Зліва направо: Віктор Пінчук, Джордж Вард, Александр Квасневський та Андерс Фоґ Расмуссен презентували «Всесвітнє дослідження щастя та політичних вподобань», 12 вересня 2019 року
Фото:

hromadske

Україна посідає 133 місце у цьогорічному рейтингу щастя, який складає ООН, попереду ж — скандинавські країни. У чому їхній секрет та як українцям досягти щастя — тема щорічного форуму YES (Ялтинська європейська стратегія), який організовує фонд Віктора Пінчука. Пінчук зазначив, що 16-та за рахунком конференція не відійде від питань української та світової політики, однак цього року зосередиться на тому, як фактор щастя суспільства впливає на вибори та політику загалом.

На вступній пресконференції 12 вересня організатори форуму презентували «Всесвітнє дослідження щастя та політичних вподобань». На ній його співавтор, науковець з Массачусетського технологічного інституту Джордж Вард, Віктор Пінчук, а також члени наглядової ради YES експрезидент Польщі Александр Квасневський та колишній Генсек НАТО та експрем'єр-міністр Данії Андерс Фоґ Расмуссен говорили про те, як уряди можуть зробити людей щасливішими. Hromadske зібрало найцікавіші тези. 

Віктор Пінчук, олігарх, засновник YES

— Ліберальна повістка вже не надто працює. До влади приходять нові політики, які раніше не могли прийти. А традиційні програють. Ми намагаємось розібратись, чому.

— Тема щастя тільки зараз починає хвилювати політиків. Тільки в цьому році про це заявив уряд Шотландії. Прем’єрка Нікола Стерджен виступила з промовою про те, що настав час змінити фокус і почати займатись «well-being». Це щастя.

— Рівень доходу впливає на щастя лише для тих, хто на рік заробляє менше 100 тисяч доларів. Далі — жодного зв’язку немає, незважаючи на те, чи ти — представник середнього класу, чи ти — мільярдер.

— 22 проценти людей у світі ідентифікують себе як популісти. З цим не можна не рахуватися.

Александр Квасневський, президент Польщі (1995-2005)

— 21 сторіччя — це час, коли світ змінюється швидше, ніж будь-коли до цього, і ці зміні впливають на наше життя значно сильніше, ніж раніше. Сьогодні ми говоримо про щастя суспільства тому, що на ці питання потрібно давати відповідь вже зараз.

— Зараз говорити виборцям лише про демократію чи про ріст економіки вже недостатньо. Зараз людям важливо розуміти, що ці речі принесуть їм краще життя. Першими, хто це зрозумів, як не парадоксально, стали популісти. Не вони це придумали, але вони навчились про це говорити.

— Зеленський дуже влучно сказав на дебатах Порошенку: «Я — не ваш опонент, я — ваш вирок». Ріст популізму — це результат роботи традиційних політиків.

— Досягти щастя має стати політичною парадигмою для урядів по всьому світу.

— Українці, як і поляки, часто на все дорікають і рідко бувають задоволені. На відміну від українців, поляки, принаймні, почувають себе успішнішими, але не щасливими. Зробити українців чи поляків щасливими важко, але спробувати варто.

Джордж Вард, співавтор «Всесвітнього дослідження щастя та політичних вподобань»

— Зараз деякі уряди починають сприймати щастя суспільства як ціль своєї політики. Ми виділили окремий розділ у нашому досліджені про зв’язок щастя і політики, тому що зараз у політикумі почали розуміти, як щастя впливає на поведінку, погляди і політичні вподобання виборців.

— Наша головна знахідка у тому, що ми насправді дуже мало знаємо про щастя. Це новий предмет, і він потребує вивчення.

— Згідно з нашим дослідженням, більшість опитаних вважає, що саме уряд має — перейматись щастям суспільства.

— У країнах, в яких рівень щастя нижче, люди незадоволені нинішньою владою і хочуть обрати іншу. Там, де рівень щастя високий, населення хоче переобрати нинішні уряди.

Андерс Фоґ Расмуссен, колишній Генсек НАТО та прем'єр-міністр Данії (2001-2009) 

— Данія — одна з найщасливіших країн світу. Але і в нас не все так прекрасно працює. Середній клас вважає, що економічне зростання недостатнє. Робочий клас хвилюється, що вони можуть втратити робочі місця через автоматизацію та аутсорсинг. Старші люди не можуть упізнати сучасний світ і починають сумувати за золотою ерою, яка насправді ніколи не існувала.

— У Данії ми платимо високі податки, але взамін ми отримуємо високоефективні сервіси. У нас також відсутня корупція. Це фактори, чому ми — у топі рейтингу щастя. В нас люди не бояться втратити роботу, оскільки соцзабезпечення для безробітних доволі високе. З іншого боку, це створює перспективи для молоді, адже працедавці не бояться ризикувати брати їх на роботу — за законом, практично немає обмежень, щоб когось звільнити.

— Ми не можемо створити щастя, але ми можемо створити умови, в яких люди можуть ставати щасливими.

— Щоб перемогти популістів, необхідно думати про те, що хвилює звичайних людей.

Поділитись: