Японія за ліцензією Лондона мала виробляти снаряди, зокрема для України. Але цей план застопорився — WSJ

Японська компанія мала виробляти снаряди 155—мм калібру за британською ліцензією та переправляти їх до Великої Британії. Так Лондон міг би виділяти більше допомоги Україні. А втім, цей план застопорився.

Про це пише Wall Street Journal з посиланням на людей, обізнаних із ситуацією.

У грудні минулого року уряд Японії вирішив послабити контроль над експортом зброї. Урядовці анонсували дозвіл переправляти озброєння, виготовлене в Японії за ліцензією іноземної країни, до країни-ліцензіата. У грудні 2023-го Японія схвалила передання США ракет для систем ППО Patriot.

За даними WSJ, улітку 2023-го США висунули ідею, щоб Японія постачала 155-мм артилерійські снаряди, які могли б поповнити американські запаси після надання допомоги Україні.

Попри те, що Токіо та Вашингтон є близькими військовими союзниками і мають можливість для обміну боєприпасами, японські посадовці заявили, що угода стосується лише постачання між США та Японією, коли обидві армії діють разом. Так, передані снаряди для Patriot мають «сприяти миру і стабільності в Індійсько-Тихоокеанському регіоні», тобто в Україну не поїдуть.

Ідея постачати снаряди США застопорилася, але після того, як Японія змінила правила експорту зброї, естафету підхопила Велика Британія, зазначає видання.

Японська компанія Komatsu виготовляє артилерійські снаряди за ліцензією британської BAE Systems для японської армії. Джерела WSJ стверджують, що Велика Британія хотіла перевірити, чи підійдуть її армії 155-мм снаряди, вироблені Komatsu. Але вирішила відмовитися від цієї ідеї, перш ніж офіційно запропонувати її японській стороні.

Серед труднощів, з якими стикаються західні союзники України, є відсутність сумісності між снарядами та гарматами різних виробників. Попри те, що снаряди 155-мм калібру є стандартом для артилерії у країнах НАТО, на практиці не всі вони взаємозамінні.