Політика

Європа та США ведуть переговори щодо санкцій проти української влади

Політика/Європа та США ведуть переговори щодо санкцій проти української влади
Зберегти
Вигляд

Міністр закордонних справ Швеції Карл Більдт в ексклюзивному інтерв’ю Громадському підтвердив, що європейці ведуть переговори з американцями щодо санкцій проти української влади. Міністр розкритикував ухвалені закони та запевнив, що європейці зроблять все можливе, аби Україна не стала Білоруссю. Також Карл Більдт анонсував, що в понеділок на зустрічі міністрів закордонних справ ЄС буде обговорене українське питання.

- Пане міністре Більдт, після прийняття безжалісних законів 16 січня, Ви написали в Твіттері, що з Києвом більше не можливо працювати як раніше. Що це означає на практиці?

- Практично це означає, що ці питання тепер будуть першочерговими у відносинах з українською владою Вони мають відповісти на запити, що надійшли від Ради Європи та ОБСЄ щодо ситуації. Україна порушує власні європейські обіцянки щодо свободи слова, свободи інформації, і це безперечно домінуватиме над відносинами з Україною.

- Раніше головний меседж з ЄС підкреслював, що двері для України усе ще відкриті для підписання Угоди про Асоціацію. Чи закрились ці двері тепер? Або ж, іншими словами, що ЄС робитиме тепер? Чи є узгоджений план щодо України?

- Ми отримуємо різні твердження від українською влади. Інколи вони кажуть, що зацікавлені у підписанні, потім говорять, що цього не відбудеться. Але що вони забувають, що ми будемо оцінювати не те, що вони говорять, а те, що вони роблять. І що ми бачимо, що вони роблять, це суворі обмеження демократичних прав і європейських прагнень. Це ключове питання у відносинах між Україною і Європейським Союзом зараз.

- Ми знаємо, що ви будете піднімати українське питання на зустрічі міністрів іноземних справ ЄС в понеділок. Що ви очікуєте від цієї зустрічі?

- Я очікую обміну думками щодо того, як рухатися далі. Я думаю, буде висока підтримка критичних зауважень, які вже були озвучені деякими міністрами і представниками Ради Європи ОБСЄ, і що ми будемо очікувати роз'яснень від українською влади до відповідних європейських органів щодо того, яка причина і чому вони це зробили.Також ми очікуватимемо скасування законодавства, що явно суперечить зобов’язанням, взятим Україною перед різними європейськими організаціями. 

- Уряд США відкрито говорить про санкції. Чи ця ідея матеріалізувалась в дискусіях між вами та вашими колегами в ЄС?

- Ми говорили про це з американцями. Це було передусім пов’язано з питанням насильства. Ми займаємо дуже чітку позицію щодо того, що насилля не повинно використовуватись українською владом проти мирних протестувальників. І я впевнений, що ми продовжуємо бути у контакті з американцями щодо цього і побачимо, що буде далі. Однак ми відрізняємось від американців в тому плані, що для нас важливі також європейські зобов’язання України, і я думаю, що саме це питання є зараз основним. 

- Один зі сценаріїв, що активно обговорюється зараз в Україні – проголошення опозицією альтернативного уряду в якості реакції на протиправні та неконституційні дії керівної партії та президенту. Чи не могли б ви прокоментвати, на яку реакцію міжнародної спільноти ми можемо очікувати в цьому разі?

- Справа в тому, що, незважаючи на наші серйозні розбіжності з легітимною владою України та президентом Януковичем, він все одно залишається демократично обраним і залишатиметься таким до наступних виборів. 

- Чи Ви або Ваші колеги говорили з Януковичем безпосередньо? Чи є або чи повинен зараз бути встановлений якийсь діалог?

- Мені невідомо про жодні контакти на цей момент, але побачимо, як розвиватимуться події. Я знаю, що він контактував із різними європейськими лідерами, але мені не здається, що такі контакти мали місце за останні дні. Принаймні, наскільки я знаю. 

- Судячи з останніх подій у Верховній Раді, а також недавніх перевиборів у 5 областях та порушень законів і репресій, що відбуваються, ми не можемо очікувати чесних виборів в Україні у 2015 році. Як ви ставитесь до того факту, що ЄС матиме ще один авторитарний режим у себе на кордонах?

- Я думаю, що насамперед ми маємо зробити все можливе, щоб цього не сталося. Ми дуже схвильовані тим, що відбулось у ВР та сутністю прийнятих законів. Ми очікуємо, що наштовхуючись на критику та нагадування про їхні європейські зобов'язання, влада поступиться і перегляне свої дії. Також нам варто добитися чітких зобов'язань з боку української влади щодо вільних та чесних виборів. Ми робитимемо все можливе, щоб наступного року на виборах поважали існуючих кандидатів. Будемо бачити, що можливо зробити з боку ЄС, аби Україна не стала новою Білоруссю, втрачаючи і своє майбутнє, і здобутки періоду незалежності. 

- Сотні тисяч людей знову вийдуть сьогодні на майдан. Якби Ви були тут, міністре, що б ви сказали їм?

- Я би сказав усе те, що ми говоримо в усіх європейських країнах. Існують європейські цінності, європейські принципи, європейські права – їх необхідно дотримуватися в кожній європейській країні. Це також спирається на активне політичне середовище, громадянське суспільство, участь звичайних людей. Зрештою, це також включає зобов'язання з боку влади даної країни. Дотримуючись цих ціностей, принципів та зобов'язань, ми й доводимо, що ми європейці, які можуть та мають брати участь в забезпеченні інтеграції та співпраці з рештою держав Європи. 

Інтерв’ю провела Світлана Заліщук. Оперативно перекласти допомогли Інна Совсун, Наталя Онищенко та Анна Кравець

Пов`язані новини