Голова Херсонської ОДА Андрій Гордєєв (праворуч) та голова Херсонської облради Владислав Мангер (другий праворуч) під час засідання Тимчасової слідчої комісії з розслідування нападу на Катерину Гандзюк та інших громадських активістів, Херсон, 29 листопада 2018 року
Фото:

Гусаков В'ячеслав/УНІАН

Голові Херсонської обласної ради Владиславу Мангеру оголосили підозру в організації вбивства радниці міського голови Херсона Катерини Гандзюк. Прокуратура проситиме суд взяти Мангера під варту на два місяці без застави. Хто такий Владислав Мангер та чому його пов’язують з убивством Гандзюк — у матеріалі Громадського.

Хто такий Мангер

Владислав Мангер очолює Херсонську обласну раду більше двох років. До того рік очолював ТОВ «Екозерно», яке займається зберіганням і переробкою зернових культур і володіє чи не найбільшим елеватором на півдні України. Однією з засновників компанії є його дружина — Ірина Мангер.

У 2017 році компанія фігурувала у кримінальній справі щодо ухилення від податків. Херсонське видання «Мост», посилаючись на Державну фіскальну службу, повідомляло, що низка підприємств, пов’язаних із «Екозерно», могла завдали державі збитків на суму понад 400 мільйонів гривень.

Свого часу Мангер балотувався в народні депутати України, але безуспішно. Був помічником депутата від «Партії регіонів» Олексія Журавка.

До Херсонської облради пройшов у складі «Батьківщини».

Кар’єру в держорганах Владислав Мангер починав із податкової адміністрації Криму, а продовжив у податковій Херсона.

Також обіймав посаду заступника начальника Державної сільськогосподарської інспекції в Херсонській області.

У чому Мангера підозрює прокуратура

Генпрокурор Юрій Луценко під час брифінгу 11 лютого заявив, що Мангер є замовником і частковим організатором вбивства Гандзюк.

«Він є вершиною цього злочину. Саме він замовив і частково організував за допомогою свого фінансування цей злочин», — сказав Луценко.

«На початку липня 2018 року Владислав Мангер згідно з нашою підозрою (організував злочин — ред.), керуючись особистою неприязню, яка в нього виникла на підставі активної громадської діяльності Катерини Гандзюк, яка, зокрема, публічно заявляла про неприпустимість та корупційність підпалів лісів, які потім використовувалися для особистого збагачення кримінальним середовищем Херсонської області за сприяння окремих представників влади та правоохоронних органів», — зазначив генпрокурор.

За даними обвинувачення, Мангер звернувся до Олексія Левіна (втік за кордон) та Ігоря Павловського (перебуває під вартою) та запропонував їм знайти виконавців убивства. Для виконання злочину Мангер дав Левіну та Павловському не менше 10 тисяч гривень для придбання необхідних засобів зв’язку та закупівлі знаряддя вбивства. За здійснення злочину Мангер мав заплатити не менше 5600 доларів, частину з яких Левін та Павловський мали передати виконавцям, а решту — залишити собі.

Генпрокурор додав, що підозра Мангеру ґрунтується на свідченнях свідків.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Хто замовив Катю Гандзюк?

Екс-помічник депутата від «Блоку Петра Порошенка» Миколи Паламарчука Ігор Павловський. Слідство підозрює Павловського в передачі грошей імовірному організатору нападу на Гандзюк
Фото:

сторінка Igor Pavlik у facebook

Також Луценко зазначив, що, відповідно до закону, прокуратура не має права затримати Мангера, його можуть лише запросити до суду.

«Завдяки зміненому в часи Януковича Кримінально-процесуальному кодексу, ми не маємо права затримати Мангера, а маємо право лише запросити його до суду. Чинна Конституція дозволяє затримати лише людину, яка готується до вчинення злочину, або безпосередньо під час вчинення злочину. Тому ми змушені запрошувати пана Мангера, супроводжувати його, якщо він відмовиться — тільки в цьому разі ми можемо звернутися до суду для примусового приводу його до суду», — сказав Луценко.

У коментарі Громадському Мангер заявив, що не збирається тікати з країни і на час розслідування бере відпустку за власний рахунок.

«Я відкритий до слідства, не збираюся нікуди їхати, тікати. Буду співпрацювати на 100% зі слідством. Я не був особисто знайомий з Катериною [Гандзюк], і «зв'язки», які зараз малюються в ЗМІ деякими політичними силами комусь таки потрібні. Підстави [підозри] виключно політичні», — сказав Мангер.

Владислав Мангер належить до партії «Батьківщина». Водночас, за словами генпрокурора, у слідства немає жодних доказів причетності до вбивства Гандзюк голови Херсонської обласної держадміністрації Андрія Гордєєва, якиє є членом партії «Блок Петра Порошенка». 

Що ще відомо про зв’язок Мангера зі справою Гандзюк

Журналісти програми розслідування «Схеми» з’ясували, що радник з юридичних питань та довірена особа Мангера Андрій Мурашкін за тиждень до нападу на Гандзюк, 25 липня, здав в оренду підозрюваному в організації вбивства Олексію Левіну базу відпочинку в Лазурному, біля Чорного моря.

Згідно з договором оренди, юрист Мангера віддав Левіну базу відпочинку Oasis Beach з 57 номерами за 500 гривень на місяць. Договір уклали на 7 років. Факт передачі він підтвердив журналістам «Схем», втім відмовився пояснити, чому віддав його за таку символічну суму, посилаючись на комерційну таємницю.

Мангер сказав журналістам, що не знав про бізнесові зв’язки Мурашкіна з Левіним.

Батько Катерини Гандзюк, виступаючи 28 січня на засіданні комісії щодо її вбивства, згадав прізвище Мангера. Зокрема він заявив, що ключовий підозрюваний в організації вбивства, кримінальний авторитет Олексій Левін, який втік за кордон, співпрацює з Мангером.

Коментуючи ці слова батька, Мангер заявив: «Пан Левін є помічником депутата пана Ставицького, це депутат облради. Я з ним спілкувався рівно настільки, як з помічником депутата, на цьому крапка. Пані Катерину я особисто не знав, ми з нею ніколи не спілкувались, взагалі ніде не перетиналися з нею…».

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ «Ми повинні знати ім'я замовника» — наша остання розмова з Катею Гандзюк

Батько Катерини Гандзюк Віктор Гандзюк виступив на засіданні Тимчасової слідчої комісії щодо її вбивства, 28 січня 2019 року
Фото:

БОГДАН КУТЄПОВ/ГРОМАДСЬКЕ

За словами керівника союзу ветеранів АТО та волонтерів Олешківського району та лідера групи «Кордон» Олександра Цегельника, Левін забезпечував силове прикриття Мангера та голови Херсонської ОДА Андрія Гордєєва.

31 січня Мангер зупинив членство в «Батьківщині» на час розслідування вбивства активістки Катерини Гандзюк. Партія задовольнила заяву Мангера про призупинення членства, і 8 лютого бюро Херсонської обласної організації «Батьківщини» виключило Мангера з партії, а також рекомендувало йому піти з посади.

Раніше сам Мангер заявив, що готовий піти з посади через справу Гандзюк, якщо депутати облради підтримають таке рішення.

У матеріалі «Час колотися — хто замовив Катю Гандзюк?», опублікованому в листопаді 2018 року, авторка Катерина Мола згадувала прізвище Мангера.

У своїй статті Мола писала, що Гандзюк пов’язувала Мангера, який є колишнім помічником депутата «Партії Регіонів» Олексія Журавка, з росіянами.

Також вона зазначила, що про діяльність Мангера і його кримінальне минуле найближчий друг Гандзюк Сергій Нікітенко зняв фільм. Після публікації фільму Нікітенка побили невідомі. Результатів розслідування досі немає.

Останній конфлікт Гандзюк з обласною владою стався в червні 2018-го через масштабну пожежу в Олешківському районі неподалік Херсона. Катерина говорила про те, що це традиційна схема — ліс підпалюють, а потім те, що не згоріло вщент — вирубують і продають. Тоді на своїй сторінці у Facebook Гандзюк публікувала фото з фурами, які вивозять деревину зі слідами пожежі, і називала Владислава Мангера і Андрія Гордєєва як тих, кого вона підозрювала в злочині.

Наприкінці листопада журналісти повідомляли, що Мангер утік з України через справу Гандзюк. Водночас в облраді заявили, що той був у відпустці. В облраді також зазначили, що Мангера допитували як свідка у справі Гандзюк і він не є підозрюваним.

Поділитись: