ЄС запускає цивільну місію на кордоні Вірменії та Азербайджану

Місія ЄС у Вірменії провела перше патрулювання
Місія ЄС у Вірменії провела перше патрулюванняЖозеп Боррель / Twitter

Європейський Союз запускає цивільну місію на вірменській стороні кордону з Азербайджаном для сприяння стабільності в прикордонних районах.

Про це повідомила Рада ЄС.

Наприкінці грудня 2022 року міністр закордонних справ Вірменії написав Високому представнику ЄС Жозепу Боррелю з проханням розгорнути місію Євросоюзу в межах Спільної політики безпеки та оборони (CSDP).

Так, Рада ЄС вирішила створити цивільну місію ЄС у Вірменії (EUMA) з мандатом на два роки. Вона буде нейтральною та невиконавчою місією, тобто матиме лише консультативну роль.

Місія ЄС у Вірменії провела перше патрулюванняЖозеп Боррель / Twitter

Персонал цієї місії є винятково цивільним і налічує 100 людей, зокрема близько 50 неозброєних спостерігачів. Оперативний штаб місії буде у місті Єхегнадзор.

У ЄС заявляють, що розгортання місії на вірменській стороні кордону з Азербайджаном має на меті сприяти стабільності в прикордонних районах Вірменії, а також — забезпечити середовище, сприятливе для нормалізації відносин між Вірменією та Азербайджаном за підтримки ЄС.

Нагадаємо, раніше в росії обурилися через місію ЄС у Вірменії та зазначили, що це може лише «принести регіону геополітичне протистояння та загострити наявні суперечності». Також у відомстві заявили, що ЄС «переродився на придаток США і НАТО».

Передісторія

Вірменія та Азербайджан претендують на територію Нагірного Карабаху, що на Південному Кавказі. 2020 року конфлікт за цей регіон загострився до бойових дій, що тривали 44 дні.

Врешті-решт влада Вірменії змушена була погодитися на невигідну угоду, яка, з-поміж іншого, передбачає, що Єреван має віддати Азербайджану фактично весь так званий пояс безпеки навколо Нагірного Карабаху — це райони Азербайджану, захоплені вірменами під час попередньої війни, які мали захищати власне невизнану «Нагірно-Карабаську Республіку».

Ті райони «НКР», які Баку зайняло під час бойових дій, також залишаються під контролем Азербайджану. Крім припинення вогню, країни домовилися про те, що в Нагірному Карабаху щонайменше на 5 років залишаться російські миротворці, натомість Вірменія свої сили виведе. Повний текст угоди читайте тут.

Уже в липні 2022-го президент Азербайджану Ільхам Алієв звинуватив росію та Вірменію в порушенні угоди, зокрема щодо виведення вірменських військових. Алієв скаржився, що Азербайджан порушував це питання перед росіянами, але ті, попри обіцянки, не допомогли.

Ситуація в регіоні все загострювалася, і в серпні 2022-го влада невизнаної «Нагірно-Карабаської республіки» оголосила про початок часткової військової мобілізації.

А у ніч проти 13 вересня 2022 року на вірменсько-азербайджанському кордоні сталося збройне зіткнення. Країни звинувачують у загостренні ситуації одна одну. Внаслідок боїв втрати серед особового складу фіксували з обох сторін, була пошкоджена військова інфраструктура й техніка.