Влада Японії планує вилити у море відфільтровану радіоактивну воду з АЕС «Фукусіма». У Міжнародному агентстві з атомної енергії (МАГАТЕ) кажуть, що це цілком безпечно, але рибалки переживають, що ніхто не захоче купувати в них вилов.

Про це пише The Japan Times.

Рішення про спуск води зі станції в море можуть ухвалити вже цього місяця. Влада Японії вже протягом 7 років обдумує, як утилізувати воду, яку використовували для охолодження АЕС під час аварії на станції у 2011 році.

Станом на вересень 2020 року на АЕС накопичилось 1,23 мільйона тонн води, всього заповнені 1044 резервуари. Цю воду обробляють системи обробки рідини ALPS: з рідини видаляють більшість шкідливих речовин, окрім відносно малотоксичного тритію.

Очікується, що до літа 2022 року місце в резервуарах АЕС закінчиться, а обсяг забрудненої води збільшиться приблизно на 170 тонн в день. Серед найбільш «реалістичних варіантів» чиновники називали саме утилізацію радіоактивної води в морі або її випаровування.

Генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гросс вже схвалив злиття води з АЕС «Фукусіма» у море. За його словами, це стандартна практика для атомних електростанцій, а рівень забруднення відходів цілком відповідає нормам.

Хто проти цього рішення?

Одним із противників ідеї утилізації води у морі став Хіроші Кіші, президент загальнонаціональної федерації риболовецьких кооперативів JF Zengyoren. Багато місцевих рибалок бояться, що після цього люди уникатимуть їхніх товарів, як це роблять компанії-імпортери з Південної Кореї.

З цього приводу Кіші зустрівся у четвер, 15 жовтня з головним секретарем Кабінету міністрів Японії Кацунобу Като. За джерелами журналістів, на зустрічі пообіцяли створити спеціальну комісію, яка має запобігти впливу на роботу рибалок.

Японська електроенергетична компанія TEPCO, яка працює з «Фукусімою», теж сумнівається в безпечності цього рішення. Там кажуть, що дані про забруднення води спеціально занижували, а приблизно 70% всієї очищеної води в резервуарах містить радіоактивні речовини вище нормативів.

Із вересня компанія проводить додаткові роботи на АЕС для перевірки ефективності системи ALPS. За словами представників TEPCO, рівень забруднення води не може досягнути стандартів, необхідних для злиття у море, а тритій не можна вивести ніякими існуючими системами.

Якщо ж рішення про спуск води у море все ж ухвалять, то сам процес почнеться лише за два роки. Спочатку уряд має провести оцінку з ядерного регулювання та спеціальні будівельні роботи.

Що сталось на АЕС «Фукусіма»?

11 березня 2011 року на атомній електростанції «Фукусіма», яка розташована на північно-східному узбережжі Японії, сталась аварія найвищого (сьомого) рівня за шкалою INES. Аварію спровокував землетрус та цунамі, що слідувало за ним. Через затоплення підвальних приміщень, де були резервні генератори та батареї, АЕС повністю знеструмилася, тож нічим було охолоджувати ядерні реактори.

Як наслідок, на трьох енергоблоках розплавилося ядерне паливо, на 1-му, 3-му та 4-му енергоблоках стались вибухи. Жителів територій в радіусі 20 км навколо АЕС евакуювали, а станцію охолоджували морською водою. Аварію вдалося ліквідувати 15 березня, після чого почались роботи зі стабілізації АЕС. Усього через вибух евакуювали 164 тисячі людей. Під час цунамі та аварії загинули 5178 людей та ще 8 606 зникли безвісти. 

Поділитись: