ЄС готує допомогу країнам, які постраждали від напливу української сільгосппродукції

Європейська комісія готує додаткову допомогу країнам, які постраждали від напливу української сільськогосподарської продукції.

Про це заявив представник Єврокомісії, цитує EURACTIV.

Перший пакет допомоги на 56 мільйонів євро схвалили наприкінці березня. Гроші виділили Польщі, Болгарії та Румунії. Представник Єврокомісії сказав, що тоді домовитися про пакет підтримки вдалося доволі швидко: у відомстві очікують, що так само вдасться зробити і з другим пакетом.

Проте скільки саме грошей планують виділити, коли саме і за якими критеріями, представник поки що не уточнив.

Доповнено о 10:55. Кореспондентка «Польського радіо» у Брюсселі Беата Пломецька розповіла, що другий пакет буде на суму в 100 мільйонів євро, які залучать із антикризового резерву ЄС. Гроші спрямують п'яти країнам, зокрема Польщі.

Очікується, що Єврокомісія запропонує кроки для того, щоб зерно з України їхало до пункту призначення, тобто в Африку, а не залишалось у сусідніх країнах.

Що передувало?

Низка країн заявили про дестабілізації внутрішніх аграрних ринків через сільськогосподарську продукцію з України, яка мали би проходити транзитом до третіх країн, але часто залишалася всередині країни, через яку відбувався експорт. Так, уряд Польщі вирішив до 30 червня заборонити імпорт на свою територію сільськогосподарської продукції, яка походить із території України або імпортується з неї. Аналогічне рішення ухвалили в Угорщині.

Згодом уряд Словаччини теж схвалив заборону на імпорт зерна та деяких сільськогосподарських товарів із України, але не заборонив їхній транзит через країну. Словацька влада обіцяла захистити внутрішній ринок від дешевого зерна з України.

У Болгарії заявили, що розглядають заборону на імпорт зерна з України, бо через обмеження Польщі та Угорщини побоюються, що продукція з України накопичиться у них.

У Єврокомісії назвали неприйнятними односторонні дії держав-членів Євросоюзу щодо торгівлі, бо торгова політика є виключною компетенцією ЄС. Там заявили, що чекають на детальну інформацію від Польщі та Угорщини щодо причин заборони.

Переговори

Після переговорів із главою Мінагрополітики України Миколою Сольським міністр сільського господарства Угорщини Іштван Надь запевнив, що транзит для української агропродукції зберігатиметься і надалі. Сторони поки домовились про подальші консультації.

Міністерство сільського господарства та розвитку села Польщі також заявило, що зараз тривають переговори щодо транзиту агропродукції з України. У Польщі не проти транзиту, але за певних умов.