Євросоюз та Північноатлантичний альянс привітали рішення парламенту Македонії про початок внесення змін до Конституції щодо зміни назви країни на Республіка Північна Македонія.

Таке рішення привітав генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг. 

«Від уряду і політичних лідерів залежить завершення усіх національних процедур щодо угоди про перейменування угоди імені і те, чи скористаються вони цією історичною можливістю, щоб привести країну в НАТО», — зазначив він.

Єврокомісар із питань сусідства та розширення ЄС Йоганнес Ган назвав голосування «великим днем для демократії у Скоп’є». 

«Я вітаю всіх тих, хто вирішив стати на подальший шлях до ЄС. Очікую, що вільний вибір усіх депутатів повністю поважатимуть, особливо ті, хто був цієї ночі «по той бік барикад», — написав він

Нагадаємо, 19 жовтня парламент Македонії схвалив пропозицію уряду про початок конституційних змін щодо перейменування країни. За це проголосували 80 зі 120 депутатів.

Процедура зміни назви триватиме три місяці, під час яких відбудуться ще два голосування. Другий раз для затвердження необхідні будуть голоси простої більшості, тобто 61 депутата. Водночас третій раунд вимагатиме 2\3 голосів.

Зміна назва країни відкриває Македонії шлях до вступу в НАТО та ЄС, який до того роками блокувала Греція. Суперечки щодо назви тривають між державами ще з часів розпаду Югославії: Афіни вимагають перейменування, аби уникнути плутанини з історично грецьким регіоном Македонія. Опозиція, однак, виступає проти. 

«Угода щодо зміни назви країни законодавчо і політично мертва. Пусті дебати у парламенті є непродуктивними і порушують волю народу», — заявила партія у вівторок, повідомляє видання. 

Наприкінці вересня у Македонії відбувся всенародний референдум щодо цього питання. Однак його визнали таким, що не відбувся через недостатню явку виборців: на дільницях проголосувало лише 36,84% населення при необхідних 50%. Водночас з тих, хто взяв участь у референдумі, 91,46% підтримали зміну назви.

Неформальний дедлайн для виконання угоди, підписаної у червні між Грецією та Македонією, спливає у березні 2019 року. Таким чином грецький парламент зможе ратифікувати її до загальних виборів, на яких великі шанси на перемогу мають сили, що виступають проти угоди.

Поділитись: