У Польщі не проти транзиту агропродукції з України. Але є умова

Міністр сільського господарства та розвитку села Польщі Роберт Телус (у центрі) на пропускному пункті «Дорогуськ–Ягодзин», 17 квітня 2023 року
Міністр сільського господарства та розвитку села Польщі Роберт Телус (у центрі) на пропускному пункті «Дорогуськ–Ягодзин», 17 квітня 2023 рокуMinisterstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Міністерство сільського господарства та розвитку села Польщі заявило, що зараз тривають переговори щодо транзиту агропродукції з України. У Польщі не проти транзиту, але за певних умов.

Про це заявив глава польського міністерства Роберт Телус.

Рішення заборонити імпорт сільськогосподарської продукції, яка походить із території України або імпортується з неї, уряд Польщі ухвалив 15 квітня. Йдеться про заборону імпорту навіть транзитом. Ця постанова набрала чинності з дня опублікування і діятиме, як зазначається, до 30 червня.

17 квітня міністр сільського господарства Польщі Телус приїхав із візитом до прикордонного пункту, де заявив, що жоден транспорт із агропродукцією з України не заїжджав на територію Польщі з моменту набрання чинності постанови.

«Ми ведемо переговори. Сьогодні також відбулася зустріч сторін України та Польщі. Ми не проти транзиту, але нам потрібна 100% гарантія, щоб продукти, які дестабілізують наш ринок, не залишалися в Польщі», — сказав міністр.

За його словами, компанії, які імпортували товари, могли розвантажувати зерно в Польщі, оскільки законодавство ЄС це дозволяє. Однак у Польщі хочуть «змусити компанії везти цей товар туди, куди вони задекларували».

Телус вказав, що Угорщина та Словаччина запроваджують подібні рішення: «Ми хочемо дати чіткий сигнал ЄС, що нам потрібні законодавчі зміни. Необхідно ввести правила, які гарантуватимуть нам, що товари, які потрапляють до нашої країни, проходитимуть транзитом».

А що інші країни?

Після переговорів із главою Мінагрополітики України Миколою Сольським міністр сільського господарства Угорщини Іштван Надь запевнив, що транзит для української агропродукції зберігатиметься і надалі. Сторони поки домовились про подальші консультації.

Тим часом уряд Словаччини услід за Польщею та Угорщиною 17 квітня затвердив заборону на імпорт із України деяких продовольчих товарів. Заборона на імпорт діє на «невизначений термін залежно від розвитку ситуації».

Однак Словаччина вирішила не забороняти транзит через «шляхи солідарності» до портів, щоб продукція з України, призначена для третіх ринків за межами ЄС, могла й надалі вивозитися, цитує «Інтерфакс-Україна».

Чому країни забороняють імпорт з України?

Низка країн заявили про дестабілізації внутрішніх аграрних ринків через сільськогосподарську продукцію з України, яка мали би проходити транзитом до третіх країн, але часто залишалася всередині країни, через яку відбувався експорт. Так, уряд Польщі вирішив до 30 червня заборонити імпорт на свою територію сільськогосподарської продукції, яка походить із території України або імпортується з неї. Аналогічне рішення ухвалили в Угорщині.

Міністерство сільського господарства Словаччини ще перед тим заборонило перероблення та введення до кормового і харчового ланцюга українського зерна через наявність у ньому пестициду, який заборонений у ЄС. А словацька влада обіцяла захистити внутрішній ринок від дешевого зерна з України.

У Болгарії заявили, що також розглядають заборону на імпорт зерна з України, бо через обмеження Польщі та Угорщини побоюються, що продукція з України накопичиться у них.

У Єврокомісії назвали неприйнятними односторонні дії держав-членів Євросоюзу щодо торгівлі, бо торгова політика є виключною компетенцією ЄС. Там заявили, що чекають на детальну інформацію від Польщі та Угорщини щодо причин заборони.

До того уряди Польщі та Румунії хотіли попросити Єврокомісію розробити механізми, які допоможуть уникнути демпінгу цін на шкоду місцевим фермерам.

Міністр аграрної політики та продовольства України Микола Сольський розповів, що найближчими місяцями очікуються «складні розмови і переговори» з партнерами.

«Зрозуміло, що є певні емоції у фермерів, внутрішньополітичні ситуації в інших країнах […] Думаю, всі мають згадати, у якій ситуації перебуває Україна. Маємо констатувати, що про це треба кожен день говорити і нагадувати. Так буде до кінця війни, і я не виключаю, що й після», — сказав Сольський.