Міністри закордонних справ Македонії та Греції, Нікола Димитров та Нікос Кодзіас підписали угоду про зміну назви Македонії на Республіку Північна Македонія.

Міністри закордонних справ Македонії та Греції, Нікола Димитров та Нікос Кодзіас, а також спецпредставник генсека ООН Метью Німіц підписали угоду про зміну назви Македонії на Республіку Північна Македонія. 

Про це повідомляє македонська редакція «Радіо Свобода».

Підписання угоди відбулось у грецькому регіоні Преспес, який межує з Македонією та Албанією.

У церемонії підписання взяли участь європейські комісари Федеріка Могеріні та Йоганнес Ган та заступниця генерального секретаря ООН Розмарі Ді Карло.

Під час підписання угоди прем'єри Македонії та Греції, Зоран Заєв та Алексіс Ципрас, підкреслили важливість цієї угоди для майбутнього обох країн та стабільності всього регіону.

Раніше повідомлялося, що президент Македонії Георге Іванов відмовився підписувати угоду з Грецією про перейменування країни в Республіку Північна Македонія. 

 Греція погодилась на перейменування Македонії, що полегшить європейську та євроатлантичну інтеграцію країни. 

Пізніше македонський премєр Зоран Заєв оголосив нову назву країни — Республіка Північна Македонія.

В угоді прописанні пункти щодо збереження прикметника «македонський» стосовно громадянства і мови, визнання македонської мови з уточненням, що це слов'янська мова, термін «македонець» чи «громадянин Республіки Північна Македонія» має вживатися з уточненням, що громадяни країни не мають відношення до давньої грецької цивілізації.

Нагадаємо, у Македонії представники опозиційної партії VMRO-DPMNE висловили протест проти зміни назви країни на  «Республіка Ілінденська Македонія», що підриває перспективу вирішення суперечки з Грецією, яка стоїть на заваді вступу країни до Європейського Союзу та НАТО. 

Під час саміту «ЄС—Західні Балкани» премєр-міністр Македонії Зоран Заєв заявив, про досягнення згоди з грецькими лідерами  щодо нової назви країни, стосовно якої між двома державами відбувалися суперечки протягом понад 25 років.

5 лютого в Афінах відбулися чергові масові протести з вимогою  перейменувати Македонію.

Нагадаємо, що переговори, щодо назви колишньої югославської республіки Македонія розпочались 23 березня.

На початку березня тисячі людей у столиці Македонії вийшли на вулиці міста на знак протесту проти можливої зміни назви країни.

Македонія з часів розпаду Югославії сперечається з Грецією щодо назви. На вимогу Греції Македонія була прийнята в ООН в 1993 році під назвою Колишня Югославська Республіка Македонія (КЮРМ). Греція наполягає на тому, щоб назву Македонії було змінено, щоб уникнути плутанини з грецької провінцією — історичним регіоном Македонія, яка межує з однойменною незалежною республікою.

Греція через це блокує вступ Македонії до Євросоюзу і НАТО.

Раніше повідомлялося, що Македонія перебуває серед тих країн, які сподіваються на вступ до Євросоюзу, проте досі офіційних перемовин щодо них ще не розпочали.

 

 

Поділитись: