Вищий антикорупційний суд України повинен стати логічним завершенням антикорупційної реформи, що триває з 2015 року. Міжнародні партнери очікують, що Україна нарешті позбудеться топ-корупції та стане більш передбачуваною і прозорою. Українці ж — що суд винесе справедливі вироки корумпованим чиновникам. Водночас політики до останнього намагаються залишити шпарини у законі, щоб мати можливість уникнути відповідальності та нівелювати роботу суду.

Чому топ-корупція в Україні має глобальний вплив? Як розірвати коло безкарності та притягти до відповідальності людей при владі? Громадське поговорило з Марком Вулфом — старшим окружним суддею США, який допомагає Україні створити національний Антикорупційний суд та є одним із ідеологів Міжнародного антикорупційного суду.

Проблема топ-корупції не є виключно внутрішньою справою держав: вона дестабілізує країни, і наслідки цієї дестабілізації відчуває весь світ.

«Через корупцію країни втрачають удесятеро більше грошей, ніж отримують потім з міжнародної допомоги», — говорить Вулф.

Під час Лондонського Антикорупційного саміту у 2016 році тодішній прем’єр-міністр Великобританії Девід Камерон закликав приділяти більше міжнародної уваги до боротьби з топ-корупцією і сказав, що «світ надто довго заплющував на це очі».

На думку Вулфа, головна проблема корупції серед топ-посадовців не у відсутності законів, а у тому, що в країнах, контрольованих клептократами, ці закони не діють.

«Корумповані лідери контролюють поліцію, прокуратуру та суди, і вони не дозволять застосовувати ці закони проти своїх друзів, колег, сімей та самих себе».

Вирішити цю проблему Вулф пропонує створенням Міжнародного антикорупційного суду, за прикладом Міжнародного кримінального суду. За його задумом, Міжнародний антикорупційний суд повинен діяти разом із національними судами за принципом комплементарності — стати платформою для судового переслідування корумпованих лідерів, якщо їхні країни не хочуть або не можуть судити їх за скоєні злочини.

Але Вулф покладає великі надії саме на майбутній Вищий антикорупційний суд України. Його створення було однією з головних передумов для отримання кредитів від МВФ та Світового банку.

Безперечно, президент Порошенко очікує, що Вищий антикорупційний суд запрацює до майбутніх президентських виборів, щоб представити це як одне з найбільших досягнень своєї адміністрації.

Федеральний суддя США Марк Вулф у студії Громадського, Київ, 29 жовтня 2018 року
Фото:

Ілля Антонець/Громадське

Верховна Рада ухвалила закон про Вищий антикорупційний суд 7 липня. Над текстомпрацювали майже рік. Закон передбачає, що кандидатів на посади суддів перевірятиме Громадська рада міжнародних експертів. Вони зможуть дискваліфікувати суддів, які не пройшли перевірку на доброчесність. Важлива роль міжнародних експертів у виборі суддів була вимогою міжнародного співтовариства донорів. Утім, «законодавство про створення суду є важливим кроком, але не кінцевою точкою шляху» — каже Вулф.

Аби подолати корупцію, ефективно повинна працювати уся тріада антикорупційних органів: розслідувальна гілка (НАБУ), прокурори (САП) та суд. Наразі, НАБУ і САП переживають кризу, оскільки через політичний вплив та втручання ззовні, випадки корупції серед топ-посадовців не переслідуються належним чином.

«Сила ланцюга вимірюється його слабкою ланкою, — каже Вулф. — Важливо, щоб кожна із цих трьох установ добре виконувала свої функції, і щоб прокурор і слідчі співпрацювали».

За його словами, на відміну від усіх інших країн, у яких панує топ-корупція, в України є все, щоб стати країною без корупції: підтримка міжнародних партнерів, незалежна журналістика, активний громадський сектор та політична опозиція.

«Якщо це не вдасться зробити в Україні, то це взагалі неможливо зробити».

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Навіщо Україні потрібен Антикорупційний суд

Поділитись: