«Азербайджанський ландромат»: як правляча еліта країни відмивала гроші
Розслідування Центру здослідження корупції таорганізованої злочинності (OCCRP) виявило «чорну касу» правлячої еліти Азербайджану.Згідно зізвітом, з2012 по2014 роки влада країни задопомогою фіктивних фірм уБританії здійснилапонад 16тисяч платежів івідмиламайже 3мільярди доларів. Гроші йшли напідкуп європейських політиків, які лобіювали інтереси Азербайджану вЄС
Розслідування Центру з дослідження корупції та організованої злочинності (OCCRP) виявило «чорну касу» правлячої еліти Азербайджану. Згідно зі звітом, з 2012 по 2014 роки влада країни за допомогою фіктивних фірм у Британії здійснила понад 16 тисяч платежів і відмила майже 3 мільярди доларів. Гроші йшли на підкуп європейських політиків, які лобіювали інтереси Азербайджану в ЄС і блокували резолюції, що засуджують порушення прав людини в колишній радянській республіці. Схему назвали «Азербайджанський ландромат» (від англ. Laundry — пральня).
Несіть ваші грошики
Значна частина коштів, що надійшли на рахунки британських компаній, виводилася з банків Азербайджану. Наприклад, 1,4 мільярди перевели з рахунку всього однієї компанії — Baktelekom MMC — через державний International Bank of Azerbaijan (IBA).
В IBA обслуговувалися 750 тисяч громадян Азербайджану, у травні цього року держбанк оголосив про банкрутство. Імовірно, фінансова установа просто обікрала вкладників.
Частина коштів із чорної каси пішла на хабарі європейським політикам. Так, колишній депутат німецького бундестагу та екс-голова моніторингової комісії ПАРЄ Едуард Лінтнер отримав 891 тисячу євро. Очевидно, за те, що не побачив порушень на президентських виборах в Азербайджані, на яких переміг Ільхам Алієв. Едуард Лінтнер очолював місію спостерігачів від Німеччини.
Іще один хабарник — італійський політик і колишній керівник Європейської народної партії у Раді Європи Лука Волонте, стараннями якого провалена резолюція ПАРЄ про політв’язнів в Азербайджані. Волонте отримав понад 2 мільйони євро від тих же компаній із Великої Британії. Наразі він сам перебуває під слідством.
Також у скандалі замішаний Калін Мітрев — чоловік Ірини Бокової. Бокова — болгарський політик і директор ЮНЕСКО. За три дні до того, як гроші надійшли на рахунок Мітрева, його дружина влаштовувала фотовиставку «Азербайджан — простір толерантності». Загалом Мітрев отримав 425 тисяч євро.
У низці корупційних схем фігурує також російський холдинг Рособоронеспорт — монополіст із продажу зброї за кордоном. У 2012 році холдинг перевів 29 мільйонів доларів на рахунок однієї із фіктивних британських компаній.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ«Шовковий» і «залізний» шляхи через Кавказ: велика надія чи новий конфлікт у регіоні?
Крім того, гроші йшли на лікування сім’ї першого віце-прем’єра Азербайджану Ягуба Еюбова.
Президент Азербайджану Ільхам Алієв (праворуч) з дружиною, віце-прем'єркою Азербайджану Мехрибан Алієвою під час проведення чемпіонату Formula One Grand Prix of Azerbaijan у Баку 25 червня 2017 року Фото: EPA/VALDRIN XHEMAJ
«Крихти» з президентського столу
Колишній єдиний кандидат у президенти на виборах у 2013 році від опозиційної Національної ради демократичних сил Азербайджану Джаміль Гасанли з сарказмом називає схеми відмивання чорної каси новим видом виробництва в Азербайджані.
«Виявляється вони займалися відмиванням грошей, як основною сферою виробництва», — написав він у Facebook.
Хабарі європейським політикам він називає «крихтами» з президентського столу, адже ці суми на тлі виведених sз країни мільярдів виглядають досить скромно.
Прес-служба глави республіки відреагувала на публікацію розслідування наступного ж дня, заявивши, що звинувачення не стосуються ні президента, ні членів його сім’ї. Натомість звинуватили «вірменське лобі» та американського фінансиста й інвестора Джорджа Сороса:
«Ми знаємо, що за цим стоять Джордж Сорос і його підручні , які виступають проти Азербайджану і його керівництва , які завоювали на міжнародній арені імідж шахраїв, фальсифікаторів, махінаторів та ошуканців. Вірменське лобі, яке діє разом з ними, веде брудну кампанію проти Президента Азербайджану і членів його сім’ї».
Співавторка розслідування Хадіджа Ісмайлова в коментарі Громадському назвала заяву абсурдною: «Вони звинувачують OCCRP у виконанні замовлення Джорджа Сороса і вірмен, що є цілковитим абсурдом».
Азербайджанський політолог Ядігар Садигов у розмові з Громадським каже, що пошук зовнішніх ворогів цілком відповідає політиці правлячої еліти:
«Уже не вперше азербайджанська влада, спростовуючи звинувачення щодо корупції та прав людини, щодо фальсифікації виборів, звинувачує вірменське лобі».
Садигов також констатує: тепер, коли в скандалі замішані європейські політики, опозиції буде досить складно апелювати до європейських цінностей на президентських виборах у 2018 році.
Санкції для Азербайджану
Одразу після публікації звіту азербайджанська влада заблокувала сайт OCCRP. Дрю Салліван, головний редактор і один із засновників OCCRP, заявив:
«Це рішення свідчить, що влада прагне й надалі тримати громадян в невіданні. На жаль, дивуватися тут нема чому. Це лише частина затяжного наступу уряду на свободу слова».
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Що сталося з викраденим у Грузії азербайджанським журналістом: розповідь дружини
Азер Гасимли, політичний секретар руху РеАЛ, уважає, що причетність європейських політиків і ділових кіл до корупційного механізму алієвського уряду — це вже не просто внутрішня проблема азербайджанського суспільства, а справа всієї Європи та її інститутів.
«Цілком імовірно, що алієвський режим може зіткнутися з санкціями США і проблемами в двосторонніх відносинах з Європою. У зв’язку з фактами утиску прав людини в Азербайджані та репресіями проти основного політичного опонента, лідера руху Республіканська Альтернатива Ільгара Мамєдова, журналістів і правозахисників, восени цього року Ільхама Алієва чекають бурхливі дебати в Раді Європи та в Конгресі США», — заявив він Громадському.
Гасимли впевнений, що історія серйозно вплине на політичні процеси в Азербайджані й призведе до активізації політичної опозиції та всього суспільства.
За словами Хадіджи Ісмаїлової, співавторки розслідування OCCRP, найближчим часом стануть відомі інші компанії та імена фігурантів цієї історії.
На питання, чи йде на співпрацю британський уряд, Ісмаїлова констатує, що назви залучених у схемах компаній оприлюднені ще рік тому, але наразі чиновники так і не з’ясували, хто саме стоїть за ними. «Але ми сподіваємося, що це відбудеться», — каже вона.
Підписуйтесь на наш канал в Telegram
- Поділитися: