В Україні планують, в Європі святкують: ялинки, пряники та глінтвейн на різдвяних ярмарках світу (ФОТО)

Дівчата любуються освітленою різдвяною стежкою у королівському ботанічному саду, Лондон, Великобританія, 21 листопада 2018 року. К'ю Гарденз вже шостий рік поспіль прикрашають мільярдами блискучих вогнів
Дівчата любуються освітленою різдвяною стежкою у королівському ботанічному саду, Лондон, Великобританія, 21 листопада 2018 року. К'ю Гарденз вже шостий рік поспіль прикрашають мільярдами блискучих вогнівEPA-EFE/ANDY RAIN

Світ готується до Різдва. Головні ялинки з’явилися ще не у всіх столицях, але різдвяні ярмарки вже запрацювали.

Традиційні торгові ятки з ялинковими прикрасами, глінтвейном, різдвяним печивом, штолленом, смаженими каштанами, гарячим імбирним чаєм та різноманітними подарунками вже очікують на туристів та місцевих жителів.

Німці встановили ялинки та відкрили ярмарки в багатьох містах країни ще у листопаді. За чотири тижні до Різдва в Німеччині починається святковий час Адвенту.

Біля ярмарків та на центральних вулицях німецьких міст встановили захисні бар'єри, а також вивели на чергування цілодобовий поліцейський патруль. Після низки терактів у європейських столицях, влада міст перестраховується різними способами безпеки вже другий рік поспіль.

У столиці Німеччини Берліні різдвяних ринків кілька десятків — від великих і багатолюдних до затишних у житлових районах. Найбільший ярмарок зазвичай на на центральній пішохідній площі Берліна — Александерплац у кварталі Кьонігсштадт. Тут можна покататися на великому колесі огляду або на ковзанах навколо фонтану. Чи просто помилуватися найвищою спорудою Німеччини та четвертою за висотою спорудою в Європі — Берлінською телевежею.

Різдвяні ярмарки у Дрездені — одні з найстаріших в Німеччині, зі саксонськими традиціями святкування. У Дрездені одночасно починають роботу близько десяти великих різдвяних базарів, але найбільший і найвідоміший з них — Штріцельмаркт. Саме Дрезден вважають батьківщиною найвідомішого різдвяного кексу — штоллена.

Своєю чергою Гамбург славиться не тільки рибними маркетами, але й щорічними різдвяними ярмарками. Найвідоміший із них — на площі перед міською ратушею Гамбурга, поряд з головною різдвяною ялинкою міста.

Різдвяний базар у діловій столиці Німеччини Франкфурті входить до переліку найстаріших, найбільших і найкрасивіших та приваблює у місто туристів з усього світу. На площах Ремерберг і Паульсплац, а також на набережній річки Майн шикуються торгові ряди, що налічують понад 200 святково прикрашених наметів

У Штутгарті різдвяні базари влаштовують вже більше 300 років. Святкові дерев'яні намети виростають у листопаді поряд із середньовічним Старим замком, на площах Шіллерплатц і Марктплатц, та біля монастирської церкви Stiftskirche. Казкові фігури та різдвяні сценки прикрашають дахи наметів. Туристи зокрема приїздять у Штутгарт за штутгартським житнім хлібом із запеченими фруктами. А поряд із Палацовою площею та площею Карлплац зазвичай розташовується фінське село. Тут можна спробувати запеченого на багатті лосося, оленину, фінське пиво або ягідний глінтвейн.

Різдвяний ринок у Штутгарті, Німеччина, 28 листопада 2018 рокуEPA-EFE/RONALD WITTEK

Головна ялинка чехів уже встановлена на Староміській площі в історичному центрі Праги. Туристи і місцеві жителі зустрічають новий рік і відраховують останні секунди року що минає, зазвичай тут, біля середньовічного міського годинника «Празький Орлой». На площі вже також розгорнувся різдвяний ярмарок.

У святкову атмосферу занурився і Будапешт. У місті почали працювати кілька різдвяних ринків з глінтвейном та льодові ковзанки. В столиці Угорщини у передріздвяні дні з'являється ще один святковий елемент — на вулиці виїжджає трамвай Fényvillamos, прикрашений 39-ма тисячами лампочок. У 2009 році таким чином транспортна компанія вирішила привітати містян зі святами — відтоді це стало традицією.

В Белграді на площі Славії до Різдва та Нового року встановили яскраве містечко розваг. Торік у столиці Сербії спалахнув скандал через пластикову новорічну ялинку за 83 тисячі євро. Тоді сербські журналісти-розслідувачі з’ясували, що новорічне дерево коштувало набагато більше, ніж ялинка в Нью-Йоркському Рокфеллер-центрі.

У Познані на площі Свободи розгорнули різдвяний ринок з атракціонами, головний з яких – 33-метрове колесо-карусель.

У Парижі Новий рік святкують з великим розмахом. Головну ялинку країни тут ще не встановили, але пишна святкова атмосфера у місті була присутня ще до протестів «жовтих жилетів». Тож масові безлади на головних вулицях Франції не надто перешкодили різдвяним приготуванням.

Ілюмінацію на Єлисейських полях власноруч увімкнув один із найвідоміших дизайнерів світу Карл Лагерфельд, захід виглядав як модний показ. Традиційно золотисті кольори вогників цього року замінили на червоні, лампочки на 400 деревах розвішували кілька тижнів.

Одну з найбільших і найдорожчих французьких ялинок зазвичай можна побачити у Галереї Лафайєт — величезному комплексі магазинів на бульварі Осман, на розі вулиці Шассе-д-Антал.

У Мадриді на головній площі — Пуерта дель Соль — встановили різдвяну ялинку в кінці листопада. Різдвяний ярмарок тут розмістився на площі Пласа Майор.

У листопаді офіційно запалили і різдвяні вогні Стокгольма, вулиці міста прикрасили у святкову ілюмінацію, а в центральному парку біля пам'ятника Карлу XII залили велику льодову ковзанку. Набережну навколо опери, шведського парламенту та Королівського палацу одягли в гірлянди.

У Нью-Йорку поруч з Рокфеллер-центром запалили головну ялинку США увечері 28 листопада. Цього року нью-йоркська ялинка сягає 22 м заввишки і важить понад 10,8 тонн, її прикрашає нова 400-кілограмова зоря, виготовлена компанією Swarowski. Нью-йоркську ялинку зазвичай не купують, а приймають в подарунок від тих, хто її виростив, а садівник Рокфеллерівського центру весь рік розглядає кандидатів, шукаючи ідеальний варіант. Різдвяне дерево буде стояти перед діловим центром до 7 січня, після чого її розпилять на матеріали і передадуть до благодійного будівельного фонду.

Різдвяна програма Києва цьогоріч розпочнеться 15 грудня із зустрічі Миколая на Подолі, який приплеве Дніпром. Святковий ярмарок розтягнеться вулицею Сагайдачного. Там відбудеться концерт, будуть фудкорт та понад 75 фотозон за мотивами творчості української мисткині Марії Примаченко (у 2019 році відзначають сторіччя з дня народження художниці — ред.) та інших. Сама сцена, ялинка та проїзд вулицею Сагайдачного також будуть прикрашені у дивозвірах та квітах Примаченко. Крім того, на Контрактовій площі буде 90-метрова біла гірка, багато каруселей та дитячих потягів.

«Цього разу ми хочемо привернути увагу, що Контрактова площа потребує капітального ремонту», — розповів засновник проекту «Folk Ukraine» Ігор Добруцький.

Детальніше про організацію святкового простору столиці України читайте на сайті Громадського.