Якщо політв’язня Сергія Літвінова, якого утримують у колонії в Харкові, з якихось причин звільнять, Росія може звинуватити Україну у порушенні відповідної конвенції і припинити передавати українців, засуджених в РФ.

Про це в ефірі програми «Нині вже» на Громадському заявила координаторка «Медійної ініціативи за права людини» Марія Томак.

Вона пояснила, що Літвінова, засудженого в РФ на майже 9 років в’язниці за обвинуваченням у розбої, передали в Україну за конвенцією Ради Європи, яка передбачає переведення для відбування покарання особи на територію країни, громадянство якої вона має. Ця процедура передбачена вже після винесення вироку.

Якщо Літвінова помилує президент, або його звільнять з якихось інших причин, Росія може припинити передавати засуджених українців.

«Це буде порушення конвенції і Росія може потім нікого не передавати України. Тобто, я не кажу про політв’язнів, я кажу про звичайних громадян України — їх просто сотні в російських тюрмах — які виявляють бажання бути переведеними на територію України», — зазначила Томак.

Вона розповіла, що багато українців, які не є політв’язнями, просять перевести їх з російських тюрем в українські. Для цього суд в Україні має підтвердити вирок, винесений російським судом, що й було у випадку з Літвіновим.

За словами Томак, багато родичів ув’язнених в Росії приходять в українські суди з проханням підтвердити вирок, аби їх перевели на територію України і вони могли відвідувати своїх близьких. 

Нагадаємо, як дізналось Громадське, Літвінов вже 4 місяці перебуває в колонії в Харкові після передачі з РФ. У Росії він відсидів 5 років у в’язниці — політв’язня засудили на 8,6 роки за нібито розбій, хоча спочатку хотіли засудили на 25 років за вбивство неіснуючих насправді людей на Луганщині, коли Літвінов був у складі батальйону «Дніпро-1».

У Мін'юсті підтвердили, що «компетентні органи Росії» передали Літвінова Україні, проте інші деталі справи не розкрили.

Поділитись: