Хто замовив Катю Гандзюк?

Херсонську активістку, а також радницю міського голови Катерину Гандзюк 31 липня облили кислотою. Вона виконувала обов'язки керівника справами виконавчого комітету Херсонської міської ради. Жінка з опіками потрапила в реанімацію. 4 листопада Катерина Гандзюк померла в лікарні. Активісти та знайомі повідомили, що вона померла від розриву тромбу.
Громадське публікує хронологію справи Гандзюк:
31 липня в Херсоні біля під'їзду невідомий чоловік вилив на радницю міськголови міста Катерину Гандзюк кислоту. Гандзюк отримала близько 30% опіків шкіри, вона потрапила до реанімаційного відділення.
Адвокат повідомив, що Гандзюк облили концентрованою сірчаною кислотою. Поліція кваліфікувала напад на активістку як замах на вбивство.
ЧИТАЙТЕ: Напад на радницю міського голови Херсона: що відомо
Гандзюк критикувала обласне управління Нацполіції Херсонщини й інші органи влади. Восени 2017-го вона у дописі на Facebook звинуватила начальника Управління захисту економіки Нацполіції в області Артема Антощука у вимаганні від міської влади хабара — 3% від сум усіх підрядів і тендерів. Відтак Антощук написав заяву «заднім числом», що йому нібито пропонували хабар. А згодом правоохоронці прийшли з обшуками на роботу до самої Гандзюк.
Напад на Гандзюк сколихнув українське суспільство. Українське представництво міжнародного антикорупційного руху Transparency International закликало правоохоронців результативного розслідування атаки на Катерину Гандзюк.
1 серпня Гандзюк перевели до лікарні в Києві. Під будівлею Міністерства внутрішніх справ кілька десятків людей вийшли на акцію «Покарати зло». Учасники заходу вимагали від правоохоронців ефективного розслідування нападів на журналістів та активістів. Тим часом, Гандзюк надали держохорону.
3 серпня міністр внутрішніх справ Арсен Аваков заявив про затримання підозрюваного у нападі на Гандзюк.
6 серпня Херсонський міський суд обрав запобіжний захід для підозрюваного Миколи Новікова. Його взяли під варту. Поліція опублікувала фото ймовірного другого нападника на Гандзюк. СБУ розпочало кримінальне провадження щодо замаху на вбивство херсонської активістки.
16 серпня Гандзюк заявила, що впевнена, що затриманий у її справі Микола Новіков — невинуватий. Виявилося, що слідство не допитало свідків, які могли б підтвердити алібі Новікова, зокрема про те, що в день нападу він був на морі.
20 серпня суд узяв під варту другого фігуранта справи про напад на Гандзюк — Віктора Горбунова.
21 серпня у Херсоні суд обрав запобіжний захід ще двом підозрюваним у причетності до вчинення замаху на вбивство на радницю міськголови Херсонської міської ради Катерини Гандзюк — Сергію Торбіну та Володимиру Васяновичу.
22 серпня підозрюваного в нападі на Гандзюк Миколу Новікова відпустили з-під варти.Представники поліції попросили вибачення у чоловіка. 19 діб він перебував у СІЗО. У МВС повідомили, що Новіков має право позиватися проти поліції.
Сам Новіков повідомив про тиск з боку поліції, а також «передав вітання» раднику МВС Антону Геращенку. Геращенко ж публічно вибачився, зазначивши, що «поліція і прокуратура теж помиляється».
Відео: Іван Антипенко/Facebook
22 серпня підозрюваного в нападі на Гандзюк В'ячеслава Вишневського відправили під домашній арешт на час слідства.
23 серпня Херсонський міський суд узяв під варту підозрюваного у нападі на радницю міськголови Херсона Катерину Гандзюк Микиту Грабчука на 60 діб.
Четверо з п’яти підозрюваних у нападі Гандзюк зізналися у скоєнні злочину.
23 серпня Захист підозрюваного у нападі Микити Грабчука заявив, що подаватиме апеляцію і проситиме змінити статтю:
«Я вважаю суворим запобіжний захід у вигляді тримання під вартою для нього, адже я вважаю, що статття 115 (Кримінального кодексу України, «умисне вбивство» — ред.) не знайде свого підтвердження», — сказав адвокат.
Дубейко пояснив, що Грабчук нібито обливав Гандзюк кислотою ззаду, що, за його словами, «свідчить про небажання вбити Гандзюк».
25 серпня у Гандзюк погіршився стан здоров’я. Про це повідомляється у Facebook-спільноті «Хто замовив Катю Гандзюк?», яку створили друзі Катерини, активісти й журналісти. Також інформацію про її стан Громадському підтвердила й адвокатка Гандзюк Євгенія Закревська.
Для Гандзюк просили передати необхідні ліки, яких немає в Україні. У спільноті зазначили, що кошти на них є. Пізніше у повідомленні додали, що ліки вдалося знайти за дві години.
27 серпня Адвокатка Гандзюк Євгенія Закревська повідомила, що з прохання батька потерпілої більше не коментуватиме стан Катерини.
«Задля спокою потерпілої батько вирішив не коментувати надалі стан її здоров’я через пресу, тому що це повторна ретравматизація. Умовно кажучи, інформація з преси нею сприймається як те, що в неї, можливо, гірший стан, ніж зараз є, тобто сприймається з травмою. Це неправильно», — зазначила Закревська.
27 серпня Адвокатка Катерини Гандзюк Євгенія Закревська повідомила, що нападники на її підзахисну були бійцями 5-го батальйону Української добровольчої армії.
Журналіст Сергій Нікітенко опублікував грамоту, вручену Катерині Гандзюк командиром цього батальйону від імені всіх бійців «за допомогу і підтримку добровольців».
Адвокатка нагадала, що підозрювані мотивом злочину (разом з оплатою 500 у.о.) вказали, що Катерина «корумпований чиновник з проросійськими поглядами». Вона назвала цей мотив абсолютно неправдоподібним.
27 серпня Адвокатка Катерини Гандзюк — Євгенія Закревська — вважає, що мотив нападу на Гандзюк у зв'язку з тим, що вона нібито має проросійські погляди, озвучений у деяких показах підозрюваних, насправді є вигаданим.
30 серпня Посол Канади в Україні Роман Ващук відвідав у лікарні Катерину Гандзюк. Він назвав напад на активістку злочином проти гідності.
4 вересня: Під Верховною Радою вимагали знайти замовників нападу на херсонську активістку Катерину Гандзюк. Як під стінами Ради палали димові шашки — у матеріалі hromadske.doc.
10 вересня: Активісти, друзі та родичі постраждалої від нападу з кислотою радниці міськголови Херсона Катерини Гандзюк публічно звернулися до підозрюваних у справі з проханням сказати, хто є замовником злочину.
13 вересня: Володимира Васяновича, підозрюваного у справі нападу з кислотою на радницю міського голови Херсона Катерину Гандзюк, відпустили з СІЗО під домашній арешт. На суді Васянович заявив, що лише привіз фігурантів злочину до Херсона та назвав іншого підозрюваного у справі Торбіна організатором замаху. Торбіна залишили під вартою в СІЗО, він не визнає провини та вважає, що його обмовили. Іншому фігуранту справи Гандзюк, Микиті Грабчуку, Апеляційний суд відмовив у пом’якшенні покарання та залишив його під вартою в СІЗО.
13 вересня: Адвокатка радниці міського голови Херсона Катерини Гандзюк Євгенія Закревська заявила, що вказання підозрюваним Володимиром Васяновичем на іншого підозрюваного Сергія Торбіна як організатора замаху не означає, що треба зупинятися в пошуку замовника нападу.
13 вересня: Адвокатка радниці міського голови Херсона Катерини Гандзюк Євгенія Закревська заявила, що прокуратура Херсонської області не змінює кваліфікацію справи і хоче «замкнути» справу на підозрюваному Торбіні, якого інший підозрюваний оголосив організатором замаху.
25 вересня: Громадське поспілкувалося з активісткою Гандзюк вперше після нападу. Читайте: «Літр кислоти на голову — це замах на вбивство»
26 вересня: Катерина Гандзюк записала перше відеозвернення у лікарні, де вона перебуває після нападу з кислотою. Звернення Гандзюк адресувала громадськості та українській владі.
18 жовтня: Одному з п'яти підозрюваних в нападі на радницю міського голови Херсона Катерину Гандзюк продовжили запобіжний захід — чоловік проведе під вартою ще 2 місяці. Про кого само ідеться — невідомо.
4 листопада: Гандзюк померла в лікарні. Інформація про смерть жінки в опіковому відділенні Київської міської клінічної лікарні №2 надійшла до поліції близько 12 год.
4 листопада: Президент України Петро Порошенко прокоментував смерть активівстки: він вимагає від правоохоронців, щоб вбивці були покарані й опинилися на лаві підсудних.
4 листопада: Поліція перекваліфікувала справу на закінчене умисне вбивство.
4 листопада: Національна поліція очікує, що затримані підозрювані нададуть додаткові свідчення щодо замовника її вбивства. Про це заявив керівник Нацполіції Сергій Князєв.
4 листопада: У справі нападу та вбивства Катерини Гандзюк слідчі допитали 367 людей та провели 21 експертизу. Також в межах провадження провели 9 обшуків та 26 оглядів. Про це повідомила речниця генпрокурора Лариса Сарган. За її словами, одного з підозрюваних у нападі — Сергія Торбіна, — перевезли з СІЗО Херсона та центрального управління СБУ в Києві, що потрібно для встановлення замовника.
4 листопада: «Її вбили»: в українських містах вшанували пам’ять херсонської активістки Гандзюк. Так у Києві на акцію пам'яті зібралося понад 500 людей.
4 листопада: Замовники убивства Гандзюк можуть уникнути покарання, якщо до суду передадуть лише справу щодо виконавців. Про це в коментарі Громадському заявила адвокатка Гандзюк Євгенія Закревська. Захисниця пояснила, що в разі відсутності ознаки замовності в провадженні поліції щодо виконавців буде неможливо притягнути до відповідальності замовників, яких розшукують в межах іншого провадження — відкритого Службою безпеки. За словами Закревської, адвокати Гандзюк раніше направили клопотання про об’єднання цих справ до прокуратури Херсонщини та до Генпрокуратури.
4 листопада: У Євросоюзі відреагували на смерть херсонської активістки Катерини Гандзюк та закликали притягнути винних до відповідальності.
4 листопада: Посольство Сполучених Штатів в Україні від імені американського уряду також закликало українську влади притягнути до відповідальності причетних до вбивства. До цього ж закликало й представництво ООН.
5 листопада: З аналогічним закликом виступила посол Великої Британії в Україні.
5 листопада: На погоджувальній раді парламенту активісти та правозахисники вимагали створення тимчасової слідчої комісії для розслідування вбивства Катерини Гандзюк та нападів на інших активістів. Цю ініціативу підтримала група депутатів. Питання про створення комісії розглянуть під час засідання Ради.
5 листопада: Представники Коаліції за захист громадянського суспільства та низки громадських та правозахисних організацій вимагають відставки генпрокурора Юрія Луценка та міністра внутрішніх справ Арсена Авакова через смерть херсонської активістки. Також вони наполягають на проведенні ефективного розслідування вбивства Катерини Гандзюк та на публічному звіті про заходи, вжиті для встановлення і покарання замовників цього страшного злочину, а також на ефективному розслідуванні інших нападів на громадських активістів, які сталися по всій Україні з часів Євромайдану
5 листопада: Справу щодо вбивства Гандзюк повністю передали СБУ. Це дасть можливість слідчим СБУ об’єднати провадження і вести досудове розслідування з моменту планування до фактичного закінчення, зазначили у Міністерстві внутрішніх справ.
5 листопада: У Нацполіції заявили, що зібраних доказів буде достатньо, аби довести вину замовників убивства Гандзюк
5 листопада: На Facebook-сторінці «Хто замовив Катю Гандзюк» вказали три офіційні причини смерті: поліорганна недостатність, хімічні опіки із залученням 30-39% тіла та напад із використанням хімічної речовини з метою вбивства чи нанесення ушкоджень.
5 листопада: Організатор замаху на Гандзюк отримав гроші для передачі виконавцям від Ігоря Павловського — помічника народного депутата від «Блоку Петра Порошенка» Миколи Паламарчука, повідомив Telegram-канал The Newsroom, який ведуть журналістки Тетяна Ніколаєнко і Оксана Денисова.
5 листопада: Керівник апаратуСлужби безпеки України Ігор Гуськов наголосив, що розслідування убивства Гандзюк не є засекреченим. Водночас він не зміг сказати, чи є в СБУ підозрювані у замовленні нападу, а також відмовився назвати версії злочину.
6 листопада: Державний департамент Сполучених Штатів закликав притягнути до відповідальності причетних до нападу.
6 листопада: Депутат Верховної Ради Мустафа Наєм заявив, що фракція Блоку Петра Порошенка відмовилася його висувати до тимчасової слідчої комісії з розслідування нападу на заступницю міськголови Херсона Катерину Гандзюк на прохання депутатки Ірини Луценко. Вона ж назвала це брехнею.
6 листопада: Слідство розглядає 12 осіб як ймовірних замовників нападу на Катерину Гандзюк. Про це повідомив генеральний прокурор України Юрій Луценко під час звіту у Верховній Раді.
6 листопада: Генеральний прокурор України Юрій Луценко заявив, що сьогодні подає заяву про відставку. Про це Луценко сказав під час виступу у Верховній Раді, коментуючи створення тимчасової слідчої комісії щодо розслідування смерті херсонської активістки.
6 листопада: Рада підтримала створення комісії для розслідування нападу на Гандзюк та інших активістів.
6 листопада: Депутат Микола Паламарчук звільнив свого помічника Ігоря Павловського після того, як Telegram-канал The Newsroom назвав його людиною, яка передавала гроші ймовірному організатору нападу на Гандзюк Сергію Торбіну
6 листопада: Захист радниці міськголови Херсона Катерини Гандзюк наполягає на тому, щоб депутата Антона Геращенка не включали до складу новоствореної тимчасової слідчої комісії, оскільки він розголошував дані слідства.
6 листопада: За напад на Гандзюк виконавцям обіцяли $4 тисячі на всіх, розповів один із підозрюваних
6 листопада: 5 затриманих, 367 допитів, 9 обшуків і 20 експертиз: що розповів глава Нацполіції про справу Гандзюк.
6 листопада: Голова тимчасової слідчої комісії (ТСК) для розслідування нападу на Катерину Гандзюк та інших громадських активістів Борислав Береза заявив, що головною умовою роботи комісії є співпраця правоохоронних установ з комісією. У разі відсутності такої співпраці, Борислав Береза пообіцяв піти у відставку.
6 листопада: До складу новоствореної тимчасової слідчої комісії (ТСК) щодо розслідування нападу на Катерину Гандзюк спочатку пропонували включити депутатат від БПП Миколу Паламарчука, помічника якого ЗМІ назвали причетним до організації нападу на Гандзюк. Про це в ефірі Громадсьокго повідомила народна депутатка від партії «Батьківщина» Альона Шкрум.
7 листопада: У Херсоні попрощалися з Катериною Гандзюк.
7 листопада: У Херсоні під Головним управлінням поліції в області близько 50 осіб влаштували акцію з вимогою притягнути до відповідальності замовників нападу.
7 листопада: Екс-помічник депутата від «Блоку Петра Порошенка» Миколи Паламарчука Ігор Павловський заявив, що знайомий з Сергієм Торбіним, якого слідство називає організатором нападу на Катерину Гандзюк. Водночас Павловський спростував свою причетність до злочину.
8 листопада: Тимчасова слідча комісія Верховної Ради з розслідування вбивства активістки Катерини Гандзюк та нападів на інших громадських діячів провела перше засідання. На ньому мали вирішити порядок подальших дій на наступні три місяці роботи.
9 листопада: ЗМІ оприлюднили запис розмови міськголови Львова Садового, у якій він лає Гандзюк.
12 листопада: Суд взяв під варту колишнього помічника депутата Верховної Ради від «Блоку Петра Порошенка» Миколи Паламарчука Ігоря Павловського у справі про вбивство радниці міського голови Херсона Катерини Гандзюк.
13 листопада: Видання «Лівий берег» зняло з публікації статтю «Час колотися — хто замовив Катю Гандзюк?» про радницю міськголови Херсона Катерину Гандзюк та можливих замовників нападу на неї.
Рішення прибрати з сайту матеріал про Катерину Гандзюк та можливих замовників нападу на неї у редакції видання «Лівий берег» пояснили тим, що його має вичитати юрист. Текст обіцяли повернути у той же день, 13 листопада, однак не зробили цього.
14 листопада: Сайт LB.ua повернув на свій сайт матеріал про можливих замовників нападу на радницю міськголови Херсона Катерину Гандзюк з доопрацюваннями юриста.
ЧИТАЙТЕ Що стверджує авторка тексту «Час колотися — хто замовив Катю Гандзюк?» Катерина Мола
15 листопада: У Києві відбулося друге засідання тимчасової слідчої комісії для розслідування вбивства радниці міськголови Херсона Катерини Гандзюк та нападів на інших активістів. Комісія вирішила, що обиратиме для розгляду справи про напади у Херсоні, Одесі, Харкові, Сєвєродонецьку та Київщині.
17 листопада: У Києві активісти прибули до будинку міністра внутрішніх справ Арсена Авакова з вимогою його відставки. Під маєтком глави МВС зібралися понад 200 людей.
20 листопада: Міський голова Херсона назвав слідству прізвище людини, яку його заступниця Катерина Гандзюк підозрювала у замовленні нападу на неї. Про це очільник Херсона Володимир Миколаєнко повідомив на засідання Тимчасової слідчої комісії Верховної ради, щодо вивчення обставин нападів на Катерину Гандзюк й інших активістів, передає кореспондент Громадського.
3 грудня: Генпрокурор Юрій Луценко заявив, що встановлені всі замовники та організатори вбивства Гандзюк. У ТСК про це нічого не знають. Деталі результатів розслідування Луценко не повідомив.
4 грудня: Генпрокурор України Юрій Луценко заявив, що у справі щодо вбивства радниці голови Херсонської міської ради Катерини Гандзюк оголосили ще одну підозру. Новим підозрюваним є громадянин Олексій Левін. За версією слідства, саме Левін був ключовою фігурою в організації нападу на Гандзюк. Левін, за словами Луценка, виїхав з України в день, коли поліція затримала перших підозрюваних у справі.
4 грудня: У справі Гандзюк СБУ не отримала частину доказів: відеозаписи, висновки експертів. Про це йдеться у відповіді СБУ на запит адвокатки Гандзюк Євгенії Закревської.
4 грудня:: Активістам, які свідчили перед ТСК у справі Гандзюк, нададуть охорону через погрози. Про це повідомив голова ТСК, народний депутат Борислав Береза.
4 грудня: Генеральний прокурор Юрій Луценко шкодить слідству у справі про вбивство Катерини Гандзюк, розкриваючи деталі розслідування, вважає адвокатка родини Гандзюк Євгенія Закревська.
4 грудня: Гандзюк перешкоджала корупційним схемам у різних сферах, що могло стати причиною нападу на неї.Про це Громадському заявила адвокатка родини Гандзюк Євгенія Закревська.
17 грудня: Одного з підозрюваних у справі Олексій Левін, який виїхав з України, планують подати в міжнародний розшук. Про це повідомив член Тимчасової слідчої комісії Антон Геращенко.
21 грудня: Служба безпеки України повідомила, що відпрацьовує версію, згідно з якою Катерину Гандзюк вбили через її позицію щодо незаконної вирубки лісу на Херсонщині.
27 грудня: На Луценка подали заяву про розголошення відомостей у справі Гандзюк.
30 грудня: Слідству відоме прізвище замовника вбивства Катерини Гандзюк, але прокурор ще збирає докази, заявив генеральний прокурор України Юрій Луценко
10 січня: Голова Національної поліції Сергій Князєв відмовився коментувати інформацію про те, що підозрюваний в організації вбивства активістки Катерини Гандзюк має родичів серед працівників поліції Херсона.
20 січня: Вбивство Гандзюк змусило засумніватися у змінах в Україні та її суспільстві, зазначила послиня Франції.
21 січня: Стало відомо що Служба безпеки України оголосила в розшук Олексія Левіна, якого підозрюють в організації вбивства.
28 січня Батько Катерини Гандзюк виступив на засіданні Тимчасової слідчої комісії щодо її вбивства. згадав Гордєєва як людину, яка тісно співпрацює з організатором вбивства своєї доньки.Він заявив, що ймовірний організатор вбивства Каті співпрацює з головою Херсонської обласної ради, партійцем партії «Батьківщина» Владиславом Мангером та тісно співпрацює з головою Херсонської обласної державної адміністрації, партійцем «Блоку Петра Порошенка Андієм Гордєєвим, а також заступником Гордєєва Євгеном Грищуком.
29 січня: «Батьківське горе використовують в політичних маніпуляціях»: голова Херсонської ОДА прокоментував заяву батька Гандзюк
30 січня: Голова Херсонської обласної держадміністрації Андрій Гордєєв заявив, що звернувся до правоохоронців з проханням перевірити факти щодо вбивства Катерини Гандзюк, про які заявив батько загиблої.
29 січня Кілька людей прийшли до місця проведення форуму «Від Крут до Брюсселя. Ми йдемо своїм шляхом», який відвідав президент Петро Порошенко, з вимогою розслідувати вбивство Катерини Гандзюк.

31 січня: Очільник Херсонської обласної ради Владислав Мангер призупинив членство у партії «Батьківщина» на час розслідування вбивства активістки Катерини Гандзюк.
2 лютого: «Батьківщина» задовольнила заяву Владислава Мангера про призупинення членства.
3 лютого: «Вибачте, так а хто замовив Гандзюк?» Активісти перед входом у Центральну Виборчу Комісію чекали на Петра Порошенка з вимогою розслідувати вбивство.
4 лютого: Стало відомо, що Олексій Левін, якого підозрюють в організації нападу на Гандзюк, 17 серпня 2018 року зустрічався з підозрюваними Ігорем Павловським і Сергієм Торбіним, які нині перебувають під вартою.
4 лютого: Голова Херсонської обласної ради Владислав Мангер повідомив, що готовий піти з посади через справу загиблої активісти Катерини Гандзюк у разі, якщо депутати облради підтримають таке рішення.
4 лютого: Активісти вимагали звільнити очільників ОДА і облради Херсонщини
- Поділитися: