Як стримати путінську Росію (огляд преси)

Вчора український військових полонених примусили розбирати завали у Донецькому аеропорту для пошуку загиблих побратимів. Про це пише агентство Reuters. Журналіст цитує одного з лідерів бойовиків Моторолу, який заявив, «що це не наша справа шукати трупи». Журналіст поспілкувався з одним із солдатів – Володимиром з Тернополя. Його було захоплено саме в терміналі. Він повідомив, що не знав жодного із загиблих, яких вони дістали з під руїн. За словами Володимира, він був водієм, який приїхав для евакуації поранених, але машину спалили в аеропорту. «Це дуже небезпечна робота. Хай вони її роблять самі», - сказав Reuters один із бойовиків Олексій Нікулін. Він представився добровольцем з Тули та ветераном чеченської війни.

Журнал Newsweek публікує статтю експерта Інституту Брукінгса Томаса Райта про те, яку стратегію країни НАТО можуть протиставити путінській Росії. Райт пропонує стратегію «регіонального стримування». Вона включає 4 елементи. В першу чергу треба зробити 5-у статтю Статуту НАТО «залізобетонною». «Зараз країнам НАТО загрожує атака на країни Балтії та Східної Європи. Якщо НАТО відповість на атаку, йому погрожують ядерним ударом. Щоб Росія не могла здійснити свою мету необхідно встановити постійну військову присутність військ НАТО та США в Центральній Європі. Можливо це потребуватиме збільшення військових витрат. По друге, «треба організаційно закріпити санкції проти путінської Росії відновивши організацію КоКом, яка раніше відповідала за контроль над експортом Радянського Союзу. По-третє, треба змінити пріоритети Заходу щодо України. Райт підтримує ідею Енн Епплбаум, яка пропонує звести Берлінський мур довкола Донецька у вигляді демілітаризованої зони та ставитись до інших українських територій як до Західної Німеччини. І четвертий елемент повинен полягати в тому, що Сполучені Штати допомагатимуть європейським союзникам протистояти різним спробам Росії збільшити свій вплив на країни Євросоюзу.

«Європа має різне значення для кожного з українців», - пише Economist. Одна з точок зору знайшла відображення у Межигір’ї, яскравому палаці побудованому Віктором Януковичем. Так само як він пограбував країну, якою керував 4 роки, Межигір’я стало крадіжкою європейського дизайну. Янукович мешкав у величезному шале фінського стилю, яке оточене фальшивими римськими статуями та запаковане підробним французьким антикваріатом. Однак як зазначає Economist для багатьох протестувальників на Майдані ідея Європи «була символом держави, якою керують з дотриманням законів». «Зараз Україна - чи не єдина країна, де одягнені в светри інтелектуали, з пристрастю говорять про європейські стандарти харчової безпеки та візовий режим», - вважає британське видання. Economist наголошує на необхідності підтримки України. «Поки нинішнє перемир’я ледь триває, ЄС повинна зберігати санкції проти Росії і підготувати нові. Можна допомогти і по іншому, надавши, наприклад, українцям право на вільну подорож Європою на саміті ЄС в травні. Приглушити російську пропаганду можуть добре розроблені нові засоби комунікації, які планують відкрити в березні. Технократи з ЄС повинні підтримати зусилля українців реформувати судову систему, знищити корупцію та очистити державні підприємства, такі як газовий гігант Нафтогаз».

Руками французьких сенаторів Володимир Путін вирішив переписати конституцію України. Газета Le Monde пише, що після вчорашньої зустрічі з Путіним в Ново-Огарьово, Голова Сенату Франції Жерар Ларше «полетів в Париж з чіткою ідеєю розширити «нормандський формат» за рахунок парламентів 4 країн (Франції, Німеччини, України та Росії)». Завданням депутатів могла б стати підготовка «політичного супроводження пропозицій», викладених у мінських угодах. «Це «політичне супроводження» має досягти однієї делікатної мети: переконати Київ у необхідності «глибокої децентралізації», яка повинна супроводжуватись реформою української конституції з метою надання автономії тим регіонам, де домінують проросійські сепаратисти», - йдеться у статті. Наступного тижня Жерар Ларше полетить до Німеччини для консультацій з німецькими колегами. Le Monde цитує слова Голови Сенату Франції, який був досить відвертим у розмові з росіянами. «Я сказав своїм співрозмовникам, що будь-яке просування у напрямку Маріуполя перетвориться у червону лінію і порушення мінських домовленостей. Я не отримав відповіді, але вони мене почули».