З 11 липня в Україні діятимуть нові обмеження щодо тютюнових виробів. Що опиниться під забороною?
З 11 липня в Україні набуде чинності закон №1978—IX, який вносить зміни до «антитютюнового законодавства». Зокрема вони стосуються реклами та продажу тютюнових виробів. Однак не всі положення закону почнуть діяти одразу.
Про це повідомляє Державна служба України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів.
Почнуть діяти такі зміни:
- заборона реклами та стимулювання продажу тютюнових виробів, електронних сигарет і рідин до них;
- заборона куріння з використанням пристроїв для нагріву в усіх громадських місцях та приміщеннях за аналогією до куріння звичайних цигарок;
заборона виробництва (окрім на експорт), гуртової та роздрібної торгівлі й імпорту для реалізації в Україні цигарок, що містять смако-ароматичні добавки.
Відтак заборона продажу стосуватиметься:
- тютюнових виробів та рідин до електронних сигарет із псевдокорисними (вітамінами) та енергетичними (кофеїном, таурином) добавками. Також із добавками, що роблять викиди кольоровими й полегшують вдихання диму або засвоєння;
- цигарок, тютюну для самокруток та е-сигарет зі смако-ароматичними добавками. Також такі добавки будуть заборонені в будь-яких компонентах виробів;
- якщо фільтр, папір або капсула в тютюнових виробах дозволяють змінювати запах чи смак;
- рідин до електронних сигарет з обʼємом контейнерів більше ніж 10 мл, а також якщо вміст нікотину перевищує 20 мг в 1 мл.
Порушення закону щодо продажу передбачає штраф розміром 20 тисяч гривень, а за повторне порушення протягом року — 50 тисяч грн. Продавати вже виготовлені партії можна буде і далі, але не довше як 12 місяців з дня набуття чинності закону, тобто до 11 липня 2024 року.
Окрім реклами, зміни забороняють спонсорство тютюнових виробів та електронних цигарок. Зокрема, йдеться про спонсорство телепередач, театрально-концертних, спортивних та інших заходів, програм чи окремих осіб з використанням торговельних марок таких виробів.
За порушення вимог статей 16, 16-1 чи 16-2 цього закону передбачений штраф розміром 30 тисяч гривень, у разі повторного порушення протягом року — 50 тисяч гривень.
Норми «антитютюнового законодавства» відповідають Рамковій конвенції ВООЗ щодо боротьби з тютюном і директиві 2014/40/ЄС, які передбачають обмеження застосування маркетингових технологій для підвищення привабливості тютюнових виробів, стимулювання продажу та створення ілюзії меншої шкоди від них.
Такі зміни до закону «Про заходи щодо запобігання та зменшення вживання тютюнових виробів і їхнього шкідливого впливу на здоров'я населення» уряд ухвалив ще у грудні 2021 року.
Боротьба з тютюном та алкоголем в Україні
В Україні протидія масовому курінню розпочалася у 2006 році, коли на законодавчому рівні ратифікували Рамкову конвенцію ВООЗ щодо боротьби з тютюном.
Відтоді парламентарі ввели заборони в рекламі та спонсорстві тютюну, обмеження щодо куріння у громадських місцях, зобов'язали маркувати тютюнові вироби й розміщувати на них попередження про шкідливість куріння. А ще — збільшили оподаткування тютюнових виробів.
Проте виробники тютюнових виробів запропонували споживачам нові продукти, які позиціюються як «менш шкідлива альтернатива традиційним сигаретам» — зокрема електронні цигарки. У грудні 2020 року в Україні заборонили продаж електронних сигарет дітям до 18 років.
Також в Україні є низка правил, які спрямовані на боротьбу з алкоголем. Зокрема, у державі заборонена реклама алкоголю на радіо й телебаченні з 06:00 до 23:00. Крім того, в більшості міст України заборонений продаж алкоголю в нічний час, за винятком спеціалізованих закладів (наприклад барів), які мають відповідну ліцензію.
- Поділитися: