Віктор Янукович
Фото:

EPA

У новому масштабному міжнародному журналістському розслідуванні секретних файлів з американського бюро, що займається фінансовими злочинами, засвітилися назви зовсім невеликих латвійських банків, які обслуговували потужні грошові потоки сумнівних коштів російських і українських олігархів та посадових осіб.

У 2017 році до журналістів американського видання BuzzFeed News потрапив величезний масив даних американської Мережі по боротьбі з фінансовими злочинами (FinCEN). Його передали Міжнародному консорціуму журналістів-розслідувачів (ICIJ) для широкомасштабного спільного розслідування. Ця група об'єднує 108 видань у 88 країнах, в яких над документами працювали понад 400 журналістів. Йдеться переважно про так звані звіти SAR — повідомлення про підозрілі транзакції, які банки зобов'язані надсилати до згаданого бюро Мінфіну США, яке займається боротьбою з відмиванням доходів, здобутих злочинним шляхом або пов'язаних з фінансуванням тероризму. Самі собою ці документи не є доказом порушення закону, але дають привід для розслідування як державними органами, так і внутрішньобанківськими структурами.

BuzzFeed News не розкриває імені джерела. Однак відомо, що в січні цього року якась Наталі Едвардс, колишня високопоставлена співробітниця FinCEN, визнала свою провину в передачі даних журналістам. У повідомленні Міністерства юстиції США для преси конкретне ЗМІ не називалося, але за непрямими ознаками можна зрозуміти, що йдеться про BuzzFeed. Колишній адвокат Едвардс Марк Агніфіло повідомив журналістам, що його підзахисна керувалася прагненням відновити справедливість: «Вона звернулася до журналістів, тому що, як вона говорила, не вірила в те, що державні чиновники належним чином розберуться з цим». У масиві даних спливають назви таких великих банків, як HSBC, Deutsche Bank, JPMorgan Chase і Barclays.

Файли FinCEN — це понад 2500 документів періоду з 2000 по 2017 роки. Йдеться про величезні потоки грошей: загальні обсяги згаданих угод досягають 2 трлн доларів. Але журналісти мають у своєму розпорядженні тільки малу частину всіх звітів SAR, відправлених американськими банками в бюро. Фактично, йдеться про рух доларів по всьому світу, оскільки для операцій в американській валюті будь-який банк повинен мати кореспондентський рахунок в банку США.

У Латвії файли американської фінансової розвідки цілий рік вело агентство з розслідувань видання Re:Baltica. Журналісти дізналися про підозрілі транзакції на 7,6 млрд доларів, які з 2006 по 2017 роки були переведені через латвійські банки. З'ясувалося, що американські банки слідом за FinCEN давно вважали Латвію юрисдикцією високого ступеня ризику і регулярно доповідали про підозрілі перекази через BlueOrange Bank (раніше Baltikums), Expobank (раніше LTB), Industra Bank (раніше Meridian Trade і SMP), Citadele (Parex), Reģionālā Investīciju Banka, Rietumu Banka, Rigensis, а також ліквідовані нині ABLV Bank (Aizkraukles banka), PNB bank (раніше Norvik і Lateko Banka) і Trasta Komercbanka. Найбільший обсяг угод припадає на Expobank (2,646 млрд доларів) і PNB (1,505 млрд доларів). Наприклад, щодо Expobank тільки The Bank of New York Mellon, один з найбільших в США, доповів про підозрілі операції на 29 млрд доларів. Підозру викликали незвичайно великі суми переказів, фірми-контрагенти з непрозорими власниками, схожі на «одноденки», невідома природа угод і зв'язок з політично значущими особами.

Серед бенефіціарів — росіяни Олег Дерипаска, Роман Абрамович, Сулейман Керімов, українці Дмитро Фірташ, Віктор і Олександр Януковичі і американець Пол Манафорт.

Олег Дерипаска
Фото:

EPA

Рахунки фірм, пов'язаних з Олегом Дерипаскою, власником холдингу РУСАЛ, були відкриті в Expobank. Його під назвою Tirdzniecības banka у 2000 році придбав російський МДМ-банк, до ради якого входив алюмінієвий магнат. Через ці рахунки купувалася нерухомість в Чорногорії, орендувалися дорогі приватні літаки і оплачувалися американські лобісти. Ось тільки деякі фірми, що засвітилися в звітах у зв'язку з ім'ям олігарха.

Через рахунок белізькою Sea Chaika Corporation в 2010 роках в банку, тоді ще носив назву LTB, було переведено як мінімум 3 млрд доларів за «юридичні, комунікаційні та консультаційні послуги», «алюміній» і «виробництво фольги». Deutsche Bank оповіщає FinCEN, що «була знайдена інформація про комерційну мету цих транзакцій». Згідно з базою даних лобістів США, в цей період Дерипаска через цю компанію заплатив фірмі Endeavor Law Firm, зокрема за пошуки партнера для його цементного бізнесу.

У 2016 році американська філія Deutsche Bank почала просити в Expobank детальну інформацію про Eclipse Star Holdings Limited, зареєстровану на британських Віргінських островах, яка отримала від певної компанії EN + Group Limited майже 6,5 млн доларів в якості «виплати дивідендів». Обидві фірми контролюються Дерипаскою. Також 188 млн доларів дивідендів з 2002 по 2013 роки перерахував російському олігархові віргінський офшор Cofido Ltd з рахунком в тому ж латвійському банку.

На «дочку» Cofido Ltd, британську Terra Services Limited, купувалася нерухомість в Парижі і Сан-Тропе. У 2018 році британська влада вилучила великий обсяг документів цієї фірми. За припущенням Bloomberg, вони були запитані США в зв'язку з розслідуванням про главу передвиборчого штабу Дональда Трампа Пола Манафорта. Дерипаска наймав Манафорта в якості консультанта.

Роман Абрамович
Фото:

EPA

Expobank з'явився в американських звітах також у зв'язку з іншим російським олігархом — Романом Абрамовичем. Під час його десятирічної давності позову з покійним Борисом Березовським з'ясувалося, що «Сибнефть» Абрамовича використовувала цей банк для оптимізації податків, «заощадивши» мільйони доларів. Там виявили також рахунки фірм власника «Уралкалія» і інших численних бізнесів, члена Ради Федерації Сулеймана Керімова, який потрапив до списку санкцій США за нелегальний провіз до Франції валіз готівки на сотні мільйонів євро для покупки вілли.

Віктор Янукович
Фото:

УНІАН

Ще один регулярний клієнт латвійських банків, який відзначився в звітах американської фінансової розвідки — український президент-утікач Віктор Янукович. З ним пов'язана Mako Holding, яку контролював його старший син Олександр Якукович, що потрапив під санкції мінфіну США в 2015 році за незаконне привласнення української власності. Через його швейцарську «дочку» Mako Trading SA в 2012-2014 роках перераховувалися гроші на і з рахунків в Aizkraukles Bankā і Baltikums Bank. У компанії Fineroad Business LLP, пов'язаної з Януковичем-старшим, був рахунок в Baltic International Bank. У документах з його резиденції в Межигір'ї, знайдених журналістами після його втечі, ця назва фігурувала в його «чорній касі». Але не тільки: її вперше висвітлило розслідування Сергія Магнітського. У 2013 році Fineroad Business LLP перевела зі свого латвійського на свій же український рахунок близько 2,3 млн доларів.

Відзначився в американських звітах і український олігарх Дмитро Фірташ, заарештований у 2014 році за ордером США у Відні за підкуп індійської посадової особи та інші злочини. Він купував діаманти і розвивав нерухомість через уже покійний Trasta Komercbanku (TKB), пов'язаний з іншим українським олігархом, який підтримував Партію Регіонів — Іваном Фурсіним. У повідомленнях чиказького відділу ФБР FinCEN висловлював підозру, що під прикриттям реального бізнесу з нерухомості через офшори перераховуються хабарі українським чиновникам. Соратник Януковича, бізнесмен Сергій Курченко, засуджений в Україні за фінансові злочини та розкрадання держкоштів, в 2014 році перерахував мільярди через свої «одноденки» зі своїми рахунками в ABLV. У 2015 році в США на нього були накладені санкції, але банк продовжував обслуговувати кілька пов'язаних з ним фірми.

Опальний глава передвиборного штабу Дональда Трампа, лобіст Пол Манафорт обслуговував і Дерипаску, і Януковича, і Фірташа. У 2019 він був засуджений за податкове і фінансове шахрайство, яке виявилося під час розслідування про можливе втручання Росії у вибори президента США. Спільно з партнером Річардом Гейтсом Манафорт представляв український уряд, самого Януковича, його Партію Регіонів і її спадкоємицю «Опозиційний блок» на десятки мільйонів доларів, не повідомивши про це владі на батьківщині. Переховував він закордонні доходи, зокрема і за допомогою «одноденок» з рахунками в латвійських банках. У 2010 році ймовірно пов'язана з ним Englestead Ltd отримала на рахунок в ABLV Bank 722 тисячі доларів від белізького офшору, ймовірно пов'язаного з українським олігархом Ігорем Коломойським. У 2012 році компанія Манафорта неодноразово отримувала гроші від Novirex Sales LLP екс-глави адміністрації президента Януковича Андрія Клюєва, також з рахунками в ABLV Bank і Baltikums.

Дві «одноденки», пов'язані з ім'ям колишнього прем'єр-міністра України Юлії Тимошенко, через які вона в 2006 році ймовірно виводила гроші в Канаду, Ringatta Project Ltd і Woodmark Sales Inc., мали рахунки в латвійському PrivatBank. Через них у 2014 році з березня по грудень, незабаром після її звільнення з ув'язнення, пройшло майже 16,5 млн доларів.

Матеріал виходить за підтримки «Медиасети»

Автор:: Марія Кугель, «Нова газета — Балтія»
Поділитись: