Єврокомісія рекомендуватиме надати Україні статус кандидата в ЄС, кінцеве рішення за Єврорадою — Politico
Європейська комісія буде рекомендувати надати Україні статус країни—кандидата на вступ до Євросоюзу. Таким чином остаточне рішення залишиться за Європейською Радою.
Про це пише Politico з посиланням на кількох посадовців, знайомих з обговореннями, що відбулися під час дебатів між членами Єврокомісії 13 червня.
Джерела видання заявили, що в Єврокомісії добре усвідомлюють жертви, на які пішли українці, і необхідність послати сильний сигнал президенту рф володимиру путіну про те, що він втратив будь-які шанси повернути Україну у свою сферу впливу.
«Комісія не забуває, що Україна — єдина країна в Європі, де гинули люди, в яких стріляли, бо вони були на вулицях з прапорами ЄС. Тепер ми не можемо сказати їм: "Вибачте, хлопці, ви розмахували неправильними прапорами"», — сказав один високопоставлений чиновник.
Щоб Україна отримала статус кандидата в ЄС, потрібно одноголосне схвалення 27 глав держав і урядів у Європейській Раді, які, як очікується, розглянуть це питання на саміті в Брюсселі наступного тижня. Чиновники та дипломати заявили Politico, що принаймні три країни досі виступають проти.
Стосовно Молдови та Грузії, які також подали заявки на отримання статусу кандидата, посадовці заявили, що в Єврокомісії загалом підтримують Молдову, де зараз діє проєвропейський уряд, але вони менш впевнені щодо Грузії, яка постраждала від «всепроникних політичних потрясінь» і помітного відступу від демократії в останні роки.
Зближення України та ЄС
Україна вже заповнила та передала Єврокомісії опитувальник, який допоможе ЄС вирішити, чи має наша країна стати кандидатом на вступ. Далі Комісія має надати свій висновок і передати опитувальник Європейській Раді. Коли його схвалять, Україна отримає статус країни-кандидата й почне переговори про вступ до ЄС.
Водночас лідери Франції, Німеччини та Австрії заявляють, що вступ України в ЄС може тривати роками та пропонували організувати інші форми співпраці.
Україна ж наполягає саме на членстві в ЄС. 6 червня президент Володимир Зеленський вкотре наголосив, що Україна не розглядає альтернативи членству в Європейському Союзі. Представники Європейської Ради обговорять надання Україні статусу країни-кандидата в ЄС під час саміту 23-24 червня.
Переговори про вступ серед чинних членів ЄС тривали по-різному. Наприклад, Швеція подала заявку в 1991 році, а вже у 1995 стала членом. Натомість Туреччина заявку подала ще в 1987 році, але досі не приєдналася до ЄС.
- Поділитися: