За рік кількість боржників в Україні зросла на 1,2 млн — «Опендатабот»

Протягом року, із жовтня 2022—го до жовтня 2023—го, у Єдиному реєстрі боржників з’явилися 1,2 мільйона нових боргів. Найбільшу частку від загальної кількості боргів зафіксували в категорії «Стягнення на користь держави».

Про це повідомила платформа «Опендатабот».

Наразі в реєстрі зареєстровано понад 8,7 мільйона боргів. Платформа зазначила, що 49% нових боргів з’явились у реєстрі цьогоріч — із травня до серпня.

Найбільший приріст заборгованостей зафіксували в категорії «Стягнення судового збору» (68%), однак частка таких заборгованостей у реєстрі становить трохи більше ніж 4%. Водночас найбільшу частку, як і раніше, займають стягнення на користь держави (22,3%).

Друге місце за кількістю заборгованостей у реєстрі посіла категорія «Порушення правил дорожнього руху» — вона становить 19,6%. За рік таких боргів побільшало на 8%.

Далі — борги за комунальні послуги, які протягом року збільшилися на 13%. Майже три чверті з них з’явились у ЄРБ протягом минулого опалювального сезону — із жовтня 2022 року до травня 2023-го. Частка таких боргів у загальній кількості складає 7,4%.

Окрім того, незначно зросла заборгованість у категоріях «Стягнення коштів» (зокрема, йдеться і про борги по кредитах) та «Борги по аліментах».

Що це за реєстр? 

До Єдиного реєстру боржників потрапляють громадяни та компанії щодо яких відкрили виконавчі провадження за невиконання рішень судів, несплату штрафів, несвоєчасну виплату заборгованостей перед банками тощо.

Як вказує «Опендатабот», в Україні для боржників передбачена низка санкцій, серед яких — обмеження на відкриття нових банківських рахунків та блокування поточних, заборона на виїзд за кордон, неможливість реєстрації різних угод через нотаріусів та інші. Реєстр є публічним, тому інформацію в ньому можуть перевіряти, зокрема, роботодавці.