Довгоочікувані переговори в Нормандському форматі, що відбудуться в Єлисейському палаці в Парижі, повинні розпочатися о 16:00 за Києвом. Це буде перша зустріч українського й російського президентів за три роки, і перша розмова Зеленського з Путіним не телефоном. Лідери Німеччини й Франції називаються себе посередниками. Володимир Зеленський уже прибув до Парижа.

Спершу український президент на пів години зустрінеться з господарем Єлисейського палацу Макроном, який організовує захід. У цей час канцлерка Німеччини Ангела Меркель поспілкується з російським президентом Володимиром Путіним. 

Потім співрозмовниками обміняються. І уже о 17:00 за Києвом почнеться зустріч чотирьох лідерів. 

Робоча сесія розрахована на три години, однак триватиме, скільки знадобиться. Попередні зустрічі за участі експрезидента тривали по 8-10 годин. Опісля політики вийдуть до журналістів.

Хоча немає офіційного часу і підтвердження про двосторонню зустріч Зеленського й Путіна – її таки планують. Це підтвердив помічник президента Росії Юрій Ушаков, а також заступник голови офісу президента України Кирило Тимошенко. 

Як пояснили hromadske українські дипломатичні джерела, відбудеться зустріч після Норманської, адже сенс говорити буде, якщо буде бодай якесь просування.  

Загалом на зустрічі четвірки присутні глави держав, а також політичні радники. Утім як з українського, так і російського боку є численні делегації, щоправда, точний склад поки не підтверджено. 

Напередодні представники Єлисейського палацу зустрічалися з ключовими французькими редакторами й журналістами, даючи знати, що не варто мати завищені очікування, однак те, що Путін приїде – вже добре.

Загалом дипломати різних країн упродовж останніх тижнів підтверджували — Кремль влаштовує статус-кво, аби нічого не змінювалося, а це – найзручніша позиція для перемовин. 

Українська сторона оголошувала свій план у різних публічних і непублічних форматах упродовж минулого тижня. Говорив про це і сам Володимир Зеленський в ефірі «Свободи слова».

Якщо підсумувати, то йдеться про:

 1. Припинення вогню по всій ліній фронту (зараз це 3 кілометри з 480).
 2. Масштабний обмін полонених. 
 3. Проведення виборів на нині окупованих територіях Донбасу водночас із місцевими виборами по всій Україні восени 2020.

Разом з тим сподівання на них небагато – хоча вибори точно обговорюватимуться. 

Також під час розмови із західними аналітиками в Лондоні, що відбулася 5 грудня, помічник президента Андрій Єрмак дав зрозуміти, що зустріч 9 грудня Офіс президента сприймає як початок нового переговорного процесу. На ній точно не вирішиться все й одразу. 

Єлисейський палац темою переговорів називає «відновлення територіальної цілісності України». Однак, коли представників Макрона запитали про Крим, відповідь була такою: «Крим незаконно анексовано, але ця зустрічі про Мінські домовленості, а вони про Донбас». 

Загалом французькі журналісти, що переповіли розмову пояснюють hromadske — Макрон розуміє, що політичний контекст для Зеленського складний удома, тому Франція і Німеччина повинні якимось чином чітко продемонструвати, що є перспектива повернення контролю України над кордоном. На думку Парижа, українська сторона зробила достатньо, аби показати, що має намір вирішувати конфлікт (як от відновлення мосту в Станиці Луганській), тож черга за Путіним.

По суті вся зустріч має на меті окреслити план виконання Мінських домовленостей. Та 9-ий пункт цього документу говорить про те, що спершу повинні відбутися вибори, а потім уже має початися виведення військ (які не названі в документі російськими), та повернення Україні контролю за кордоном.

В інтерв’ю західним журналістам український президент зазначив, що хотів би переглянути цю послідовність. Говорячи про можливі зміни, французька сторона зазначила, що «бажання України мають під собою підстави». 

Це питання і може стати головним каменем спотикання. В усіх офіційних і неофіційних заявах російської сторони йдеться про те, що вона не готова ні на що, крім виконання Мінська. 

Загалом переговори відбуваються в непростому контексті. 

Ми існуємо завдяки вам! Підтримайте незалежну журналістику – фондуйте нам на Спільнокошті та долучайтеся до спільноти Друзів hromadske.

Ангела Меркель і Емануель Макрон зустрічалися минулого тижня на саміті НАТО в Лондоні й разом готувалися до зустрічі. Дипломати, як німецькі, так і французькі, наполягають, що вони єдині у своїй підтримці України. Утім, занепокоєння викликають нещодавні заяви французького лідера. Макрон не лише сказав, що «мозок у НАТО вмер», він також неодноразово зазначав, що Європі годі розраховувати на США, вона має вибудовувати власну систему безпеки, а це неможливо без участі Росії. 

В неділю, 8 грудня, українська діаспора вийшла на мітинг у Парижі із закликом до Макрона «не здати інтереси України». Вони бояться, що на зустрічі буде конфігурація 3 проти 1. Тоді як французькі аналітики наполягають: Макрон говорить не про примирення з Росією після сьогоднішньої зустрічі, а про плани на наступні десятиліття. 

Напередодні hromadske ставило питання низці європейських політиків у Берліні, Парижі, Брюсселі та інших столицях, чи йтиметься про зняття санкцій з Росії. Щоразу нас запевняли, що зняття санкцій щодо Донбасу можливе лише після повного виконання Мінських угод, а санкції щодо Криму взагалі не обговорюються, і знімати їх не планують. Зняття санкцій після сьогоднішньої зустрічі — взагалі не є питанням. 

Ще один острах українців — несприятлива політична ситуація на Заході, що ніби підганяє європейських лідерів змусити Україну до миру. І на це є різні погляди, адже немає причин говорити про покращення.  

Сполучені Штати дедалі більше занурюються у вирішенні внутрішніх питань напередодні виборів у 2020-му році. Ангела Меркель усі ці роки є гарантом участі Німеччини в розв’язанні російсько-українського конфлікту, але має залишатися на своїй посаді не більше як рік. Тоді як французький президент Макрон переживає чергову кризу і наразі немає причин говорити, що вона вирішиться.

Зустріч президентів України й Росії в Парижі — основна тема для тих, кого турбує геополітика, а французькі видання підготували матеріали про ситуацію на фронті в Україні. Утім, 5-го грудня в Парижі розпочався страйк проти пенсійної реформи. Не працює громадський транспорт, школи. І для французів це точно важливіше, ніж перемовини про вирішення конфлікту на сході Європи.

Поділитись: