inc. — це гра, а не наукова модель, а нинішній коронавірус є більш ніж реальним явищем, яке впливає на велику кількість людей». І порадила звертатися по інформацію до органів охорони здоров’я і ВООЗ, а не комп’ютерних ігор.

Словом, із Plague Inc. ви зможете відчути себе коронавірусом — але все ж користуйтесь інформацією з перевірених джерел.

Resident Evil («Оселя зла»)

Коли вийшла: починаючи з 1996 року.

Жанр: горор-гра на виживання, шутер від першої/третьої особи.

Де грати: консолі (Nintendo, PlayStation, Xbox), ПК (Windows) тощо.

Resident Evil — не просто комп’ютерна гра, а ціла франшиза, в межах якої вийшли чотири анімаційні та шість кінофільмів , а також книги, комікси й колекційні предмети.

Оригінальну гру 1996 року називають зачинателькою жанру горор-ігор. А фільми «Оселя зла» (в головній ролі — акторка українського походження МІла Йовович) — найбільш продавані стрічки, сюжет яких ґрунтується на відеогрі.

Серію Resident Evil започаткувала однойменна гра японської компанії Capcom. Її сюжет ґрунтується загалом на протистоянні головних героїв та всемогутньої корпорації Umbrella, яка розробила смертельний T-вірус, що перетворює людей на зомбі, а тварин — на монстрів.

Попри те, що один із жанрів гри — шутер від першої особи, вона не настільки проста, як може здатися.

По-перше, ускладнює проходження незвичне управління персонажами (у більшості ігор серії стрілки вліво-вправо повертають камеру, а не переміщають героя у відповідному напрямку). По-друге, зомбі та інші монстри на диво живучі — і патронів на всіх не вистачить. А по-третє, в іграх є мініпазли — не те щоб обов’язкові, але з ними гра стає легшою. А для їхнього вирішення одну й ту ж локацію доведеться обійти не раз.

На сьогодні випущено вже вісім основних (остання — в 2016-му) та понад десяток додаткових ігор серії. Із останнього — римейк другої Resident Evil із покращеною графікою і дещо зміненим сюжетом. Маленький спойлер: за понад 23 роки герої серії T-вірус так і не побороли — але готові й далі боротися проти всемогутньої корпорації Umbrella.

A Plague Tale: Innocence («Історія про чуму: невинність»)

Коли вийшла: 2019.

Жанр: горор-гра на виживання, пригодницький стелс-екшн.

Де грати: консолі (PlayStation 4, Xbox One), ПК (Windows).

Смертельні епідемії — це проблема не лише сучасності, нагадує нам ця гра. Її сюжет розгортається в середині XIV століття у Франції, охопленій Столітньою війною з Англією — і бубонною чумою, яку переносять орди щурів-людоїдів.

Гравці спостерігатимуть за історією 15-річної дівчини Аміції та її молодшого брата Гуго. Одного дня їхнє село захоплюють солдати Інквізиції, які невідомо чому хочуть захопити Гуго. Керуючись настановами матері-алхіміка, Аміція з Гуго тікають від релігійних фанатиків у пошуках безпечного сховку.

Їхня подальша історія — це виживання у світі, де майже нікому не можна довіряти і де ледь не на кожному кроці на тебе чатує смертельна чума — а точніше, заражені щури, які з’їдають заживо будь-кого, хто трапиться на їхньому шляху. На щастя, Аміція має пращу, якою стріляє зі снайперською точністю, і хист матері до створення чарівних зілль.

Гра підкидає кілька нехитрих головоломок, які ґрунтуються на взаємозв’язку Інквізиції, світла та чуми. Так, запалений уночі факел відлякує щурів, але може привернути увагу релігійних фанатиків. З іншого ж боку, в темряві Аміція й Гуго легко сховаються від солдатів Інквізиції — однак їх у будь-який момент можуть з’їсти заражені тварини.

A Plague Tale: Innocence у цілому схвально оцінили критики — відзначивши, втім, що вона не є історично правдоподібною. Це гра про класичне протистояння «добра» і «зла» (в ролі останнього постає, зокрема, й Інквізиція), а єдиним більш-менш неоднозначним персонажем можна назвати хіба Гуго. Хоча під час проходження перед Аміцією й випадатиме кілька моральних дилем, як-от порятунок солдата, який намагався її вбити, від заражених щурів.

Попри це, A Plague Tale: Innocence — це атмосферна й захоплива гра на пів дня, яка алегорично нагадує: найменший промінчик світла здатний побороти смертельну темряву.

The Last of Us («Останні з нас»)

Коли вийшла: 2013.

Жанр: пригодницький екшн.

Де грати: PlayStation 3, PlayStation 4.

Якщо Resident Evil — гра про виживання, то The Last of Us, яка має схожий сюжет, на одне з чільних місць висуває мотивацію вчинків головних героїв.

Зачин обох ігор подібний: біологічна зброя масово перетворює людей на зомбі, завдання — вижити, бажано з найменшими втратами. Однак сюжетна лінія The Last of Us розгортається довкола відносин між двома головними персонажами — контрабандистом Джоелем і 14-річною Еллі, яка незрозуміло чому має імунітет до вірусу.

Події відбуваються в Сполучених Штатах через 20 років після глобальної епідемії, викликаної смертоносним грибком. Його спори проростають у мізках людей і перетворюють їх на монстрів. 

Ті, хто вберігся від зараження, живуть у закритих поселеннях, які охороняють військові. Незгодні з таким станом справ об’єдналися в загін «Світлячки» («Fireflies»), намагаючись підбурити людей до повстання проти армії.

Командувачка «Світлячків» Марлін переконує Джоела доправити Еллі через майже всю країну до лабораторії, де її організм зможуть дослідити, аби створити вакцину проти смертоносного грибка. Джоел, який сам на початку епідемії трагічно втратив доньку, змушений відмовитися від звичного життя одинака-контрабандиста: адже тепер він відповідальний за життя ще однієї людини.

І саме в цій внутрішній зміні героя і його відносин із Еллі — а не в просто виживанні в постапокаліптичному світі — й криється «родзинка» The Last of Us. Гра вкотре нагадує нам: навіть у найскрутніші часи важливо зберегти людяність і вміти довіряти людям.

The Last of Us доступна лише для PlayStation (що й не дивно, адже випустила її Sony). Утім у гру все ж можна пограти на ПК — щоправда, через стримінговий сервіс PlayStation Now, який в Україні, на жаль, поки недоступний.

Поділитись: