«Якщо не пробувати, ми не знайдемо лікування»: заступниця очільника МОЗ розповіла про лікування «Біовеном»

Препарат українського походження «Біовен», яким у МОЗ планують лікувати пацієнтів з COVID—19, досі не має рекомендації від ВООЗ та FDA. Однак, в міністерстві впевнені, що препарат має право на життя попри високу ціну і малу кількість тестувань.

Про це заступниця міністра охорони здоровʼя Ірина Микичак розповіла hromadske в програмі «Мокрик по живому».

За її словами, «Біовен» працює в Україні вже не один рік, і хоча він не має прямого показання для лікування пацієнтів з коронавірусною хворобою, його застосовують за методом off-label.

Микичак заявила, що препарат не рекомендований Всесвітньою організацією охорони здоров'я та Управлінням з контролю за продуктами та ліками США (FDA) через те, що досі немає клінічного досвіду з використання препарату. До того ж США не рекомендують українські препарати, «бо вони їх не мають у своєму арсеналі».

Раніше президент компанії «Біофарма», яка і виробляє препарат «Біовен», Костянтин Єфименко зазначав, що дослідження проводили всього на 66 пацієнтах з тяжким перебігом коронавірусної хвороби. Попри це міністр охорони здоров’я Максим Степанов вже зазначив, що МОЗ внесе український препарат до протоколу лікування коронавірусу.

За словами Микичак, лікування «Біовеном» зараз можуть отримати тільки тяжкохворі пацієнти, а його використання погоджено висновками Державного експертного центру.

Вона повідомила, що є багато лікарських засобів, які в різних країнах включалися в протоколи лікування, а вже після офіційні організації робили висновки ефективні вони чи ні.

«Є в медицині такий термін ㅡ "терапія відчаю". Коли ти розумієш, що використав все, то призначаєш те, що нібито, в принципі, не мало допомогти, і воно, буває, спрацьовує», ㅡ сказала Микичак.

Вона погодилась, що український препарат дуже дорогий, однак зазначила, що на етапі клінічних випробувань виробники, які виступають спонсорами тестувань, фінансують препарати для пацієнтів.

Коли ж він буде включений до протоколу лікування, медичні установи матимуть змогу його закупати через НСЗУ.

Що відомо про «Біовен»?

Препарат «Біовен» ─ це імуноглобулін, тобто в його основі вироблені антитіла з крові людини. Доки науковці Міжнародного альянсу компаній-розробників ліків проти COVID готують препарат з гіперімунного імуноглобуліну, тобто виробленого з крові людини, зараженої коронавірусом, українські науковці вирішили використати звичайний.

«Біовен» протидіє різним збудникам захворювань — вірусам, бактеріям, зокрема гепатиту А і В, вітряної віспи, грипу, кору, поліомієліту, краснухи, коклюшу, стафілококу та кишкової палички.

Це ліки від коронавірусу?

Ні, це препарат, який допомагає збільшити шанси на одужання людей із симптомами коронавірусної хвороби. Наразі у світі не існує ліків чи вакцини, яка б була дієвою від COVID-19.

Раніше голова «Біофарми» Костянтин Єфименко розповідав, що застосування звичайного імуноглобуліну без специфічних до COVID-19 антитіл вже збільшує шанси на одужання в рази, а звільнення стаціонару відбувається швидше.

Попередні результати випробування «Біовену» свідчили про те, що препарат дозволив пацієнтам швидше побороти лихоманку та значно зменшив кількість летальних випадків серед хворих COVID-19.