З України з лютого виїхали близько 10 народних депутатів. Стефанчук пояснив, чому їх досі не позбавили мандатів
Голова Верховної Ради Руслан Стефанчук розповів, що на тлі початку повномасштабного вторгнення близько 10 народних депутатів виїхали з України і не повернулися. Поки що законних підстав позбавити їх мандатів не знайшли, але в парламенті над цим працюють.
Про це він сказав в інтерв'ю «Суспільному» в етері телемарафону.
За словами Стефанчука, цих парламентарів відсторонили від усіх посад у Верховній Раді та не виплачують їм зарплати.
«Очікуємо зараз якихось рішень щодо позбавлення мандатів цих народних депутатів, але це не так просто зробити. Усі говорять, що треба позбавляти мандатів, але в нас підстави позбавлення мандатів чітко прописані в Конституції України. Їх сім», — пояснив Стефанчук.
Він зазначив, що парламент не може позбавити мандатів, якщо немає однієї з семи конституційних підстав. І Конституцію під час воєнного стану Верховна Рада змінити не може. «Але ми знайдемо можливість, щоб попрощатися з цими народними депутатами», — резюмував Стефанчук.
Нагадаємо, що в листопаді Верховна Рада все ж позбавила депутатських повноважень двох парламентарів — Вадима Рабіновича (представляв заборонену ОПЗЖ) та Ігоря Васильковського («Слуга народу»). Причина — втрата громадянства.
А які можуть бути підстави?
Конституція України (ст. 81) передбачає 7 підстав для дострокового припинення повноважень народного депутата України:
- складення повноважень за особистою заявою;
- набрання законної сили обвинувального вироку щодо нього;
- визнання його судом недієздатним або безвісно відсутнім;
- припинення його громадянства або виїзд на постійне проживання за межі України;
- якщо протягом 20 днів (із дня виникнення) не усунуто обставини, які призводять до порушення вимог щодо несумісності депутатського мандата з іншими видами діяльності;
- невходження депутата України, обраного від політпартії, до складу депутатської фракції цієї партії або вихід депутата зі складу такої фракції;
- його смерть.
- Поділитися: