Єгипет не відмовлявся від купівлі українського зерна. Контракт переукладуть — Торгово-промислова палата України

Єгипет не відмовлявся від закупівлі 240 тисяч тонн українського зерна, як про це повідомляли ЗМІ. Вирішили закрити попередній контракт, який не вдалося виконати через блокаду українських портів, і відкрити новий контракт, за яким здійснити подальшу закупівлю.

Про це розповів віцепрезидент Торгово-промислової палати України Михайло Непрано в інтерв'ю «Громадському радіо».

Кілька днів тому агентство Reuters із посиланням на джерела повідомило, що Генеральне управління з постачання товарів Єгипту (GASC) скасувало контракти на постачання 240 тисяч тонн української пшениці.

Компанія забронювала зерно, яке мали доставити у лютому та березні. Але постачання не відбулися через повномасштабне вторгнення росії в Україну. GASC звільнило українські компанії «Нібулон» та Inerco від контрактних зобов'язань із постачання зерна — попри те, що у контрактах не було пункту про форс-мажор.

«За це схопилася першою російська пропаганда, яка з радісним вереском почала на весь світ поширювати інформацію про те, що Єгипет відмовився від українського зерна. Їхня радісна позиція зрозуміла, тому що вони теж виробники та експортери зерна на світові ринки», — пояснив Непрано.

Однак після розмови з послом України в Єгипті та зернотрейдерами виявилося, що у Єгипті вирішили просто закрити попередній контракт і відкрити новий, за яким здійснити подальшу закупівлю.

Єгипетська сторона офіційно запевнила посла України, що вона в жодному разі не відмовляється від співпраці з Україною, розуміє ситуацію з блокуванням портів і готова закуповувати зерно.

«Наші зернотрейдери мені сказали, що вони навіть раді такій ситуації, адже коли підписувалася угода у грудні минулого року, то ціна була приблизно 249-250 доларів за тону. Зараз ціна виросла майже удвічі. Тобто з економічного погляду їм навіть вигідніше стало, адже новий контракт укладатиметься вже за іншою ціною. Всі кричали, що зрада, а виявилося — перемога», — заявляє Непрано.

«Зернова угода»

22 липня Україна підписала угоду про безпечне вивезення зерна через Чорне море з Туреччиною та ООН. Радник керівника ОП Михайло Подоляк наголошував, що Україна не підписує жодних документів із росією — рф підписала дзеркальну угоду з Туреччиною та ООН.

Міністр інфраструктури Олександр Кубраков зазначав, що гарантування безпечного судноплавства стало можливим зокрема й завдяки звільненню острова Зміїний.

Україна готувалася до відновлення експорту морем навіть попри ракетний удар по Одеському морському торговому порту, який відбувся наступного дня після того, як у Стамбулі домовилися про відновлення експорту зерна з українських портів.

Зранку 1 серпня з Одеського порту вийшло судно, завантажене 26 тисяч тоннами української кукурудзи. Судно RAZONI під прапором Сьєрра-Леоне прямує до порту Тріполі у Лівані. Воно рухатиметься коридором, безпеку якого підтвердили партнери-гаранти — ООН та Туреччина.