ЄСПЛ визнав, що масове стеження у Великій Британії та Швеції порушує право на приватність, однак не є незаконним
Європейський суд із прав людини постановив, що Велика Британія та Швеція порушують основні права людини своїми системами спостереження. Однак суд вважає, що масове стеження не є незаконним, хоча потребує гарантій безпеки.
Про це повідомляють Reuters та Politico з посиланням на рішення суду.
Позов проти Великої Британії подали декілька громадських організацій, зокрема Big Brother Watch та Amnesty International. Вони вважають, що їх без потреби прослуховували завдяки системам масового стеження. Позов подали після того, як ексспівробітник американських спецслужб Едвард Сноуден заявив, що Агентство національної безпеки США та Центр урядового зв'язку Великої Британії таємно прослуховували як іноземців, так і своїх громадян.
Британський уряд стверджував, що масове стеження критично необхідне для національної безпеки — воно дозволяє віднайти загрози. Тобто спецслужби збирають величезну кількість даних, щоб знайти небезпеки.
ЄСПЛ вирішив, що системи масового стеження загалом не порушують права людини. Водночас суд вважає, що масове стеження порушує право на приватність, конфіденційність та свободу слова.
Судді вирішили, що для того, щоб мінімізувати ризик від масового стеження, уряд має надати громадянам певні гарантії. Тобто суд вважає, що у країні необхідний незалежний наглядовий орган, який перевірятиме дозволи на стеження. Крім того, суд пропонує, що спецслужби повинні під час кожного етапу роботи оцінювати необхідність збору інформації, а також визначати об'єкт стеження та обсяг інформації.
Адвокати громадських організацій вважають, що рішення ЄСПЛ наближає Велику Британію до гарантування захисту прав людей.
Схоже рішення ЄСПЛ ухвалив і щодо Швеції. Судді вирішили, що режим масового стеження у країні не дозволяє оцінити, чи гарантує Швеція конфіденційність людям, за якими стежила, під час обміну даними з іншими країнами.
ЄСПЛ вважає, що Швеція також повинна мати незалежні наглядові органи, які будуть слідкувати за дотриманням прав людини під час стеження. Так, у Швеції є таємна комісія, яка видає дозволи на стеження, однак її рішення не можна оскаржити. На думку суду, у країні немає суду чи іншого органу, до якого може звернутися людина, право на приватність якої порушили.
- Поділитися: