Минуло понад три роки, але правовий статус колишньої резиденції президента-утікача досі не вирішений

Віктор Янукович спішно покинув свій маєток «Межигір’я» під Києвом в ніч на 22 лютого 2014 року. З того часу минуло понад три роки, але правовий статус колишньої резиденції президента-утікача досі не вирішений.

Офіційно усе майно «Межигір’я» заарештували ще влітку 2015 року, однак лише зараз слідчі Генеральної прокуратури закінчили його описувати. Тепер вартість маєтку мають оцінити експерти. Його площа перевищує 140 гектарів. Тут є величезне поле для гольфу, зоопарк, теплиці та навіть сучасна лабораторія.

Фото: Олександр Попенко/Громадське

Жив Віктор Янукович у дерев’яній «хонці». Це кількаповерховий будинок з дорогоцінними меблями та старовинними іконами. У холі стоїть рідкісний білий рояль. Протягом трьох років він припадав пилом, однак у березні 2017-го учні музичної школи Лисенка влаштували тут концерт.

Фото: Олександр Попенко/Громадське

Фото: Олександр Попенко/Громадське

Фото: Олександр Попенко/Громадське

Їжа, вода та навіть повітря, яким дихав Янукович у «Межигір’ї», досліджувалося у високотехнологічній лабораторії. Кожен пристрій тут коштує сотні тисяч доларів. Таких лабораторій існує лише кілька у Європі. Але користуватися нею українські вчені не можуть, адже на неї також накладено арешт.

Фото: Олександр Попенко/Громадське

Фото: Олександр Попенко/Громадське

Фото: Олександр Попенко/Громадське

Віктор Янукович здебільшого їв овочі, які вирощували в теплицях «Межигір’я». Приміщення тут потребують модернізації та оновлення, адже за три роки багато комплектуючих віджили свого віку.

Фото: Олександр Попенко/Громадське

Фото: Олександр Попенко/Громадське

Фото: Олександр Попенко/Громадське

Поряд з теплицями розташований також зоопарк зі славнозвісними страусами. До речі, нещодавно пташине сімейство поповнилося маленькими страусенятами. Але, окрім них, на території зоопарку проживають також антилопи, лами, віслюки та навіть рідкісні павичі.

Резиденція відома парком колекційних авто. Тут зберігається 35 ретро-автомобілів і 7 мотоциклів. Наприклад, ЗІЛ 2009 року. Таких у світі тільки три. Один у Москві у Володимира Путіна, другий в Астані у Нурсултана Назарбаєва. Третій був у Януковича. Також тут стоїть «Ауді» 1938 року. Більшість автомобілів перебувають під арештом, їхню вартість досі не оцінили.

Фото: Олександр Попенко/Громадське

Фото: Олександр Попенко/Громадське

Фото: Олександр Попенко/Громадське

Фото: Олександр Попенко/Громадське

Офіційно власником колишньої резиденції Януковича є компанія «Танталіт», до якої причетний народний депутат Сергій Клюєв, брат колишнього голови Адміністрації Януковича Андрія Клюєва. З 22 лютого 2014 року за маєтком наглядає колишній активіст Євромайдану Денис Тарахкотелик. Він одним з перших зайшов на територію «Межигір’я» після втечі Януковича.

Денис Тарахкотелик

Фото: Олександр Попенко/Громадське

«Коли я зайшов на четверте КПП, там я познайомився з начальником УДО (Управління державної охорони — ред.). Він тоді лишився тут один з усього управління. Всю іншу охорону розпустив, і ті покинули маєток разом зі зброєю. Поряд з ним стояли начальник приватної охоронної фірми, водій і сторож. Лише чотири людини. Я зайшов разом із братом, без зброї, дізнатися, яка ситуація на території. Бо на центральному пункті пропуску говорили, що вся територія замінована. Начальник УДО цю інформацію спростував. Тоді я запитав, чи розуміють вони, що зараз почнуть заходити люди, заходити усюди, не лише на територію. Він знизав плечима і сказав, мовляв, що нічого не може зробити, адже не має жодного наказу», — згадує Тарахкотелик.

Поле для гольфу

Фото: Олександр Попенко/Громадське

Зараз територія «Межигір’я» відкрита для всіх охочих, однак за вхід доведеться заплатити. Юридично це є «благодійним внеском» для того, щоб територію маєтку можна було утримувати в належному стані, пояснює комендант «Межигір’я»:

«Основний наш дохід – це так звана каса на центральному КПП. Близько 95% коштів для існування «Межигір’я» ми отримуємо від людей, які приходять сюди відпочивати і жертвують 20 або 50 гривень, але зараз буде підвищення», — за словами Тарахкотелика, держава не виділяє кошти на утримання резиденції.

Охорону майна екс-президента тут забезпечують колишні представники самооборони та бійці спецпідрозділу МВС та Нацгвардії. Але дві останні структури юридично тут стежать за громадським порядком. Загалом у Межигір’ї працюють близько 200 осіб.

«Якщо перевести резиденцію в статус державного підприємства, то на його утримання потрібно було б близько 50 мільйонів гривень на рік. Але лише одна лабораторія може стільки заробляти для «Межигір’я», і ще таку ж приблизно суму для держави», — вважає комендант.

Протягом трьох років у «Межигір’ї» назбиралося багато побутових проблем. В першу чергу, це стосується зсуву ґрунту поблизу оглядового майданчика. По-друге, ремонту «хонки», а також фізично-оздоровчого комплексу, визнає Тарахкотелик:

«Суди мають відсудити майно, щоб воно стало державним. На підставі цього можна буде створювати держпідприємство, спільно з громадою. Щоб саме громада управляла парком, а державний орган контролював громаду. Тоді вийде, що ані держава не зможе розікрасти, ані громада не допустить помилок. Це абсолютно прийнятна концепція, я вважаю, в такому ракурсі зробити національний парк «Межигір’я»… До цього це все потрібно зберігати в належному стані, щоб коли воно перейшло до держави, то було не в гіршому стані, аніж при Януковичі, а то й у кращому»

Підписуйтесь на наш канал в Telegram

Поділитись: