З 1 липня в Україні почав діяти візовий режим для росіян. Як тепер видаватимуть візи?

З 1 липня почало діяти рішення уряду, яке скасовує безвізові поїздки для громадян росії в Україну. Тепер їм доведеться проходити додаткову перевірку, щоб отримати візу.

Про це повідомив голова Державної прикордонної служби Сергій Дейнеко.

«Подорожі без візи — це привілей для громадян розвинутих демократій, які не вбивають мирних людей і не зазіхають на суверенітет інших держав. І росія у цей список явно не потрапляє», — пише Дейнеко.

Він зазначив, що тепер мету своєї поїздки до України кожному росіянину доведеться обґрунтовувати заздалегідь. За словами Дейнеко, навіть якщо громадян рф отримає візу, це ще не гарантує безперешкодний в’їзд до України. «Адже власники візи мусять відповідати й іншим умовам перетину українського кордону. І прикордонники обов’язково їх перевірятимуть. А за наявності обґрунтованих підстав візу буде скасовано на місці!» — наголошує голова ДПСУ.

А як тепер візу надаватимуть?

Речник Міністерства закордонних справ Олег Ніколенко нам у коментарі пояснив, що на росіян чекає стандартна процедура отримання української візи, проте перевірка заявників відбуватиметься глибше. Вартість візи буде стандартною — 65 доларів. Громадяни росії зможуть отримати три типи українських віз — короткострокові, транзитні і довгострокові.

На початку березня Україна закрила свої посольства та консульства у росії, тому росіянам у цій країні доведеться звертатися міжнародного оператора VFS Global. Після цього документи на опрацювання отримуватимуть безпосередньо українські дипломатичні установи у сусідніх з росією країнах.

В оператора VFS Global є 8 центрів у росії — у Москві, Санкт-Петербурзі, Єкатеринбурзі, Калінінграді, Казані, Новосибірську, Ростові-на-Дону та Самарі. У середині березня компанія повідомляла, що її представництва у росії призупиняють роботу.

Проте Ніколенко нам зазначив, що, за даними МЗС, повністю роботу не припинено: Україна зараз веде з цим оператором діалог. Як тільки VFS Global повідомить про готовність до роботи, процедура опрацювання візових анкет розпочнеться.

Якщо ж громадяни рф перебувають на території третіх країн, їм потрібно буде звернутися або до візових центрів, із якими Україна має відповідні домовленості, або безпосередньо до українських посольств чи консульств.

Що передувало?

Уряд України 17 червня ухвалив рішення про припинення дії угоди з рф про безвізовий режим, який діяв із 1997 року. Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба заявив, що час для запровадження візового режиму з рф уже настав, адже це допомагатиме на відстані від України виявляти людей, які загрожують нашій національній безпеці.

«Це — продуманий крок, який дозволить захистити національну безпеку нашої держави. І символічно, що рішення про візовий режим з росіянами збіглося в часі з оголошенням Європейською комісією рекомендації надати Україні статус кандидата в члени ЄС. Напрям руху нашої держави очевидний», — вважає Кулеба.

Ще до повномасштабного вторгнення рф на сайті президента України була петиція, яка пропонувала заборонити чи обмежити російським громадянам в'їзд на територію країни. 11 листопада 2021 року вона набрала необхідні 25 тисяч голосів. Зареєстрували її 2 листопада, тобто необхідні голоси звернення набрало за неповних 9 діб.

У травні 2022 року Зеленський підтримав цю петицію. «На тлі повномасштабної російської агресії порушене питання є важливим і нагальним, відтак необхідність посилення режиму контролю за в’їздом громадян рф на територію України підтримую», — зазначив тоді Зеленський.